El Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

10.06.2021
1.810
El Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

El botoksu tedavisi terleme problemi için sunulan güncel bir yöntemdir. Botoks uygulaması genellikle herkesin bildiği gibi cilde yapılan ve gerginleştirme sağlayan bir yöntemdir. Özellikle yaşlanmadan dolayı meydana gelen kırışıklıkların ve çizgilenmelerin giderilmesi için botoks uygulamasına başvurulur. Botoks sadece yüze değil vücudun birçok bölümüne uygulanabilir. Vücudun her bölümüne uygulanan botoks farklı amaçlar taşıyabilir. Bazı kişiler olması gerekenden fazla terleme ile karşı karşıya kalır.

Terleme problemi aşırı şekilde olduğu sürece insanı rahatsız eden bir durum haline gelmeye başlar. Çevremizdeki çoğu kişiden ellerinin terlediği hakkında bazı söylemler duyabiliriz. Ellerin aşırı terlemesi önemsenmesi gereken bir konudur. Çünkü bu problem vücuttaki daha ciddi bir problemlerin habercisi olabilir. Ellerde aşırı terleme için edilebilecek bir tedavi yöntemi de el botoksu olmuştur. Bu yöntem uzun zamandır kullanılan, güvenilir, pratik ve etkili bir operasyondur. Botoks uygulandıktan sonra yaklaşık 6 ay boyunca el terlemesini azalma meydana gelir.

Bu da kişinin günlük yaşantısını olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Sürekli el terlemesi ile başa çıkmaya çalışmak istemez. Aslında çok sorun edilmeyecek bir problem olarak görülse de kişinin günlük yaşantısı ciddi derecede olumsuz etkilenir ve insan psikolojisini de etkisi altına almış olur. El botoksu kolay bir şekilde uygulanır ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yöntem olmasından dolayı insanlar tarafından avantajı görülen bir operasyon olmuştur. El botoksu sayesinde eldeki ter bezlerine gelen uyarımlar azaltılır ve bu sayede terleme azaltılmış olur.


El Botoksu Nasıl Yapılır?

el botoksu kimler icin uygundur


El botoksu uygulaması kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir. Doktor tarafından önce terlemenin nedeninin araştırılması gerekir. Eğer yapılan tetkiklerden sonra el botoksuna karar verilirse uygulamadan önce botoksun yapılacağı alanlar işaretlenir. İşaretlenmiş bölgelere çok ince uçlu özel iğneler sayesinde botoks enjekte edilmiş olur. Enjekte edilecek sıvının dozu hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

Ayrıca diş etiçekilmesi tedavisi hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

El Terlemesi Ne Gibi Sorunlar Yaratır?


El terlemesinin ciddi boyuta ulaşması ve kontrol edilememesi palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu durum ciddi bir tıbbi sorun olmakla beraber kişinin stresli bir ruh haline bürünmesini sağlar. Tıbbi bir sorun olmanın yanı sıra yarattığı psikolojik etki nedeniyle sosyal bir sorun olarak da tanımlanabilir. Aşırı terleme gün içerisinde sürekli meydana geldiği için herhangi bir kişi ile tokalaşma sırasında kaygan el sıkışması, terli avuç içi herkeste rahatsızlık uyandırabilir.

Bu yüzden bu durum da sosyal yaşamı, eğitimi ve hatta kariyeri olumsuz yönde etkiler. Günümüzde insanların çoğu birçok dermatolojik hastalığa yakalanabilir. Bu dermatolojik hastalıklardan el terlemesi insan yaşamını en olumsuz etkileyen durum olmuştur. Genellikle kliniklerde en sık uygulanan botokslar koltuk altı botoksu ve el botoksu olmuştur. 6 ay kadar süre idare etmesinden dolayı bu sorunu yaşayan herkes tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.


El Terlemesine Botoks Uygulaması Nasıl Etki Eder?


El terlemesi için el botoksu kalıcı olmasa da bir süre idare eden iyi bir tedavi yöntemidir. Aşırı el terlemesinden sıkılan hastalar derhal bu yöntemi araştırıp tedaviye koyulur. Yüz botoksu ve koltuk altı botoksu için kullanılan preparat el botoksunda da kullanılır. El botoksunun enjekte edildiği yerde terlemeyi başlatan sinir uyarıcısı bulunur ve bunun engellenmesi sağlanır. Bu uygulama sayesinde ter bezlerinin üretilmesi önlenir. El botoksu operasyonunun etkisi sadece ter bezlerine olur ve herhangi bir şekilde el uyuşması gibi yan etkisi bulunmaz. Bu yöntem Aşırı el terlemesine sahip olan kişiler için önerilir. Aksi durumda normal bir el terlemesi için yapılması gereksiz bir uygulamadır. Çünkü vücudumuzdaki ter bezlerinin çalışması ile herkesin az da olsa terlemesi normal karşılanan bir durumdur.


