Diş Dolgusu Fiyatları 2021

04.04.2021
1.184
Diş Dolgusu Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Diş dolgusu fiyatları 2021 doldurulacak olan dişin konumu, türü, biçimi ve boyutuna göre değişir.   Seçtiğiniz malzemesinin kalitesi ve tedavide uygulanan teknik araç gereç ve cihazların kalitesi de diş dolgusu fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır. Diş dolgusu fiyatları 2021 için en uygun olan ücret tarifelerini kontrol ederek alanında profesyonel hizmet veren doktor ve hekimlerden destek almaya özen göstermelisiniz. Diş dolgusu, dişin çürümesi ve hasar görmesi sonucunda travma nedeniyle yıpranmış olan kısımlarını tamamlamak dişin işlevselliğini kazanması için yapılır. Dişin bir dolgu ile eski haline getirilmesi, dişin genel anlamda bütünlüğünün korunması ilerde oluşacak olan hasarların önüne geçilmesi bakımından son derece önemlidir. Diş dolgusu aynı zamanda diş kaybınızı önleyerek kısa sürede dişinizi daha sağlam ve kullanışlı hale getirir. Eskiden imal edilen dolgular her ne kadar metal şekillerde üretilse de günümüzdeki dolgularda, porselen ya da kozmopozit diş malzemeler kullanılarak diş estetiğinin korunması amaçlanmaktadır.  Lokal anestezi kullanımı sayesinde diş dolgusu yaptırma işlemi artık tamamen ücretsiz ve ağrısız hale getirilmektedir.

Diş Dolgusuna Kimlerin İhtiyacı Vardır?

dis dolgusu fiyatlari

Diş dolgusuna ihtiyacı olan kişiler ağız bakterilerinin neden olduğu diş çürüğü, diş ağrısı olan ve hassas dişlere sahip olan hastalar içindir. Diş dolguları genellikle ağızda biriken mikroorganizma ve diş çürüğü lekelerini ortadan kaldırmak amacıyla boşlukları onarmak, dişi geri kazanmak için kullanılır.  Diş hekimi çürük materyali dişinizden çıkararak deliği uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli malzemeden imal edilen dolgu malzemesi ile onarmaya çalışır. Bu işlem çürüğün fazla ilerleme kaydetmeden hızlı ve kolay bir şekilde güç kazandırarak yeniler. Çatlak gibi hasarlara karşı dişiniz daha dirençli hale gelir. Sabit ve donuk bir diş ağrınız varsa, sıcak ve soğuk yiyecek içeceklere karşı fazla hassasiyet geliştiriyorsanız, dişinizin yüzeyinde ve çevresinden kahverengi, siyah lekeler varsa, fırçalamanıza rağmen ağız kokusu hala geçmiyorsa, belirli bir dişi ısırırken keskin bir ağrıya sahipseniz diş dolgusu yaptırmaya ihtiyacınız var demektir.

Güncel Diş Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Güncel diş dolgusu fiyatları 2021 dişin konumuna, dolgunun ölçüsü, kalitesi ve dolgu malzemesinin uzun ömürlüğüne göre değişir. Ortalama olarak 400TL-600 TL olarak gösterilen diş dolgusu fiyatları gümüş amalgam diş dolgularında 400TL-450 TL’dir. Kompozit içinde yerleştirilen diş dolgusu fiyatları 500TL-600 TL olarak ücretlendirilirken, porselen diş dolgularının 1000TL -1200TL olduğu bilinmektedir. Diş dolgusu fiyatları 2021 ortalama olarak gösterilmekte olup,  tedavinin biçimine enflasyon kur dengesine ve yurt dışından alınan teknik cihaz sistemin teknolojik boyutuna göre değişmektedir. 

Diş Dolgusu Aşamaları Nelerdir?

Diş dolgusu aşamaları dişin değerlendirilmesi,  çürük temizleme, dolgu ile doldurma ,rötuşlar sonuçtur. Düzenli diş temizliği yaparak, kontrol ve randevuları aksatmadan diş hekiminizden yardım alarak diş dolgusu tedavi sürecini etkili, başarılı ve kaliteli bir şekilde yönetebilirsiniz. Diş hekiminiz lazer ve röntgen uygulamaları ile dişinizi derinlemesine analiz eder. Ayrıca küçük iğne deliği semptomları oluşmadan dişinizin onarma işlemini uzmanlık esası gereğince steril şartlarda sağlıklı bir şekilde yerine getirmektedir. Çürükler bir taraftan büyümeye devam ederken dişin bütünlüğüne zarar vermeden dikkatli ve profesyonel bir şekilde doldurmak en iyi yöntemlerdendir.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu çeşitleri metal amalgamlar, porselen, kompozit reçine’dir. Yıllar önce imal edilen diş dolguları genellikle metalden tasarlanırdı. Genellikle altın ya da gümüş kullanılarak dolguların kalitesi artırılmaya çalışılırdı. Metal dolgu oldukça dayanıklı, ancak çoğu hasta için ağızda dikkat çeken bir görünüme sahip olduğu için günümüzde pek tercih edilmez. Hastaların ağzında çok daha az belirgin halde ulunan kompozit reçine ve porselen gibi diş rengi seçenekleri de bulunmaktadır. Diş hekiminiz tarafından doldurulması gereken dişin konumu, bütçenize olan uygunluğu son derece önemli görülmüştür. Kavitenin boyutu ve kişisel tercihleriniz de diş dolgusu için en iyi ve kaliteli malzemeyi seçmenizde size yardımcı olacaktır. 

