Dudak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

27.05.2021
1.408
Dudak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Dudak botoksu işlemleri sayesinde dudakları küçük ve ince olan kadınlar daha kalın ve dolgun bir dudak görünümüne sahip olurlar. Dudaklar doğuştan ince ve biçimsiz olabilmektedir. Zamanla dolgunluğunu kaybedebilir. Kadınların en değer vermiş oldukları yerlerden biri olan dudaklar hacimli ve dolgun görünümde iken oldukça büyük bir önem taşır. İnce dudaklara sahip olan kadınlar daha güzel bir görünüme sahip olabilmek için dudak botoksu yaptırmaktadır. Hastaların durumu ve hekimin kararı ile dudak estetiği girişimi iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Yapılan bu dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonu, kolojen ya da hiyalüronik asit içermektedir.

Botoks Nedir?

dudak botoksu neden yaptirilir

Botoks, clostridium botulinum olarak adlandırılmış olan bir bakterinin ürettiği toksinden elde edilen bir ilaç türüdür. Bu bakteri tarafından üretilen ve alfabetik olarak isimlendirilen 7 adet nörotoksin yani sinir hücresi zehri bulunur. Fakat bu toksinlerden sadece tip a ve b insanlarda klinik olarak Kullanıma girmiştir.

Ayrıca çene botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Dudak Botoksu Nedir?

Dudak botoksu dudakları ince, çizgili, kırışık ya da asimetrik olan kişilere istenilen dudak görünümü sağlamak için yapılan estetik uygulamalara verilen isimdir. Dudaklarının görüntüsünden memnun olmayan kişilerin dudaklarını dolgunlaştırmak, simetrik hale getirmek, boyutlandırmak ve gerginleştirmek için yapılan bu uygulama ile bireyler, istenilen görünüme kolaylıkla ulaşabilir.

Dudak Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Dudak botoksunun (dolgusunun) uygulandığı kişiler dudaklarının inceliğinden, şeklinden ve çizgilenmesinden rahatsız olan kişilerdir. Dudak botoksu ile dudak hacim kazanır, şekillenir ve simetrik bir hale getirilir. Dudak çizgisinin belirsizliğinden ya da şeklinden rahatsız olan bireylerde dudak dolgusu ile istedikleri görünümü elde edebilmektedir. Uygulama öncesinde kişilerin istediği dudak şekli ve dolgunluk seviyesi uzman doktorlar tarafından belirlenir ve kişinin istediği dudak görünümünü sağlamak temel amaçtır.

Dudak Botoksu İçin Hangi Dolgu Tercih Edilmelidir?

Dudak estetiği için tercih edilen dolgu uygulaması genellikle uzman doktorlar tarafından hastaya göre seçilmektedir. Dudak botoksunda kullanılan dolgunun ana maddesi, vücutta da bulunan hyalüronik asittir. Cildin yenilenmesi ve gençleşmesini sağlayan hyalüronik asit, oldukça hareketli bir bölge olan dudak için en uygun dolgu içeriğidir. Bu sebeple hyalüronik asit içeren bir dolgu tercih etmek, kişilerin dudak sağlığını da korumaktadır. Dudak; hareketli ve  kaslı bir bölge olduğu için diğer dolgu uygulanan bölgelere göre çok daha az kalıcıdır. Bu nedenle dudak için özel geliştirilmiş, kaliteli ve hyalüronik asit içeren bir dolgu tercih edilmesi, uygulamanın kalıcılığını da aynı oranla arttıracaktır.

Hyalüronik Asit İçeren Dolgular Nedir?

Hyalüronik asit bulunduran dolgu çeşitleri son zamanlarda en popüler olan dolgu maddesidir. Yan etkileri oldukça nadirdir fakat enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişme ya da morarma gözlenebilir. Dolgu, ayrıca cildin altında küçük şişlikler de yaratabilmektedir. Sonuçların kalıcılığı birkaç aydan neredeyse bir yıla kadar değişiklik göstermektedir. Bazı araştırmalar sonucu tekrarlanan enjeksiyonların, vücudun kendi doğal kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu durum, çizgi ve kırışıklıkların sayısını azaltmaya yardımcı olur. Aynı görünümü elde etmek için zamanla daha az dolguya ihtiyacı olduğuna dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır.

Dudak Botoksu Nasıl Yapılır?

Dudak botoksu yaptırmaya karar veren kişilerin öncelikle dudakları estetik ve fonksiyonel kriterlere göre muayene edilmektedir. Muayene ile doktor, dudaklardaki hacim kaybını ve bölgeleri belirler ve kişinin talebine göre en ideal dudak şeklini oluşturur. Dudağın nasıl bir görünüme sahip olacağına karar verilmesinin ardından dudak temizlenir ve acı hissini ortadan kaldırmak için anestezik bir krem sürülür. İğne ya da kanül yolu ile hyalüronik asit içeren dolgu, dudağın belirlenen bölgelerine orantılı olacak şekilde enjekte edilir.

Eğer dudak çizgisinin belirginleşmesi isteniyorsa, belirlenen dudak sınırına çizgi oluşturacak şekilde dolgu enjeksiyonları yapılabilir. Bu sayede dudak çizgileri yeniden şekillenir ya da  belirginleştirilir. Enjeksiyon sırasında veya sonrasında dudaktaki dolgu el yordamıyla şekillendirilir ve kontrol edilir. Dolgunun etkisi ise uygulamanın hemen ardından görülür.

Dudak Botoksu Kalıcı Mıdır?

Dudak botoksunun kalıcılığı çoğunlukla kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel olarak ortalama 12 ay sürmektedir. Belirtilen bu süre bireylere ya da kullanılan dolgunun kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Piyasada her ne kadar kalıcı dudak dolguları da bulunsa da, tıbbi olarak yeterli görülmediği için pek fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine dudak botoksu için kaliteli ve hyalüronik asit içeren, kişiye uygun bir dolgu tercih edilerek uzun süre kalıcı ve sağlıklı bir sonuç elde etmek daha doğrudur.

Ayrıca mide botoksu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Dudak Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

dudak botoksu avantajlari

Dudak dolgusunun ardından dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Doktorların da tavsiye ettiği bu hususlara dikkat etmek dudak estetiği işleminin ardından oldukça önemlidir. Dudak dolgusu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Dudak botoksu işleminin ardından ilk 2 saat dudağı aşırı hareket ettirmeye özen gösterilmelidir. Bu süreçte yemek yemekten, sigara içmekten ve makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Dudak botoksu uygulamasının ardından ilk 2 ila 3 gün dudakta morluk, kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi durumlar görülebilir. Bunlar normaldir fakat birkaç gün içerisinde düzelmeyen şikayetlerde doktora danışılmalıdır.
  • İlk 3 gün dudakları korumak için antibiyotik krem kullanılabilir.
  • Uygulamanın ardından ilk 2 hafta öpüşmekten ve diş muayenesi olmaktan kaçınılmalıdır.

Botoks Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Botoksun yan etkileri kimi hastalarda görülebilir ancak büyük sorunlara genellikle sebep olmaz. Dudak botoksu uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık gözlenebilir. Bu yan etkiler bir ya da iki gün içerisinde düz düzenlenmektedir. Bazen geçici olarak şişlik ve morarma da görülebilir. Bu yan etkiler kişileri rahatsız ediyor ve bir, iki gün içerisinde geçmiyor ise hastaların doktorlarına görünmeleri tavsiye edilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.