Boyun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

04.08.2021
1.658
Boyun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Boyun botoksu uygulaması özellikle kadınların en merak ettirdiği bir tedavi yöntemi olmuştur. Hem kadın hem de erkeklerin boyun ve dekolte bölgelerinde olan kırışıklıkla yaşlanmanın ilk belirtileridir. Boyun bölgesini çevreleyen kasın ismine de platisma adı verilir. Bu kaslarda yaş ilerlemesinin etkisiyle birlikte güçsüzlük ortaya çıkar. Kişinin boyun bölgesinde kırışıklığın olması da dış görünüşü bozan bir durumdur. Bu gibi problemlerle başa çıkmaya çalışan hastalarımız boyun botoksu tedavisi ile çözüme kavuşabilir.

Boyun bölgesinde bazı yatay çizgilerin oluşması çoğu kadında rastlanılan bir durum olmuştur. Yaşlanmanın kişide etkisi boyun bölgesinde tüm boynu saran platisma bantlarında hasar meydana gelmesi olarak görülür.  Bu bahsedilen platisma bantlarına uygulanan bu botoks işlemine boyun botoksu adı verilir. Botoks uygulaması yapıldıktan sonra boyunda oluşan tüm çizgilerden kişi kurtulmuş olur. Boyun botoksu uygulamasından sonra hem kadınlar hem de erkekler daha genç ve parlak bir görünüme kavuşabilir.

Yaş ilerlemesi ile birlikte vücudun belirli bölgelerinde kırışıklık ve çizgilenme olması normal karşılanan bir durumdur. Genellikle bu durumu özellikle yaşlılığında yaşamayan insan yoktur. Boyunda oluşan çizgilenme ve kırışıklık problemleri için yalnızca botoks uygulaması değil dolgu ve derin fokus ultrason uygulamaları da tercih edilebilir. Bu tedavi yönteminde bölgeye ısı ile kollajen yüklenir. Bu sayede kırışıklıklar günden güne azalır. Dolgu işlemi boyun çizgilerinin azaltılmasında sıklıkla kullanılır.

Boyun Botoksu Ne İşe Yarar?

boyun botoksu neden yaptirilir

Boyun botoksunun cilde etkisi bölgede oluşan kırışıklık ve çizgilenmelerin ortadan kaldırılması olmuştur. Boyun botoks uygulamasının kırışıklık giderme haricindeki diğer işlevleri şunlardır:

  • Çene kemiği daha belirgin hale gelir.
  • Boynun estetik kısımları daha göze çarpacak şekilde işlem yapılır.
  • Dikey bantlar botoks sayesinde azaltılır.
  • Yüzün boyun kası ile aşağıya çekilmesi engellenir. Bunun aksine yukarı doğru hareket etmesi sağlanır.

Boyun Botoksu Boyun Bölgesinde Oluşan Çizgilere Etki Eder Mi?

Boyun botoksunun çizgilere etkisi fazladır ve net bir şekilde fark belli olur. Boyunda bulunan bantlar ve yatay çizgiler kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu bölgelere ancak estetik cerrahi müdahele ederek düzeltebilir. Boyun botoksu uygulaması sayesinde tüm boyun çizgileri yok edilebilir. Çizgilerin yok edilmesinin haricinde boyunda oluşan sarkmalar ortadan kalkmış olur. Kişinin cildinin ne durumda olduğu da tedavinin sonucu etkileyen faktörler arasındadır. Boyun botoksu sayesinde her türlü kırışıklık ile başa çıkılır. Ancak bu tedavinin de zamanla etkisinin geçmesi söz konusu olmuştur.

Ayrıca burun estetiği ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Boyun Botoksu Uygulaması Nasıl Olur?

Boyun botoksunun cilde uygulanırken bu durum hastanın durumuna göre şekillenebilir. Bunun sebebi ise her kişide oluşan kırışıklığın derecesinin farklı olmasıdır. Kırışıklığın tam olarak hangi bölgede oluştuğu ve derinlikleri tedavi yöntemini etkiler. Boyun botoksuna ek olarak dolgu enjeksiyon tedavisi eklenebilir. Boyun ve dekolte botoksu uygulamasında genellikle 25-50 ml civarında botoks sıvısı kullanılır. Boyuna enjekte edilen botoks sıvısı kasların kasılmasını ve dolayısıyla kırışıklık meydana gelmesini engellemiş olur. Bu tedaviden sonra herkes daha düzgün bir boyun ve dekolte bölgesine sahiptir.

Botoks uygulaması yapılırken çok küçük ve ince iğnelerin tercih edilmesi önemlidir. İşleme başlamadan önce bölgeye lokal anestezi kremi uygulanır. İşlem esnasında hasta hala acı hissetmeye devam ederse soğuk kompres uygulaması ile botoks tamamlanır. Boyun botoksu uygulananlara genellikle daha sonra derin fokus ultrason ve nemlendirme dolgusu uygulamaları yapılır. Tüm bu işlemlerin aynı anda yapılması tedavinin etkisi için çok önemlidir.

Boyun Botoksu Etkisi Ne Kadardır?