Ayrıca özel hastane doğum fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Metal Amalgamlar Diş Dolgusu Nedir?

Metal amalgamlar diş dolgusu hala en dayanıklı diş onarıcı dolgu seçeneğidir. Altın dolgu çeşitleri on yıllar boyunca hatta tüm hayatınız boyunca dayanabilir niteliktedir. Gümüş dolgular ise, genellikle 10 yıl ve daha uzun süre dayanabilir. Pek çok hasta tarafından hala tercih edilen, arka azı dişlerindeki çürük ve çentikler için kullanılan metal dolgular kullanılmaya devam edilmektedir. Çünkü bu dişler gülümsediğinizde pek görülmez ve fark edilmeyecek kadar görünmez niteliktedirler.  Metal dolgular da çoğu zaman en iyi ve uygun fiyatlı seçenek olarak görülerek günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Diş dolguları günümüzde çoğu civa, kalay, gümüş ve metallerin karışımı olarak tasarlanarak diş dolgusu uygulamalarında kullanılmaktadır. 

Kompozit Reçine Diş Dolgusu Nedir?

kompozit recine dis dolgusu nedir

Kompozit reçine diş dolgusu mukavemet için seramik ve silika içeren özel olarak epoksi malzemeden tasarlanan bir dolgu çeşididir. Dişinizin doğal rengine uyum sağlamak amacıyla kişiye özel olarak renklendirilerek imal edilmiştir. Ön dişler ve gülümsediğinizde ortaya çıkan genel diş bölgesi çevresi için karşıdan bakıldığında fark ettirmeyecek kadar güvenli, popüler bir dolgu çeşidi olarak kullanılmaktadır. Diş hekiminiz kompozit bir dolgu işlemi yaparken, metal dolguyu dilinize yerleştirdiği gibi çok fazla diş malzemesi çıkarmak zorunda kalmaz. Bu sebeple diş hekiminizin daha büyük boşluklar için kompozit dolguları önermesi son derece normal ve olağan bir durumdur. Kompozit dolguların belki de tek önemli dezavantajı, metal dolgular kadar uzun ömürlü ve dayanaklı olmamalarıdır.  Dolgularınızı her 10 yılda ya da daha kısa sürede olmak üzere değiştirmeniz gerektiği uzman diş doktoru tavsiyesidir.

Porselen Diş Dolgusu Nedir?

Porselen diş dolgusu tüm diş dolgularının en maliyetli olanıdır. Kompozit reçineden daha uzun ömürlü ve kalitelidir. Diş hekimleri en çok açınmış dişleri tedavi etmek için kullanır. Çürük dişleri tedavi etme işlemi bu yöntemde göreli olarak daha az yapılır. Çoğu durumda diş sigortasının kompozit, gümüş amalgam gibi tüm diş dolgusu fiyatlarını karşılayacağını unutmayarak diş dolgusu yaparken sigorta güvencesi sunan klinikleri tercih etmeye öze göstermelisiniz. Porselen dolgular her zaman tam olarak örtülmemektedir. Porselen dolgu; diş ağrısı, ağız kokusu,  hassasiyet durumu ve diğer çürük dişler için uygulanan son derece profesyonel ve kaliteli bir diş dolgu yöntemidir. 

Yukarıda belirtilen durumların yanı sıra tüm diş hasarı semptomlarından şikâyetçiyseniz hemen şimdi bir diş hekiminden randevu alarak diş dolgusu yaptırabilir, dişlerinizdeki değişim farkını kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Diş hekimi kavite, yangan, ve çatlağın boyutunu analiz ettikten sonra diş yapınıza ve ihtiyacına en uygun olan dolgu diş malzemesine kara vermenizde size yardımcı olacaktır. Bu sayede kısa sürede sağlam, sağlıklı ve daha parlak dişlere sahip olabilir, ağız ve diş sağlığınızı doğru diş dolgusu tedavisi yöntemiyle güvenle koruyabilirsiniz.

Diş dolgusu uygulaması, 18 yaş altı kişilere, enfeksiyon kapma riski diğerlerine göre daha yüksek olan hastalara, gebe ve emzirme döneminde olan kadınlara yapılmamaktadır.  Diş dolgusu fiyatları 2021 tarifelerini analiz ederek bütçeniz en uygun ve sağlıklı diş dolgusu tedavisini güvenle tercih edebilirsiniz. Diş sağlığınızı en doğru klinik ve tecrübeli diş hekimi uzman kadrosu ile güvence altına alabilir, parlak ve sağlam dişlerinizle hayatınıza keyifle devam edebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.