Diş Çekimi Fiyatları 2021

04.04.2021
1.610
Diş Çekimi Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Diş çekimi fiyatları 2021 yapılan tedavi türüne, operasyonda kullanılan teknik araç ve cihazların kalitesine, uzman kadro tecrübesine ve hekimleri uzmanlığına göre değişmektedir. Kanal tedavisi görecekseniz alınan diş çekimi fiyatları 2021 dişin kök sayısına göre değişecektir. Diş bölgesinin enfeksiyon durumu, daha önce kanal tedavisi başta olmak üzere başka tedavi görüp görülmediği de ücret tarifesini değiştiren nedenler arasında gösterilir. İmplant tedavisinde kullanılacak olan implantların sayısı ve fiyatı ise cerrahi işlemlerin zorluğuna göre değişir. Tedavide kullanılan biomateryallerin ücreti implant tedavisinin fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği uyarınca her yıl ağız, diş sağlığı muayene ve tedavi ücretleri rehber tarifesi yayınlanarak diş tedavi ücretlerini belirlenmekte, bu tarifeler diş hekimlerine yol göstermektedir.

Diş Neden Çekilir?

dis cekimi fiyatlari

Diş çektirme nedenleri ilk olarak ileri derecede çürük ve madde kaybı varsa tedaviyle kurtarılmayan çarpma sonucunda tedavi edilmesi mümkün olmayacak kadar zedelenen ve kırılan dişlerin varlığıdır.  Dişlerin çekilme nedenleri şunlardır:

 • Yukarıda belirtilen  nedenlere  en olarak   kanal  tedavisi  yöntemleriyle  kurtulamayan apseli  enfeksiyon    kapan dişler
 • İleri derecede diş eti iltihabı olan dişlerin sallanarak düşme tehlikesi oluşturması.
 • Zamanında düşmeyen zamanla ağrı yapan süt dişleri
 • Dişlerde aşırı konum değişikliğine bağlı olarak dönme devrilme vb. diş problemleri
 • Ortodontik tedaviye yardım etmek amacıyla sorunsuz olarak görülse de bazı dişler düşebilir.

Diş Çekimleri Sırasında Kuvvet Uygulanır mı? 

Diş çekimleri sırasında kuvvet uygulama işlemi tedavi sürecinde uygulanan çekim aletleri hekimin kuvveti ile birleşince ortaya olumsuz sonuçlar çıkabilir. Diş çekimi teknik bilgi ve beceri gerektiren uzman hekim kalitesiyle uygulanan son derece hassas bir uygulamadır. Bu yüzden çok sayıda diş hekimi uzmanının bayan olduğu görülmektedir.

Çekim Sırasında Neden Diş Kırılır?

Çekim sırasında dişlerin kırılması işlemi özellikle büyük azılarda, çok köklü dişlerde, diş köklerinin çok fazla ayrık olduğu ya da kıvrık olduğunda gerçekleşir. Kemiklerin elastikiyetini kaybettiği yaşlı kişilerde dış kırılması hızlı bir şekilde görülür. Esnek yapıda olmayan çok kalın çene kemiğine sahip kişilerde,  kırılganlaşmış dişlerde kırılma görülür. Aşırı madde kaybı olduğunda tutunacak yer bulamayan dişler zamanla daha çok hassaslaşıp çekim sırasında kırılır. Bu durumda korkup endişeye kapılmamalısınız. Anestezi işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiyse dişin kalan parçaları acısız bir şekilde çıkarılarak diş sağlığı güvenli bir şekilde koruma altına alınmış olur.

Diş Çekimi Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Diş çekimi korkusunu yenmek için doktor ve hasta ile doğru, samimi ve kaliteli bir diyalog kurulmalıdır. Bu korkunun hiç bir şekilde geçilmeyeceğine inanılıyorsa genel anestezi altında çekim işlemi gerçekleştirilir. Öncelikle acil çekilmesi gereken dişlerin vücuda getirdiği olumsuz ve riskli etkiler hastaya anlatılıp bu sorunlardan kurtulmak için çekim işlemi hızlıca yapılmalıdır. Çekim işlemleri sırasında dişler üzerinde iyi ve dengeli bir uyuşma sağlanabilmelidir. Daha sonra dişlere sadece basınç hissi verilerek dişin yükseldiği sıralarda diş yüzeyinde küçük çıtırtılar oluşabilmektedir.  İşlem sırasında ağrı ve acı duymamanız için hekiminiz tarafından her türlü önlem alınmaktadır. Toplumsal olarak bu tür uygulamalar sonrasında abartılarak anlatılan yanlış hikâye ve bilgilere kulak asmamalı, kafanızda oluşan her türlü soruyu uzman hekiminize sorarak bilinçli bir şekilde diş tedavisi görebilirsiniz.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Diş Çekimi Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Diş çekimi öncesinde yapılması gereken ilk iş doktorunuzun verdiği ilaç ve antibiyotikleri aksatmadan kullanmak olmalıdır. Saatlerine bakarak düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlar çekim sırasında duyarlı hale gelen diş bölgesi, ağrı olmadan çekim işleminin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Herhangi bir hastalığınız ve alerjiniz varsa bu reaksiyonlarınızı doktorunuza iletmeyi ihmal etmemelisiniz. Çekim öncesinde diş çekimi fiyatları 2021 ve tüm tedavi yöntemleri analiz edilerek pıhtılaşmayı geciktirici nitelikte olan aspirin gibi ilaçları kullanmamaya dikkat etmelisiniz. İlaçların yan etkilerine göre antibiyotik almaya ayrıca özen göstermelisiniz. Mümkünse diş çekimi öncesinde dişler güzelce fırçalanmalı ağız antiseptikli suyla çalkalanmalıdır. Bu sayede ağızdaki bakteri oluşumumun önüne geçerek enfeksiyon riskini en az seviyeye indirebilir, hijyenik ve sağlıklı dişlerinizi diş çekimi işlemine hazır hale gelebilirsiniz.

