Dudak Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

21.04.2021
1.356
Dudak Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Dudak estetiği için öncelikle dudak kontürüne, üst dudak ve alt dudak arasındaki dengeye dikkat etmek gerekmektedir. Üst dudak alt dudağın dörtte üçü kadar olmalı ve ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları, dudak çevresi ve cildin durumu dudak estetiğinde bütün olarak ele alınmaktadır. Aynı zamanda diş yapısı, rengi, sıralanışı, diş etlerinin yapısı, gülümseme, alt ve üst dişler arasındaki ısırma durumu da dudak şeklini etkilemektedir. Dudaklar hareket edebilirken mimik kullanma zorluğu yaşanmamalı, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bu durumlar dikkat edildiğinde yapılacak olan dudak yüz ile uyumlu olursa dudak estetiği tamamlanmış olur.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

dudak estetigi cesitleri nelerdir

Dudak estetiğinde alt dudak, üst dudağa göre daha hacimli olmalı, dudak ve burun arasındaki mesafe 12 ile 15 mm arasında olmalıdır. Yaş ilerledikçe üst dudak burun tabanı arasındaki mesafe açılmaktadır. Bu duruma dudakların etli kısımlarında incelme de eşlik edebilmektedir. Genç hastalarda üst dudak burun tabanı mesafesi normal olmasına rağmen dudakların yeteri kadar kalın olmaması sonucunda dudak burun mesafesi uzun gibi görünebilmekte olup bu durumda yapılması gerek dudaklara hacim verme işlemidir. Ayrıca dudağın etli kısımlarının kenarlarını oluşturan dudak çizgileri de işleme tabi olmaktadır. Bu çizgiler belirginleştiği zaman dudak daha az hacimle daha da dolgun görünmekte ve dudağın etli kısımlarına daha az hacim verilebilmesi mümkün olmaktadır. Burun tabanından dudağa doğru inen filtrum çizgilerinin de belirgin olması gerekmekte olup ayrıca dudaklardaki simetri bozukluklarının da mümkün olduğunca düzeltilmeleri gerekmektedir.

Dudak Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Dudak estetiği türleri üç ana grupta ayrılmakta olup bu üç ana grup şu şekildedir: Yabancı dolgu malzemeleri veya kişinin kendi dokuları ile doldurmak, dudakları ameliyat ile yeniden biçimlendirmek ve gülme şeklinin değiştirilme işlemleri olup çeşitleri ise şu şekildedir;

Dudak Enjeksiyonları: Enjeksiyonlar dolgu materyalleriyle ya da kişinin kendi yağ dokusunun kullanılması şeklinde olabilmektedir. Dudağı kendi doğallığından uzaklaşmadan daha dolgun bir hale getirerek dudağa hacim verme yöntemidir. Hastanın yüz veya başka bir bölgesine yağ enjeksiyonu yapılacaksa kalan yağlardan bir miktar da dudağa enjekte edilebilmektedir. Yağ dokusunun dudak bölgesinde kalma süresi vücudun diğer bölgelerine göre daha az olmaktadır. Bunun nedeni dudakların hareketli organlar olması ve dudaklarda normalde olan yağ miktarının çok az olmasıdır. Fakat yağ enjeksiyonlarında ek bölge olarak dudaklara da sınırlı miktarda yağ enjeksiyonu uygulanmaktadır. Yağ enjeksiyonlarında hastanın genel anestezi alması önerilmekte ve dudakta şişlik, hyalüronik asit enjeksiyonuna göre daha fazla olmaktadır.

Dudak Operasyonları: İki temel teknik uygulanmakta olup, ilk teknik ağız içinden yapılan kesilerle dudağın etli kısmını büyük ölçüde dolgunlaştırmaktır. İkinci teknik ise ince dudaklı kişilerde ve burun ile dudak mesafesi uzun kişilerde uygulanan, üst dudak çerçevesini yukarı taşıyarak dudak estetiği yapılmış olur. Her iki teknik sonrası da iz kalmamakta ve dudağı kalınlaştırmak için diğer bir yöntem de dudak içerisine silikon implantlar yerleştirme işlemidir. Bu işlem lokal anestezi altında ameliyathanede gerçekleştirilmekte olup dudakların her iki köşelerinden açılan küçük kesilerle dudağın etli kısımları içerisine yumuşak silikon implantlar yerleştirilmektedir.

Gülme Şeklinin Değiştirilmesi: Gülüş şekli kişi için çok önemli olup samimiyet ve neşe göstergesi olduğundan iyi bir gülüş için, dudaklar ve dişler uygun pozisyonda olmalıdır. Kanin gülüş olarak isimlendirilen gülme şeklinde, üst dudak yukarı doğru çekilip diş etleri görünmektedir. Bu bazı kişilerde güzel dursa bile çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Mona Lisa gülüş şeklinde dudak kenarları yanağa doğru uzar ve sakin ve samimi bir duruş oluşur ve botox yöntemi kullanılarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda çok fazla diş eti gözüken hastalara, estetik uygulamalar yapan diş hekimleriyle konsülte edilerek çözüm önerisi sunulmaktadır.

Hyalüronik Asit Dudak Dolgusu: Dudağa hacim verme işleminde en basit yöntem Hyalüronik asit içerikli dolgulardır. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak da bulunup  alerjilere sebep olmayan yan etkisi çok az bir ürün olmakla beraber ameliyatsız olarak uygulanabildiği için dudak dolgularında kullanılan en sık işlem haline getirmiştir. 15 ile 20 dakikalık bir işlemle küçük iğneler kullanılarak gerçekleştirilip hastanın işlemden hemen sonra günlük yaşamına dönebilmesi işlemin en büyük avantajı olmaktadır. Aynı zamanda bu dolgular kalıcı olmayıp yaklaşık altı ay veya bir sene içerisinde tekrarı gerekebilmektedir.

Ayrıca yağ enjeksiyonu  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Dudak Kaldırma Ameliyatı

yag enjeksiyonu nedir

Dudak kaldırma operasyonu lip lifting kalıcı dudak dolgunluğu işlemlerinin başında gelmekte olup zararsız ve kısa sürelidir. Dudak içinde yabancı madde konulmadan dudağın yukarı kaldırılması işlemi olup lip lifting ince yapıda olan üst dudağın burun ile olan mesafesinin kısaltılması ile gerçekleşen cerrahi bir işlemdir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu için estetik girişimlerinde en çok tercih edilen teknik hylüronik asit dolgu enjeksiyonlardır. Zahmetsiz ve güvenli bir yöntem olan dolgu, çok ince başlıklı bir iğne sayesinde 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ enjeksiyonu yöntemi ile dudaklar da kalın ve dolgun bir görünüm elde edilmesi mümkün olmaktadır. Yağ enjeksiyon uygulaması uygun hastane koşullarında ve lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Vücudun yağ fazlalığı olan bölümden alınan yağ, gerekli işlemden geçirildikten sonra dudaklara geri enjekte edilirken eğer hastanın yüzünde derin farklı kırışıklıklar varsa onun da tedavisinde kullanılabilmektedir.

Dudak Estetiği Fiyatları Nasıldır?

Dudak estetik ücretleri klinik seçimi, doktor tercihi ile beraber kişinin istediği operasyon şekline göre değişmekte olup dudak estetiği yaptırılacak klinikten detaylı bilgi alınması gerekmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.