Çene Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

07.05.2021
1.133
Çene Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Çene operasyonu, çenenin büyük veya küçük olmasının yanı sıra ileride veya geride olma durumu da gözlenebilir. Bu tip durumlarda tıpkı burun ameliyatlarında olduğu gibi çeşitli cerrahi müdahaleyle çene yapısı kişinin istediği ölçü ve şekillere getirilebilmektedir. Çene estetiği ameliyatları kişinin çenesi ile ilgili şikayetçi olduğu duruma göre farklılık göstermekte ve estetik müdahalenin genel amacı kişinin yüzünü daha iyi kaldıracak ve daha şık bir görünüm yaratacak müdahalelerde bulunmaktır. Bu nedenle bunu yakalamak için çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerekiyor ise buna yönelik bir çalışma yapılır. Çene ameliyatı kapsamında başvurulan en yaygın çene estetiği çeşitleri çenenin törpülenmesi veya çene dolgusu olmaktadır.

Çene Büyütme Ameliyatı

cene buyutme ameliyati

Çene büyütme operasyonu, çene ucunun normalden küçük olması durumunda çenenin istenilen ölçü ve yapıya getirilmesi için 3 tip ameliyat yapılmaktadır. Birinci ameliyat ile alt dudaktan girilerek çene kemiğinde bir kesi yapılmaktadır. Bu kesi sonrasında sabitlenen çene ucu kemiği öne doğru çekilerek plak yardımıyla yeni yerine yerleştirilir. İkinci ameliyat yönteminde alt dudak iç kısmından ya da çene altından yapılan kesi ile içeri girilir ve çene kemiğine uygun boyuttaki çene protezi çene kemiğinin üzerine yerleştirilmektedir. Son seçenek olan 3. ameliyat yönteminde ise hastanın kendisinden temin edilen yağ hücreleri cilt altına enjekte edilmektedir. Böylece çenenin daha büyük ve dolgun görünmesi sağlanmaktadır.

Çene Küçültme Ameliyatı

Çene küçültme operasyonu çene ucunun normalden uzun veya önde olması durumunda yapılmaktadır. Alt dudağın iç kısmından girilerek fazla kemik tıraşlanır. Böylece çenenin istenilen boyut ve şekilde olması sağlanır. Çene büyütme ameliyatında olduğu üzere çenenin yüzüne uygun boyut ve şekillerde olması sağlanarak daha ideal bir görünüm oluşturulmuş olur.

Ayrıca burun estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çene Ucu Estetiği

Çene ucu operasyonu kapsamında yapılan en önemli işlemlerden biri çene ucuna yapılan törpüleme işlemidir. Bu işlem çene ucu olması gerekenden daha uzun veya daha biçimsiz olan kişilere uygulanan ve son derece başarılı sonuçlar elde edilen bir işlem olmakta ve çene ucu estetiği ile kişilerin iyi görünmeyen çene uçları istenen görünüme kavuşturulur. Üstelik bu yapılırken de öyle çok büyük ve zorlu bir süreç geçirilmez.  İşlem esnasında daha iyi sonuçlar elde edilmek için bu işlem burun estetiği ve yüz germe işlemi gibi müdahaleler ile kombine edilmesi yararlı olabilir.

Çene Ucu Dolgusu

Çene ucu dolgusu ise çene ucunun büyütülmesi işlemidir. Bu yöntemler yağ enjeksiyonu, dışarıdan dolgu maddesi enjeksiyonu, çene ucu protezleri yerleştirilmesi veya çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi durumudur.

Çene Ucu Törpülenmesi

Çene ucu törpülenmesi, çenenin büyük ve ileride olduğu durumlarda ise tercih edilen yöntem çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek arkaya ve yukarıya doğru geriletilmesi veya çene ucunun törpülenmesi ile çene estetiği yapılmaktadır.

Çene Estetiği Kimlere Uygulanır?

Çene estetiği uygulaması için koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar şu şekildedir:

  • 18 yaşını geçmiş kişilere
  • Alt çene kemiğinde bozukluk veya iskeletsel problemleri olanlara
  • Yüzde asimetri olması
  • Çiğneme ve konuşma bozuklukları olması
  • Estetik yakınmalar
  • Alt çenenin önde olma durumu
  • Alt çenenin geride olma durumu
  • Çenenin sağ veya sola meyilli olması
  • Çene ucunun çok büyük veya çok küçük olması
  • Çene ucunun ileride veya geride olması

Çene Estetiği Sonrası

Çene operasyonu sonrası hasta bir gün dinlendikten sonra taburcu edilmektedir. İlk üç gün ağrı olsa da, ağrı kesici kullanılarak bu ağrıları azaltmak mümkün olmaktadır. Kemik kaynaması 7 ile 10 gün sonra tamamlanmaktadır. Hastanın çene ameliyatı sonrası en az 1 ay tütün ve alkol gibi ürünleri kullanmaması gerekmektedir.

Ortognatik Cerrahinin Avantajları

Ortognatik cerrahinin olumlu özellikleri, bozuk çene yapılarının düzeltilmesi ile ilgili birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle hastanın çiğneme, konuşma ve yemek yeme gibi problemleri düzelir ve varsa nefes alışverişi ile ilgili problemlerde de düzelmeler görülür. Hasta eskisine göre daha estetik ve simetrik bir görüntüye sahip olmaktadır. Ortodontik tedavi süresini kısaltır ve bu kısa sürede daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Ayrıca bu ameliyat ağız içerisinden yapılacağı için yara izi gibi estetik açıdan problem yaratacak durumlarla karşılaşılmamaktadır.

Ayrıca karın germe hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çene Estetiği Öncesi

cene ucu estetigi

Çene operasyonu öncesinde alkol ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. Genellikle operasyondan önce bu alışkanlıkların bırakılması ya da her ikisine de bir süre ara verilmesi istenmektedir. Özellikle sigara, kan akışını etkilediğinden yaraların iyileşmesinin gecikmesine sebep olduğundan sigara ve alkol kullanımı sınırlandırılmalıdır. Alt çene ameliyatı öncesinde hastanın uyması gereken belirli bir diyet programından bulunmamaktadır. Fakat doktor beslenme konusunda hastaya bazı tavsiyelerde bulunabilir. Bu tavsiyelere uyulması hasta açısından oldukça önemli olup dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme operasyon gibi ciddi sağlık durumlarında çok daha önemli hale gelmektedir.

Çene Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene ameliyatı sonrası önem verilmesi gereken durumlar çene ucunda şişlik ve morlukların görülmesi normal bir durumdur. Oluşan bu şişlik ve morluklar tamamıyla geçici olmakla beraber ameliyat sonrası ağrılar yaşanabilmektedir. Bu durumlarda doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Hasta çene ucu ameliyatı sonrasında 1 hafta süreyle dinlenmelidir. Daha sonrasında ise sosyal hayata ve çalışma hayatına dönüş sağlanabilmektedir.

Çene Estetiği Fiyatları

Çene operasyonu ücretleri tek çene olarak yapıldığında 8.000 TL ile 12.000 TL aralığındayken, çift çene ameliyatı fiyatları 12.000 TL ile 16.000 TL fiyat aralığındadır. Ortognatik cerrahi fiyatları, hastanın kapanış bozukluğuna ve rahatsızlığının derecesine bağlı olarak belirlenmektedir. Çene estetiği için ilk muayene sonrası en doğru fiyatı çene cerrahı vermektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.