Çarpık Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Çarpık Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Çarpık bacak estetiği uygulamaları plastik cerrahi bölümünde yapılan estetik operasyonlardır. Kadınlar için vücut güzelliğinin önemli bileşenlerinden birisi kabul edilen düzgün ve estetik görünümlü bir bacağa sahip olmaktır. Çarpık bacak çeşitli sebeplere bağlı olarak bacakların normalden çok daha bozuk görünmesi anlamına gelmektedir. Paralel bacak olarak da bilinen bacakların orantısız görünümü için birbirinden farklı estetik operasyonlar yapılabilir. Bacakların orantısız görülmesi, özellikle üst ve alt bacakların uyumsuz bir görünüm içerisinde olması kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu da estetik ameliyat yapılmasını zorunlu bir hale getirebilir. Bacaklar, dış görünümün estetik ve güzel olması için gerekli olan en önemli uzun yıllardır ve onların çarpıp görünümde olması kamufle edilmesini neredeyse imkansız hale getirir. Bu sebeple çarpık bacak estetiği özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın bir ameliyattır.

Bacak Estetiği Nedir?

carpik bacak estetigi

Bacak estetiği son zamanlarda kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik operasyondur. Bacaklarındaki eğrilik ve estetik sorun nedeni ile hiçbir şekilde etek giyemeyen kadınlar vardır. Bazı kadınlar sadece etek değil, tayt gibi bacakları saran kıyafetler dahi giyemezler. Özellikle yaz mevsiminde, hava çok sıcak olduğu anlarda kısa kıyafetler giyilmeye başlandığı dönemlerde bacaktaki sorunları gizlemek imkansız hale gelir.

Giymek istedikleri kıyafetleri özgürce seçememek kişileri ciddi boyutta rahatsız ve mutsuz edebilir. Kişilerin seçimlerini bu derece etkileyebilen bacak sorunlarının tedavi edilmesi önemlidir. Artık sadece kadınlar değil; erkekler de artık vücut görünümlerine özen göstermeye başlamıştır. Dolayısıyla erkekler de bacak estetiği yaptırabilmektedir.

Estetik operasyon gerektiren bacak sorunları çarpık bacak, iki bacağın birbirinden farklı kalınlıkta olduğu asimetrik bacak, X bacak, çok ince veya kalın bacak seklinde sıralanabilir. Bazen bacağın tamamında değil de belli bölgelerinde estetik sorunlar olabilir. Bu tarz problemlere karşı bacak estetiği uygulamaları yapılmaktadır.

Ayrıca bişektomi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Bacak Estetiğine Yol Açan Sorunlar Nelerdir?

Sık karşılaşılan bacak estetiği problemleri kişileri psikolojik açıdan rahatsız etmektedir. Bu sorunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok ince ya da kalın bacaklar;
  • Asimetrik bacaklar: İki bacağın kalınlık olarak birbirinden farklı olması durumu.
  • Çarpık bacaklar;
  • O bacak: Dizlerin birbirinden uzaklaştığı bacak deformasyonu şeklinde sıralanabilir.
  • X bacak: Dizlerin normale göre birbirine yakın olması şeklinde görülen bacak deformesi sorunu.

Bacaklarda bulunan bazı estetik sorunlar önemli sağlık problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış da olabilir. Pek çok sağlık sorunu bacaklarda şekil bozukluğu ile kendisini gösterebilmektedir. Çocukluk döneminde güneşe çıkmamış ve yeterli miktarda D vitamini almamış kişilerde X bacak, O bacak ya da çarpık bacak gibi bacak deformeleri görülebilmektedir.

Çarpık Bacak Nasıl Tedavi Edilir?