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

dis cekimi nedir

Diş çekimi işletmelerinden sonra dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Diş çekiminden sonra diş yarası üzerine konulan tampon diş üzerinde yaklaşık olarak 30 dakika bekletilmelidir.
 • Diş çekimi sonrasında ağzın suyla çalkalanmaması gerekir.
 • Çekim sonrasında özellikle iki saat kadar herhangi bir şey yenilmemeli, iyice bekledikten sonra özellikle ılık yiyecekler tercih edilmelidir. Bu sırada çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek içecek tüketmemeye gayret edilmelidir.
 •  Sigara kullanımı hiç bir zaman tavsiye edilmemekle beraber özellikle diş çekimi sonrasında 24 saat boyunca içilmemelidir.  Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesi, kanın pıhtılaşmasına neden olmakta, yara yerinin iltihaplanmasına yol açmaktadır. Topta bu olaya kuru soket denir ve bu durum çok rahatsız eden uzun süreli ağrılara neden olabilir.
 • Diş çekimi sonrasında 24 saat alkol tüketilmemeli, yara bölgesi hiç bir uyuşturucu madde ile temas ettirilmemelidir.
 • Çok ağrınız varsa aspirin dışında doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Hiç bir şekilde çekim noktasına dokunmamalı, yara bölgesi emilip sürekli olarak tükürülmemelidir. Yaranın kendi doğal akışında iyileşmesi beklenmelidir.
 • Diş çekim yeri muhakkak temiz tutulmalı ağız temizliği ve diş sağlığı bu dönemde iki kat daha artırılmalıdır. Yara bölgesine yemek artığı dolmaması son derece önemli olup, bu bölgenin hijyenik olması son derece önem taşımaktadır.
 • Diş çekiminden 24 saat sonrasında yumuşak bir diş fırçasıyla bölge hassas bir şekilde fırçalanmalı, ılık tuzlu su ile gargara yapılarak her adımda ağız ve diş bölgesinin hijyenik tutulmasına önem verilmelidir.
 • Yara bölgesinde oluşan kanamaların hafif bir sızıntı olarak 6-24 saat sürmesi normal karşılanmaktadır. Kanamalar aşırı bir şekilde oluşursa ve bu süre aşılırsa muhakkak  diş  çekimine başvurulmalıdır.
 • Uzun süreli ağır şişliklerin oluşmasıyla hekime başvurularak ani kriz halelerinde hızlı bir şekilde sancılı diş bölgesine müdahale edilmelidir.
 • Sızıntı halinde akan ve durdurulamayan kanlar için tampon yapabilirsiniz. Çayın içindeki bazı önemli maddelerin kanu durdurucu özelliğinden dolayı çay maddesinin yara bölgesinde pansuman olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Diş Çekimi Sonrası Yara İyileştikten Ne Yapılır?

Diş çekimi sonrasında yara iyileştikten sonra yapılması gereken şeyler: köprü, protez, implant uygulamalarıdır. Diş eksikliği sorunu hayati öneme sahip çok sayıda riskli hastalığa yol açmaktadır. Sindirim bozuklukları, dişlerde görülen konum bozuklukları (eğilme devrilme) sonucu kişilerde çiğneme sorunu da oluşabilir.

Dişin çevresinde çene kemiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde, diş etinin çok kalın olduğu yerlerde çene kavisinin dar olmasıyla diş sürülmez. Süt dişlerinin de erken kaybedilmesiyle bazı hastalıklar sonucu çıkmayan dişin altında kemik içinde kalan dişler gömü diş halini alır. Bu gömü dişler bir süre sonra apseye neden oluşturacak kadar ağrı oluşturuyorsa hekime danışılarak hızlıca çekilmelidir.  Diş büyüklüğü ve konumunun yanı sıra çene kırığı riski taşıyorsa da aynı şekilde çekilmesi gerekir. Yukarıda belirtilen nedenler sonucu diş kemiğinin incelemesine neden olan gömü dişi tümör ya da kist riski ile sizi karşı karşıya bırakabilir. Komşu dişin çürümesine neden olan gömü dişi çektirmek için uygun dış çekimi fiyatları 2021 ile alanında uzman ve teknik bilgi kapasitesi yüksek olan klinik ve diş hekimlerine hızlıca başvurabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.