Burun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

28.05.2021
1.088
Burun Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Burun botoksu estetiği ile burun bölgesi ameliyatsız bir şekilde güzelleştirilebilir. Bu uygulamalar botoks ve dolgu uygulamasıdır. Çoğu kişinin güldüğünde burnunun ucu aşağıya doğru düşer ve kanatlarında olan genişleme de görülebilir. Bu durum burun botoksu uygulaması ile azaltılabilir. Aynı zamanda burnun kanatlarında meydana gelen yayvanlaşma da azaltılabilir. Bu uygulama sayesinde burnu aşağıya doğru çeken kasın etkisi azaltılır. Bu sayede burnun ucu aşağıya düşmez ve hafif bir burun kalkıklığı elde edilir. Ayrıca burun sırtında gülünce oluşan burun kırışıklıkları da botoks yöntemi ile giderilebilir. Bu kırışıklıklar özellikle alın ve göz etrafı botoksu uygulanan hastalarda belirgin bir hale gelir. Bu durum özellikle gülme esnasında burnu sırtında orantısız kırışıklıklara sebep olur. Bu yüzden bireylere yüz botoksu uygulanırken burun bölgesi de değerlendirilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

burun botoksu neden yaptirilir

Ameliyatsız burun estetiği (likit rinoplasti), Burundaki şekil bozukluğunun çok ciddi boyutlarda olmadığı sürece tercih edilen uygulamalardan biridir. Ameliyatsız burun estetiği, burun dolgusu ya da botoksu olarak da bilinir ve bu yöntemde burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması yapılmaktadır. Burun ucu düşüklüğü, burunda kontör problemi, kırışık burun görünümü ve burun basıklığı gibi basit problemlerin tedavisinde oldukça rahat ve güvenilir bir seçenektir.

Ayrıca lazer göz ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu uygun yapıdaki burunlara, var olan ve mutsuz eden şekil bozukluklarını düzeltmek için enjeksiyon yolu ile verilen hiyalüronik asit içerikli dolgulara ve yapılan işleme verilen addır. Bu uygulamalar için kişilerin burun yapısının, burun derisi yapısının, kıkırdak ve kemik yapısının operasyona uygun olması gerekir. Burun estetiği yöntemleri arasında en kolay ve ameliyatsız olan işlem burun dolgusu işlemidir. İnce burun yapısına sahip olan, sadece burunda şekil problemi olan, burnun ucunda az bir şekilde düşüklük görülen kişilere dolgu uygulaması yapılabilir. Ancak bunun dışındaki ciddi problemler burun estetiği ameliyatı ile düzeltilir. Kişilerin yüz yapısı kadın ya da erkek olmasına göre değiştiği için dolguyu da bu etkenlere bağlı olarak dağıtmak ve yerleştirmek gerekir.

Burun Dolgusunun Yararları Nelerdir?

Burun dolgusunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bunun yukarısındaki kemeri yok etmek için kemerin başlangıç yeri ile bitiş yeri arasındaki bölgede daha düz bir geliş sağlamak için dolgu uygulaması rahat bir şekilde yapılır.
  • Burunda eğrilik var ise Ve bu çok bariz bir şekilde belli oluyorsa yine o eğriliği kamufle edebilmek için daha düz görünmesini sağlamak adına dolgu uygulaması gerçekleştirilir.
  • Daha önceden birkaç kez burun ameliyatı olmuş fakat yeteri kadar istediği sonucu alamamış, ufak tefek sıkıntıları olan kişilerde de burun dolgusu uygulanabilir. Örneğin bu kişiler tekrar ameliyat geçirmek istemiyorlarsa minik dolgu uygulamaları faydalı olacaktır.

Burun Dolgusu Hangi Dolgular ile Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiğinde uygulanan dolgu hiyalüronik asit içerir. Bu dolguların kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel olarak 12 ile 18 ay arasında kalıcılığını sürdürür. Yani burun dolgusu işlemi burun botoksu işleminden bir süre daha fazla kalıcı olur. Dolayısıyla kalıcılığı azalan ve görüntüsü bozulan burun bölgesinde yine 12 ila 18 ay arasında işlem tekrarı yapılır. Kalsiyum hidroksitiapatit diye adlandırılan ve mineral dolgu olarak da bilinen crystals ve radiesse gibi isimli dolgular burun dolgu uygulamalarında en fazla tercih edilen ve en güvenilir seçeneklerdir. Bu dolguların kalıcılık süresi ise diğerlerine göre daha uzun ömürlü olup yaklaşık olarak 1 buçuk ila 2 sene civarındadır.

Botoks ile Burun Ucu Kaldırma Nedir?

Burun botoksu ile burun ucu kaldırma, işlemi sayesinde burun ucu hareketliliğini yaratan küçük bir kas olan depressor septi nasi botoks ile geçici olarak fonksiyon dışı bırakılarak burun ucu 1 ila 2 milimetre kadar yukarı kaldırılabilir. Burun ucunda hafif bir kalkıklık isteyen ancak bunun için burun ameliyatı olmak istemeyen bireyler için ideal bir uygulama olan burun ucu botoksu yani ameliyatsız burun ucu kaldırma işlemi sonrasında bireyler iş hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Botoks ile burun ucu kaldırma işlemi, genellikle yüz botoksu esnasında tercih edilir.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Burun Botoksu ile Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

burun botoksu avantajlari

Ameliyatsız burun estetiğinde burun botoksu uygulaması, cerrahi işlem gerektirmeyen ve kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Burun hem estetik hem de fonksiyonel olarak oldukça değerli bir organdır. Bu sebeple buruna yapılan her müdahale iyi bir cerrahi anatomi bilgisi ve tecrübe gerektirmektedir. Burun çevresinde birçok kas vardır ve bunlar bir ahenk içerisinde çalışır. Burun ucunu kaldıran depressor septi nasi kasının burnu aşağı çekmek gibi bir fonksiyonu bulunur. Aynı şekilde levatör nasi kası da gülme sırasında burun kanatlarını yana doğru açar. Bu da estetik olarak rahatsız edici bir görünüm oluşturabilir. Bu kısım, botoks ile paralize edilmesi bu deformiteyi de geçici olarak ortadan kaldırır. Ameliyatsız burun estetiği adı ile de anılan uygulamalardan birisi de burun botoksu işlemidir. Botoks ile burun estetiği popülerliği olan yöntemde, bu kas gruplarının daha statik hale getirilmesi ve yeterli burun kalkıklığı ve hareketsiz burun ucu kanatları hedeflenir. Ancak botoks ve dolgu işlemlerinin ortadan kaldıramayacağı sorunlarda da burun estetiği ameliyatı olunmalıdır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Burun estetiğinin tamamen iyileşme süresi burun botoksundan farklı olarak yaklaşık 1 aydır. Burun ameliyatı yapılan hastalarda iyileşme süresi operasyonun boyutuna göre değişir. Hastalar genellikle 4 ile 6 saat içerisinde ayağa kalkarak dolaşmaya başlayabilir. Bazı hastalar durumlarına göre aynı gün içerisinde taburcu edilirken bazı hastalarda ise bir gece gözlem altında tutulma işlemi yapılır. Ancak burun botoksu uygulamasında hastalar aynı gün işlerine dahi kaldıkları yerden devam edebilirler.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.