Diş İmplant Fiyatları 2021

01.05.2021
1.336
Diş İmplant Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Diş implant fiyatları genellikle hastaların karşılayabileceği fiyat aralığındadır. Diş implant tedavisi diş hastalıkları bölümünde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dişlerinde farklı nedenlerden kaynaklanan diş kayıpları yaşamış çoğu hasta diş implantı tedavisini olabilir. Diş implant tedavisi olabilmek için muayene esnasında doktorun tedaviyi uygun görmesi ve hastanın implant tedavisi olmak istemesi yeterlidir. Yaşanan diş kayıplarının ardından en sık başvurulan en sağlıklı tedavi yöntemlerinin başında gelir.

Diş İmplant Nedir?

dis implanti

Diş implant diş hastalıklarının veya çeşitli sebeplerin neden olduğu diş kayıplarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hastalar bazen tek bir dişini bazen de birden çok dişini çeşitli sebeplerle kaybedebilirler. Diş kaybı yaşanmasında pek çok etken rol oynayabilir. Diş kaybının ardından ağız içinde meydana gelen boşluklar ise hastalara çeşitli estetik ve fonksiyonel bozukluklar yaşatır.

Diş implantı tedavisinde hastanın kaybettiği dişi veya dişleri yerine ağız içi ve çene yapısı uyumlu ise implant ile protez diş yerleştirilir. Diş kayıpları yaşamış hastaların diş implantı tedavisi olabilmeleri için öncelikle çene kemik yapılarının tedaviye elverişli olması gerekir. Protez dişlerin ağız içine yerleştirilebilmesi için çene kemiğine implant tedavisi uygulanır. Çene kemiğine implant ile yerleştirilen vidaların ardından protez dişler vidalara ile ağız içine yerleştirilir.

Diş implantı tedavisinde hastaların çene kemiği yapısının uygun olması ile birlikte bir de çene kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekliliği vardır. Çene kemik gelişimini tamamlamamış ve çok erken yaşlarda diş kaybı yaşamış hastalar diş implant tedavisi için bekletilirler.

Diş implantı tedavisi olacak hastaların tedavileri diş hekimi muayenesi ile başlar. Muayenede hangi dişlere implant yapılacağı, hastanın tedaviye uygunluğu, yerleştirilecek protez dişlerin hammaddesi gibi tüm detaylar görüşülür. Önce çene kemiğine implant vidaları yerleştirilir. Vidalar çene içine kaynaşırken protez dişler yapılır. Vidalar yeterli süre geçip dişler kaynadıktan sonra protezler ağız içine yerleştirilir. Böylece birkaç seans içerisinde tedavi tamamlanmış olur.

Kimler Diş İmplant Yaptırır?

Diş implant yaptıracaklar öncelikle kesinlikle diş kaybı yaşamış hastalardır. Diş implantı tedavisi var olan sağlıklı dişler üzerine yapılmaz. Bu tedavi sadece diş kaybı ardından kalan boşluklu bölgelere yapılır. Diş hekiminin uygun gördüğü durumlarda ileri derecede çürük ve çekilmesi gereken dişler de çekilip implant diş yapılabilir. Diş implantı tedavisinin uygulanabilmesi için kayıp diş sayısı ile ilgili bir sınırlama yoktur. Tek bir dişini kaybetmiş hastalar da diş implantı tedavisi olabilirler. Birden fazla diş kaybı birlikte olan hastalar da diş implantı tedavisi olabilir. Bu tedavi daha uzun seanslarla tamamlanır.

Diş implantı yaptırmak isteyen hastaların muayene esnasında ağız için yapılarının tedaviye uygun bulunması gerekir. Çene kemiği yapısının elverişli olması ve kemik gelişiminin hastada tamamlanmış olması en çok aranan tedavi koşullarıdır.

İleri yaşlarda tedavi olmak isteyen hastaların diş hekiminin talep ettiği bazı tahlilleri yaptırmaları gerekir. İlerleyen yaşlarda implant diş gibi anestezi ile yapılan tedaviler riskli olabilir. Hastanın risk olabilecek kronik hastalıkları olmaması ve kan değerlerinin normal seviyelerde seyretmesi tedavini sorunsuz tamamlanması için önemlidir. Be sebepler yaşı ileri olan hastalardan önce tahlilleri yaptırmaları ve sonuçların onay vericek seviyede çıkması beklenir.

Ayrıca göğüs dikleştirme ameliyati hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Diş İmplantında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş implantında dikkat edilmesi gereken, hastanın tedavisinin sorunsuz tamamlanmasını sağlayacak bazı hususlar vardır. Bu hususlara hem diş hekimlerinin hem de tedavi olacak hastaların dikkat etmesi büyük avantaj sağlar. Bunlar hem hastanın sağlığını hem de tedavinin sorun çıkmadan tamamlanmasını olumlu etkiler.