Çarpık bacağın tedavisi estetik operasyonlar ile gerçekleştirilmektedir. Çarpık bacak tedavisi belirlenen bölgelerden alınan yağ transferi ile yapılır. Vücudun diğer bölgelerinden alınan yağların transfer edilmesi işlemi ömür boyu kalıcı olacak şekildedir. Çarpık bacaklar düzeltilirken sadece bu transfer işlemi ile şekil bozuklukları giderilir ve bacaklar eşit hale getirilir. Bu işlemler esnasında kemiklere herhangi bir müdahale yapılmaz.

Bacakların üst ve alt kısımlarındaki kalınlıkların eşit olması için liposuction işlemi ile gerekli miktarda yağ alınır. Hem yağ alma işlemi hem de yağ enjeksiyonu yapılacağı anda hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ancak çoğunlukla hastalar aynı gün hastaneden çıkabilir, yani hastanede kalmalarına gerek yoktur.

Hastada yeterli miktarda yağ yok ise dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu durumda genel anestezi uygulanmaz. Ayrıca bu çarpık bacak estetiği uygulamasında hastaların hastanede kalmasına da gerek yoktur. İşlem sonrasında hasta bir kaç saat içerisinde gündelik hayatına geri dönebilir. Bu estetik uygulamasında kullanılan sentetik dolgular genelde 5 yıla kadar dayanıklıdır. Sonrasında yenilenmesi gerekebilir.

Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak inceltme operasyonu üst bacak ya da alt bacak eritme amacıyla yapılan yoğun bir spor ve diyet programlarına direnen bölgesel bacak yağlarını, liposuction yöntemi ile estetik olarak tedavi etmektir. Bacak inceltme amacıyla uygulanan liposuction, yağ birikimi olan problem bölgesine göre alt bacağı ya da üst bacağı incelemek için yapılabilir. Liposuction uygulanması planlanan bölgeler işlemin doğru yerlere yapılabilmesi için öncesinde işaretlenir. Daha sonra, ilgili alanlara yağları çözen ve aynı zamanda bölgesel uyuşma da sağlayan lokal anestezi içeren bir çözelti enjekte edilir. Böylece işlem tamamlanır.

Ayrıca popo estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çarpık Bacak Estetiği Sonrası

carpik bacak estetigi

Çarpık bacak ameliyatının ardından hastalar normal hayatlarına kısa sürede dönebilir. Bireyler çarpık bacak estetiği sırasında genelde tam anestezi almaz. Liposuction ile birleştirilen hastalarda tam anestezi verilir. Tam anestezi verilen hastalar bir gün hastanede kalabilir. Diğerleri ise işlem bittikten bir kaç saat sonra evine taburcu edilir.

Ciddi bir kesi ve dikiş olmadığı için operasyon sonrası enfeksiyon ya da kanama riski de yoktur. Hastanın yağ aldırdığı bölgeye uygun korse giymesi gerekir. Aynı şekilde yağ enjeksiyonu yapılan bacaklara da varis çorabı giymesi yeterlidir. 2 ila 3 hafta boyunca korse ve varis çorabı giyilmesi uygun olur. Sonrasında hasta normal hayatında herhangi bir şey kullanmak zorunda kalmaz.

Bacak Düzeltme Operasyonundan Sonra İz Kalır Mı?

Çarpık bacak ameliyatının ardından iz genellikle kalmaz. Çarpık bacak estetiği operasyonu birkaç farklı operasyon ile kombine olarak yapılabilir. Aşırı yağlanma ve orantısız kilo almadan kaynaklı bir çarpıklık varsa bu durumda vücudun çeşitli yerlerinden liposuction gibi bir yöntemle yağ alınması gerekmektedir. İnce kanüller ile alınan yağlar gerekli alanlara transfer edilir. Eğer yağ alınan bölgelerde ciddi sarkmalar meydana gelmiş ise buraya germe işlemleri de uygulanması gerekebilir. Özellikle karın bölgesi liposuction işleminden sonra germe yapılması gereken bölgelerden biridir. Vücudun herhangi bir yerinde germe işlemi yapılması gerekmiyorsa yağ transferi sonrasında vücutta herhangi bir iz kalmayacaktır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.