Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

07.03.2022
1.039
Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Evde keratin bakım yapabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Evde keratin bakımı yapmak için ilk olarak saçlarınızı günlük şampuanınızla temizleyip yıkayın. Saçlarınızı ılık su ile durulayıp ıslak bir şekilde bırakın. Keratin bakım için özel olarak satın aldığınız keratin bakım içeren şampuanınızı saçlarınıza güzelce yayarak sürün. Şampuanı saçlarınızda 20 dakika bekletin. 20 dakika içerisinde keratin saçlarınıza etki ederek ihtiyacı olan proteini alması sağlanır. Ardından da saçlarınızı ılık su ile yıkayarak saç düzleştiricisi ile çok düzgün bir şekilde düzleştirin.
 • Bu adımın ardından sıra keratin serumunu uygulamaktır. Keratin serumu, kozmetik ürünler satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Keratin şampuan ile yıkanan saçlarınıza keratin serumu düzgün bir şekilde sürebilmek için saçlarınızı taramanız gerekir. Saçlarınızı taradıktan sonra serumu saçlarınızın sadece uçlarına sürün. Ardından ince uçlu tarak yardımı ile saçlarınızı tekrar tarayın. Bu sürülen serumun saçlar üzerinde kuruması gerekmektedir. Bundan dolayı düşük ısıda saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz. Fakat saçınızı kurutma işlemi sırasında taramayı ihmal etmeyin.
 • Saçlarınızdaki kuruluk ve cansızlığın ortadan kaldırılması için keratin maskesi uygulamanız gerekir. Keratin maskesinin nemli – ıslak saçınıza uygulamanız önemlidir. Bunun için de nemlendirdiğiniz saçlarınıza keratin maskesini her tarafa yayarak eşit bir şekilde sürmeniz gerekmektedir. Düşük ısı ayarında saçlarınızı kurutarak maskenin saça iyice işlemesini sağlayın.
 • Son olarak ise saçlarınıza keratin kremi sürün. Keratin kremi, saçlarınıza nazik bir şekilde sürmeniz gereklidir. Bu krem ile birlikte saçlarınız ekstra bir nem kazanmış olur.

Keratin Bakım Nedir ve Ne İşe Yarar?

keratin bakimi nedir

Keratin bakımı ve işlevleri şu şekilde verilmiştir:

 • Keratin bakımı, kurumuş ve yıpranmış olan saçların ihtiyacı olan keratin proteinin saçlara uygulanması işlemidir.
 • Kuaförler ve saç bakım merkezleri, bu bakımı uygulamaktadırlar.
 • Yüksek ısıl ve aşamalı bir işlem ile uygulanan bu bakım, saçların yatışmasını ve daha sağlıklı gözükmesini sağlar.
 • Nem oranını dengelemek adına yapılan keratin bakım, özellikle uzun süre boyalı saç kullanan kişilere uygulanmaktadır.
 • Keratin bakımın faydaları olduğu kadar zararları da vardır. İnce telli veya kalın telli saçlara uygulanan yüksek ısı sebebi ile çok sağlıklı olarak görülmeyen bir işlemdir.
 • Keratin bakım yaptıran birçok kişi, saçlarının canlandığını ve daha şekil alabilir bir duruma geldiğini söylemektedirler.
 • Uzun süreler boyunca canlılığını koruyan saçlara kavuşabilmek için keratin bakım yaptırmanız önerilmektedir.
 • Keratin bakım uygulaması, formaldehid adı verilen bir madde ile saçın çapraz bağları arasına girerek saça verilen yeni şeklin uzunca bir süre muhafaza edilmesini sağlar.
 • Keratin bakım esnasında saça özel bir madde sürülür. Daha sonra ise kurutma ve düzleştirme yapılır.
 • Uygulama sonrasında saçlar güneş ışığı ile beraber daha parlak ve canlı görünmektedir.

Evde Yapılan Keratin Bakım Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Evde keratin uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde verilmiştir:

 • Evde keratin bakımı yapılmadan önce saçlarınızın tamamen temiz olmasına özen gösterin.
 • Aynı zamanda daha öncesinde saçlarınıza, beslenmesi ve nemlenip canlanması için uyguladığınız yağlarda tamamen arınmış olmasına özen gösterin. Bu yağlar argan yağı, zeytin yağı ve badem yağı olabilmektedir.
 • Saçlarınızın tamamen temizlenmemesi halinde keratin bakımı, saçlarınızın diplerine etki etmeyeceği için fazla etkisi olmayacaktır.

Ayrıca Kilo Alınca Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer? adlı yazımıza göz atın!

Keratin Bakım Serumu Hangi Durumlarda Uygulanır?

Keratin bakım serumunun uygulandığı durumlar şu şekilde verilmiştir:

 • Yıpranan ve kırıkları fazla olan saçlara, iyi bir şekilde uygulanmaktadır. Bu sayede saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder.
 • Sağlıksız, yıpranmış, ince telli ve daha önce boya işlemine maruz kalan saçlar, tekrar işleme alınmadan önce keratin serumu uygulanabilir. Bu uygulama ile birlikte saçların yanması, dökülmesi ve kopması engellenmiş olacaktır.
 • Saçlarınızın şekillenmesi için yaptığınız ısıl işlem uygulamaları ile saçlarınızda kaybolan keratinin saça tekrar kazandırılması için işlem sonrası saçlara uygulanabilir.
 • Saçlara herhangi bir işlem yapılmadan önce, saçları koruma amaçlı keratin serum uygulaması yapılabilir.
 • Keratin bakımı evde yapıyorsanız şampuan, saç maskesi ve serumu düzenli bir şekilde kullanmalısınız.
 • Saçlarınız çok uzamıyorsa ve aksine fazla dökülüyorsa keratin dip bakım setini haftada 2 – 3 kere düzenli bir şekilde uygulayarak saçlarınızın dökülmelerini engelleyebilir, daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz.

Keratin Bakım Ürünleri Nerede Bulunur?

keratin bakimi

Keratin bakım ürünlerine ulaşmak oldukça kolaydır. Bu ürünlere internet siteleri üzerinden ve seçili kozmetik mağazalarından alabilirsiniz. Piyasada pek çok keratin bakım ürünü vardır. Piyasada araştırma yaparak size en uygun olan doğal keratin bakım ürünlerini satın alabilirsiniz. Bu sebeple keratin bakım ürünleri alınırken içinde kimyasal olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aldığınız keratin bakım ürününün içerikle kısmını okuyarak kimyasal maddelerin olup olmadığı bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Keratin Bakımı Ne Sıklıkla Uygulanır?

Keratin bakım uygulaması süre ve sıklığı genel olarak uygulanacak saça göre değişiklik göstermektedir. Saçların bakıma ne derece ihtiyaç duyduğu, bakımın süresini ve uygulama sıklığını belirlemektedir. Kuru ve kırık saçlara uygulanan keratin bakım süresi farklı olurken daha az yıpranan saçlara uygulama süresi ve sıklığı oldukça farklılık gösterecektir. Keratin uygulamasının temel amacı, saçlarına bakım yaptırmak isteyen kişilerin saçlarını kestirmemesini sağlayarak, saçlarını kestirmeden sağlıklı hale getirmektir. Son dönemlerde popülerleşen ve evde keratin bakımı şeklinde de uygulayan keratin bakımı siz de deneyerek saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.