Diş implant tedavisi kolay ve risksiz bir tedavi yöntemidir. Aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi tedaviyi daha kolay ve başarılı hale getirir:

  • Tedavi esnasında kullanılacak tıbbi ekipmanların ve hasta ağız içinin tedavi öncesi ve sonrasında temiz olması gereklidir. Bu önlemler hastanın enfeksiyon kapma riskini neredeyse sıfıra indirir.
  • Hastanın çene kemiği yapısının implant tedavisine uygun olması veya değil ise uygun hale getirilmesi gerekir. Muayene esnasında hastanın çene kemiği mutlaka detaylı incelenir ve tedaviye uygunluğuna karar verilir. Bazı hastalarda diş hekimleri çeşitli müdahaleler ile çene kemiğini tedavi için uygun hale getirebilir.
  • Diş implantı tedavisinde hastalara anestezi uygulanır. Bu sebeple anestezi işleminde sorun yaşanmaması oldukça hayatidir. Hastaların anesteziye alarjisi olup olmadığı önceden araştırılması gereken hususlardandır.
  • Bu tedavi yönteminde hastanın çene kemiğinde kanama yaşanması olasıdır. Bu sebeple kanama önlemleri alınması ve hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise tedavi öncesi ilacı bırakması gerekir.

Diş İmplantı Neden Avantajlıdır?

Diş implantı avantajları hastalar açısından da hekimler açısından da oldukça fazladır. Diş implantı tedavisinin diş kayıplarında en avantajlı tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Diş implantı tedavisi ile diş kayıplarının ardından hastalar orijinal dişlerine en yakın dişlere sahip olurlar. Hastaların kaybettikleri dişlerin ardından bu derece orijinallikte dişlere tekrar sahip olabilmeleri oldukça büyük avantajdır.

Diş implantı tedavisi ile sahip olunan dişler diğer diş tedavilerine göre en uzun ömürlü dişlerdir. Diş implantı tedavisi olan hastalar implant dişlerini neredeyse ömür boyu kullanabilirler. Buna çene kemiğine iyi yerleştirilmiş bir implant vidası ve kaliteli malzemeden yapılmış bir protez diş olanak tanır. Bu ikisi birlikte kusursuz yapıldığında hasta ömür boyu tedavi sonucunda memnuniyet sağlar.

Diş implantı tedavisinde kaybedilen diş sayısına bakılmaksızın tedavi yapılabilir. Bu da hastalar için büyük avantajdır. Sadece bir diş kaybı olan veya birden çok diş kaybı olan hastalar bu tedaviyi olabilirler. Diş implantı tedavisinde tek seferde birden fazla diş tedavi edilebilir.

Diş implantı tedavisi diş kaybı ile gelişen tüm fonksiyonel kayıpları en iyi gideren tedavi yöntemidir. Hastalar diş implantı tedavisinden sonra tüm konuşma ve yeme güçlüklerinde kurtulurlar. Bu bakımdan en konforlu tedavi sonucunu implant dişler sunar. Aynı zamanda diş implantı tedavisi iyi seçilen protez dişlerle estetik olarak da mükemmel sonuçlar verir.

Diş İmplant Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

dis-implanti

Diş implantı fiyatları belirleyici etkenlerin başlıca diş hekimi, hastanın kaybettiği diş sayısı, tedavinin yapılacağı klinik gibi etkenlerdir. Aynı zamanda en temel etken Türk Diş Hekimliği Birliği’nin belirlediği tedavi ücretleridir. Türk Diş Hekimliği Birliği her yıl güncel tedavi fiyatlarını duyurur. Diş hekimleri ve klinikler bu fiyatları baz alır. Bu fiyat doğrultusunda fiyat aralığı belirlenir.

Tedaviyi hangi diş hekiminin gerçekleştireceği ve hangi klinikte gerçekleşeceği tedavi fiyatını etkiler. Alanında tecrübeli bir hekim ve iyi bir klinik daha yüksek ücretli tedavi anlamına gelebilir. Aynı zamanda tedavide kullanılacak protez dişin markası ve hastaya kaç diş için diş implantı yapılacağı da tedavi fiyatı üzerinde oldukça etkilidir.

Diş İmplant Fiyatları

Diş implantı fiyatları belli bir aralık içerisinde olmasına rağmen oldukça çeşitlilik gösterir. Bunun üzerinde birden çok faktör etkin rol oynar. Ömür boyu kullanılabilecek ve orijinal dişler kadar estetik olabilecek diş implantlarının tedavi ücretleri daha yüksek olduğu söylenebilir.

Genel olarak diş implantı fiyatları 3.000 TL ila 10.000 TL aralığında değişim gösterir. Tedavi olmak isteyen hastalar en net tedavi ücretini doktor muayenesi olarak öğrenebilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.