El Botoksu Ne Kadar Süre Etki Eder?


El botoksun etkisinin devam etmesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Herkesin botoks parçalama hızı değişik olabilir. Ancak genellikle 6 ay etkisinin sürdüğü söylenebilir. Bu süre içerisinde eldeki aşırı terleme azaltılmış olur. Yaklaşık 6 ay sürmesinden dolayı çok kişinin yaptırmak istediği bir operasyondur. Özellikle yaz aylarında bu tarz bir problemin çekilmesi oldukça can sıkıcıdır. Bu yüzden bu problemi yaşayan kişiler yaza girmeden önce el botoksunu uygulatır ve yaz boyunca rahat bir tatil yapabilir.

El botoksu cerrahi işlem gerektirmediği için hangi bir ağrı veya acı durumu söz konusu değildir. Kişi eğer iğnelerden acı duyuyorsa buz uygulaması gibi bazı alternatif yöntemlerle operasyona devam edilir. Cerrahi bir işlem olmadığı için genel anesteziye gerek yoktur. Sadece lokal anestezi kremleri ile bölge uyuşturulur ve operasyon gerçekleştirilir.


El Botoksu Etkisini Ne Zaman Göstermeye Başlar?


El terlemesi botoksun etkisi operasyon uygulandıktan yaklaşık 1 hafta sonra görülmeye başlanır. Bu yüzden uygulama yapıldıktan hemen sonra problemin ortadan kalkmadığını görmek sizi paniğe sokmamalıdır. Uygulaması yapıldıktan sonra terleme yavaş yavaş azaltılır ve etkiler tam olarak 2 hafta içerisinde belirginleşir.

2 haftadan sonra 6 ay süresince aşırı terleme problemi ile başa çıkmaya gerek kalmaz. Bu tedavi sonrasında kişinin kendine olan öz güvenin arttığı görülmüştür. Günlük yaşantısını daha rahat bir şekilde devam eden kişiler bir kişiyle tokalaşacağı zaman fazla düşünmesine artık gerek yoktur. Bu durum da kişiyi günlük yaşantısında daha mutlu biri yapmış olur.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.


El Botoksu Uygulaması Acı Verir Mi?

el botoksu avantajlari


El botoksu operasyonu ağrısız işlem olmasından kaynaklı sıklıkla tercih edilir. Botoks uygulanmadan önce kişinin eline lokal anestezik krem sürülür ve bölge uyuşturulur. Terlemesi problemi ile kliniklere başvuran kişiler cerrahi bir yöntem içermemesinden dolayı bu uygulamaya daha sıcak bakar. Çünkü el hayatımızda en çok kullandığımız bir organdır. Herhangi bir cerrahi işlem olduğu zaman hayat kısıtlanmış olur. El botoksuna karar veren kişi uygulamadan yarım saat önce lokal anestezik krem ile uyuşturulur.

Bölgenin tamamen uyuduğundan emin olduktan sonra el botoksu rahat şekilde yapılabilir. Botoks yaptıran kişiler tedavi esnasında buz gibi soğuk kompres uygulamaları ile ağrının azaldığı ve işlemin daha rahat bir şekilde olduğu belirtmiştir. Bu yüzden işlem sırasında acı veya ağrı duyan kişilere soğuk kompres uygulaması tedavi sırasında yapılır. Uygulama kısa sürer ve daha sonra günlük yaşantıya hemen geri dönebilir. Ancak yine de kişilerin uygulamadan sonra daha dikkatli davranması iyileşme sürecini hızlandıran bir davranış olacaktır.


El Botoksu Fiyatları Ne Kadardır?

El botoksu tedavisinin fiyatları kullanılan ilacın dozu ve yapılan kliniğe göre değişiklik gösterir. Her kişinin el terlemesi birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden botoks sırasında uygulanacak ilacın dozu da farklı olur. El botoksu yapan çok fazla klinik vardır. Özellikle büyükşehirlerde seçenek daha da fazladır. Bu sebepten dolayı her klinik farklı fiyat içerebileceği için önceden bilgi almakta fayda vardır.

El botoksu 6 ay kadar idare eder ve daha sonra yapılan ikinci bir botoks uygulamasının etki süresi daha uzun olur. Botoks seanslarının aynı klinikte gerçekleştirilmesi klinik tarafından bazı indirimlerin yapılmasını sağlayabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.