Alın Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

29.05.2021
1.510
Alın Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Alın botoksu işlemi estetik plastik cerrahi uzmanlar tarafından yapılır. Alın bölgesi yüzün üst üçte birlik bölümünü içeren bölgelerdir. Bu bölge genç yaşlarda pürüzsüzdür. Ancak kişilerde yıllar boyunca tekrarlayıcı alın kaslarının kullanımına ve foto yaşlanmaya bağlı olarak alın bölgelerinde ciddi çizgilenmeler ya da kat izleri belirmeye başlar. Bu kırışıklık çizgileri alın bölgesinde enine kaş arasında ise dikine hattadır. Bir ya da daha fazla birbirine paralel çizgilenmeler olabilir. Bu çizgilerin oluşum zamanı ve derinliği kişiden kişiye göre değişir. Alnı enine hareket ettiren kas frontal kastır. Kaşların çatılmasını sağlayan kas ise corrugator kaslarıdır. Alın çizgilerinin ya da kaş çatma çizgilerinin oluşumunu engellemek veya tedavi etmek için öncelikle sebebini iyi bir şekilde anlamak gerekir. Buna göre hastalara alın botoksu uygulaması yapılır. Şu ana kadar yapılan hiçbir uygulama alın çizgilerine botoks kadar azaltmak azaltmakta etkili olamamıştır. Çünkü alın botoksu bu kasların kasılma gücünü azaltacağı için alın cildi üzerine binen yük azalır.

Alın Botoksu Nedir?

alin botoksu kimler icin uygundur

Alın botoksu yüz üzerinde gerçekleştirilen bir estetik işlemdir. Frontal kas adı verilen alın kası, kaş hizasından başlayıp sırta doğru uzanan, kafa derisi boyunca uzanan pelerin tarzında bir yapının parçasıdır. Alın botoksunda alın ve kaşlar yukarıya doğru kaldırılır. Gençlik döneminde düz ve pürüzsüz olan alın derisi yaşlandıkça birbirine paralel çizgiler ve alın kırışıklıkları oluşturur. Bazı kişilerde yapısal olarak, bazı kişilerde ise çok fazla mimik kullanımı nedeni ile erken ve fazla kırışıklık görülür. Yani alın kası dışında kaş arasında kaş hareketlerini yöneten iki kas daha yer almaktadır. Bu kaslar kızgın ve sert ifade şeklinden sorumludurlar. Alın botoksu bu üç kasın hassas dengesinin güzellik lehine geçici olarak değiştirilmesinden ibaret olan bir operasyondur.

Ayrıca mutluluk çubuğu fiyatları fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Alın Kırışıklıkları için Botoks Nasıl Yapılır?

Alın botoksu uygulamasının yapılması estetik plastik cerrahlar tarafından yaklaşık 5 dakikada yapılır. Alın botoksu yapılmadan önce lokal anestezikler ve soğuk uygulama ile işlem daha ağrısız bir hale getirilebilir. Ancak bazı kişilerde buna gerek bile kalmayabilir. Botoksun ardından genellikle ödem ve bu morluklar görülmez ve ciltte oluşan kızarıklık yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika sonra geçecektir. Alın botoksu için uygulama küçük enjekte iğneleri ile kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Alın Botoksu İşleminin Faydaları Nelerdir?

Alın botoksu uygulamasının yararları arasında en önemlileri 2 tanedir. İlki, oluşmuş alın çizgilerini açmak ya da daha az belirgin bir hale getirmektir. Alın botoksunun ikinci faydası ise alın çizgileri oluşmadan yapılıp, oluşmasının tamamen engellenmesidir. Alın çizgilerine botoks uygulaması yapılarak hem koruyucu hem de tedavi edici etkiler yaratılabilir. Alın, göz kenarı ve kaş arası çizgiler oluşmadan 30 yaşları arasında başlanan botoks uygulamaları ileri yaşlarda daha genç bir görünüme sahip olunmasını sağlar. Alın botoksu yaptıranlar ilk kontrollerinde alın ve yüz bölgesinde parlamadan bahsedebilirler. Alın kırışıklığına botoks yapılarak alın kası orta kısımlarında harekete engelliler, yan kısımlarındaki dallar ile kaşların kalkmasını sağlar. Bu da bakışlarda canlılık ve dinlenmiş bir ifade verir. Arasına yapılan botoks ile kızgın ifade veren kaç çatıklığı ortadan kaldırılırken, kaş arasında oluşacak çizgiler de engellenir. 6 aylık aralıklar ile yapılacak olan alın botoksu uygulamaları ileride alın ve kaş arası çizgileri olmayan taze diri bir görünümün teminatını oluşturur.

Alın Kırışıklıklarında Botoks Dışındaki Uygulamalar Nelerdir?

Alın botoksu hariç kırışıklıklar için uygulanan yöntemler de bulunmaktadır. Derinleşmiş alın çizgileri birkaç seans botoks tedavisine rağmen yarar görmemiş ise alın dolgusu ile alın botoksu uygulaması birlikte kullanılır. Çapraz bağ teknolojisi sayesinde 12 ile 18 ay kadar kalıcılığa sahip muhtelif yoğunlukta dolgun metal yerleri mevcuttur. Alın dolgusu ve alın botoksu birlikte 10 ila 15 dakika süren ağrısız bir uygulama olup sadece alın botoksuna göre daha etkili bir yöntemdir. Alın bölgesi deri kırışıklıkların tedavisinde diğer etkili yöntem ise ulterapi yani derin fokus ultrason ile ameliyatsız yüz germe uygulamasıdır. Alın bölgesindeki kolajen ısı yardımı ile uyararak sıkılaşma sağlar. Bu sayede alın çizgilerinde açılma ve kaş kaldırma etkisi oluşur. Aynı seans içinde yüz, boyun ve dekolte bölgesine yapılacak ultraskin uygulaması ile aynı etki yüz ve boyunda da görülebilir.

Ayrıca vücut estetiği fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Botoks Sonrası Baş Ağrısı Olur Mu?

alin botoksu avantajlari

Botoks uygulamasının ardından baş ağrısı Nadir olmakla birlikte görülebilir. Botokstan sonra baş ağrısının sebebi tam olarak bilinmese bile kaslardaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bilindiği üzere botoks yüzde kas dengesini estetik biçimde değiştirerek etkisini gösterir. Botoksun ardından yüzde değişen kas dengesi ile bazı kaslar gevşer ve bazıları gergin kalır. Değişen kas dengesine, organizmanın cevabı nadiren de olsa baş ağrısı şeklinde görülebilir. Birçok bilim insanı botoks enjeksiyonun ardından şiddetli baş ağrısının bir tesadüf olduğunu düşünmez. Botoks sonrası baş ağrısı genellikle 1 ila 2 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

Botoks Sonrası Neler Yapılır?

Botoksun ardından dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanır:

  • Botoks yaptırdıktan sonra kesinlikle en az 24 saat boyunca aşırı egzersiz, spor salonu, yüzme gibi aktivitelerden kaçınmak gerekir.
  • Botoksun ardından botoks yapılan enjeksiyon bölgesine masaj yapmak ya da ovalamak ihtiyacı hissedilebilir. Ancak bu yapılmamalıdır. Botoks, masaj hareketleri ile yer değiştirmesi gibi istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Botoksun ardından 48 saat o bölgeye masaj yapmaktan kaçınmak gerekir.
  • Özellikle alın botoksu yaptırdıktan sonra ilk 3 ila 4 saat ve hatta ilk akşam yüzüstü yapılması önerilmez. Mümkün ise botoks yapılan gece sırt üstü yatmak daha sağlıklı olacaktır.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.