Boyun botoksunun etkisini göstermesi yaklaşık olarak 4 ay sürer. Botoksun etkisini tamamen kaybetmesi için ise 6 ay geçmesi şarttır. Botoks işlemi bu süreler içerisinde etkisini kolay kaybetmediğinden çoğu kişi tarafından sıklıkla tercih edilir. İşlemin yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmesi de müşteriyi oldukça sevindiren bir durumdur. Tabi bu süre botoks uygulanan kişinin kırışıklık durumuna bağlı olarak şekillenir. Kırışıklığın sayısı ve olduğu bölgeye göre işlem uzar ya da kısalır.

Kişilerin en çok tercih ettiği botoks yöntemlerinden biri de boyun ve dekolte bölgelerine yapılan botokslardır. Kişi eğer etki sonlandıktan sonra ikinci kez boyun botoksu yaptırırsa bu sefer etkisi daha uzun sürebilir. Bu yüzden botoks işleminin belirli periyotlar halinde yaptırılması tavsiye edilir. Fazla yapılması durumunda da botoksun cilde herhangi bir zararı olmaz. Bu sebepten dolayı kırışıklık meydana geldikçe botoks tekrarlanır.

Boyun Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Boyun botoksu uygulamasının cilde faydası öncelikle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan cildin düzgün bir görünüme kavuşturulmasıdır. Genellikle cerrahi işlem uygulandığı zaman işlem ve iyileşme süresi daha uzundur. Cerrahi tedavi yöntemleri çoğu insanın çekindiği bir durumdur. Boyun ve dekolte bölgesine cerrahi müdahale uygulanmadığı için kişi acı veya ağrı hissetmez. İşlem yapılırken hasta tamamen uyutulmaz. Onun yerine bölgeye lokal anestezi kremlerinin uygulanması yeterli olur.

İşlem esnasında eğer iğneler kişiye çok acı verirse ek olarak buz uygulaması da yapılabilir. Buz bölgenin hissizleşmesini sağlar. Botoks uygulamasının ardından hasta hemen evine gidebilir. Bu şekilde kişiler günlük yaşantıya hemen adapte olur. Boyun botoksu yaptıran kişilerin daha özgüvenli bir şekilde hayatına devam eder. Bu bölgede oluşan kırışıklıkların boyun botoksu ile önüne geçilir. Kişinin daha genç ve güzel bir görünüme kavuşması sağlanır.

Dekolte Botoksu Nedir?

Dekolte botoks tedavisi boyun bölgesinin bitimindeki dekolte kısmına uygulanan bir botoks çeşididir. Dekolte, özellikle kadınların çok beğendiği ve kıyafetleri sayesinde ön plana çıkarmak istediği bölgedir. Yakası açık kıyafetler tercih edildiğinde dekoltenin güzel görünmesini herkes tarafından istenen bir durumdur. Bu bölgelerde görülen kırışıklıklar bu tedavi sayesinde yok edilir.

Dekolte botoksu dekolte bölgesinin gerdirilmesine yardımcı olur. Daha güzel bir görünüme kavuşmak kaçınılmaz olur. Düz ve parlak bir dekolte olmasını isteyenler rahatlıkla bu uygulamayı seçebilir.

Ayrıca göğüs dikleştirme ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Boyun Botoksunun Yan Etkisi Var Mıdır?

boyun botoksu avantajlari

Boyun botoksu uygulamasının yan etkisi çok fazla olmasa da her tedavide olduğu gibi vardır. Kırışıklık probleminin ortadan kalkması için tercih edilen botoks işleminde bazen istenmeyen yan etkiler ortaya çıkar. Genellikle bu yan etkiler kişide geçici şekilde meydana gelir. Boyun botoksu tedavisinden sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler aşağıdaki gibi şekillenmiştir:

  • Botoks işlemi kas gücünde bazı sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Botoks boyun kaslarına yapıldığı için işlemin yüksek doz ile yapılması halinde hasta boynunu hareket ettirirken zorlanabilir.
  • Botoks tedavisinden sonra hasta yemek yerken bir süre yutmakta zorluk çekebilir. Bunun sebebi de işlemin tüm boyun bölgesine uygulanıyor olmasıdır.

Bu bahsedilen yan etkiler iyi bir bakım sayesinde yaklaşık 1 ay içerisinde etkiler kaybolur. Botoks sonrası yapılması gereken hareketlere dikkat etmek gerekir.

Hangi Durumlarda Boyun Botoksu Uygulaması Yapılır?

Boyun botoksu uygulanması gereken durumlar genellikle boyun bölgesinde görülmeye başlanan kırışıklık ve çizgilenme olmuştur. Yaşlandıkça herkeste birtakım kırışıklıklar oluşur. Boyun botoksunun hastaya yapılabilmesi için kişinin yetişkin olma şartı vardır. Aynı zamanda bireyin sağlıklı olması gerekir. Boyun botoksu yaptıracakların alanında uzman doktora danışması kesinlikle tavsiye edilen bir durumdur.

Doktor, muayene aşamasında hastada görülen kırışıklığın sebebini öğrenir. Kırışıklığın nedeni tedavi yönteminin belirlenmesi için önemlidir. Kırışıklığa neden olan bu faktör yok edilmezse aynı sorun tekrar görülebilir. Doktor tüm yapılan değerlendirmelerden sonra boyun botoksu işlemine geçilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.