Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

19.11.2021
665
Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Fue saç ekimi yöntemlerinde öncelikle kişinin saç alınacak bölgesindeki saçlar 1mm olacak şekilde kısaltılır. Bu işlemden sonra ise donör bölgeden saç alımı yapılır. Bu işlemlerden önce saç alınacak ve saç ekilecek bölge anestezi ile uyuşturulur. Bu yöntemler arasında hiçbir cerrahi operasyon yer almaz. Donör bölgeler genellikle özel durumlar haricinde iki kulak arasındaki ense bölgesi olarak belirlenir. Lokal anestezi sonrasında donör alınacak bölgeden uygun cihaz eşliğinde saç bölgeden alınır ve ekilecek bölgeye ihtiyaç olacak kadar alım yapılır. Cihazlar eşliğinde alınan donörler aynı şekilde saç ekimi işleminde kullanılır. Fue saç ekiminin özellikleri ise şu şekildedir:

 • Saç ekimi yapılacak kişiden alınan donörlerde fue yöntemi uygulandığında bir kanama meydana gelmez ve işlem sonrası iz kalmaz.
 • Fue saç yöntemi acısız ve hızlı işlem yapılmasını tercih edenlerin yöntemidir. Anestezi ile hiçbir şey hissetmeden ve 6-7 saat içerisinde tüm saç ekimlerinin bitirilmesi mümkündür.
 • Fue saç ekiminde daha sık ve yoğun ekim yapabilmek mümkün olduğu için oldukça doğal bir görünüme sahip olunacaktır.
 • Fue saç ekimi sonrasında ekilen saçlarda herhangi bir dökülme yaşanmaz.

Ayrıca Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Saç Ekimi Fue Yöntemi Nedir?

fue sac ekimi nasil napilir

Saç ekiminde uygulanan fue yönteminde kesinlikle kafa derisinde kesi yapılmaz ve en çok tercih edilmesinin sebebi de budur. Kesi yapılmadığı gibi deri üzerinde herhangi bir delme işlemi de yapılmaz. Fue yöntemi çok eski yıllara dayanan ve ilk 1988 yılında Japonya’da 1mm’lik punçlarla yapılmıştır. Yöntemin tıp dünyasında kabul edilmesi ise 2002 yılında gerçekleşmiştir. Fue yönteminde bir kediye gerek kalmadan donör bölgeden saçlar tek tek alınarak ekilecek bölgeye implant yapılır. Eskilerde punçlarla yapılan bu yöntem günümüzde mikromotor ile yapılmaktadır. Fue yönteminde saçlar donör bölgeden tek tek alınırken ekilecek bölgeye de tek tek ekileceği için daha uzun seanslar gerektiren bir yöntemdir. Her saç ekimi gibi fue yöntemide yalnızca uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde birçok soruna yol açabilir.

Fue Saç Ekimi Teknikleri Neler?

Fue saç ekiminde kullanılan farklı teknikler bulunur. Bu teknikler her kişiye, saç yapısına, kelliğe bağlı olarak değişiklik gösterilir ve uzman hekim tarafından hangi tekniğin kullanılmasının uygun olduğu söylenir. Fue saç ekimi yönteminde farklı birçok teknik bulunur ve hepsi danışanın ihtiyacına göre ayarlanır. Fue saç ekimi teknikleri ise şöyledir:

 • Mikro Fue saç ekim tekniği
 • Saffir fue saç ekimi
 • Soft fue saç ekimi

Fue Saç Ekiminde İşlem Ne Kadar Sürer?

Fue saç ekiminin süresi saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir. Saç kökü ve saç dokusundan alınması gereken greft, 4000-4500 arasında ise bu işlem toplam 6-7 saat sürer. Saç ekim işlemlerinin greft sayısına göre arttığı zamanlar olabilir. Greft sayısı 4500 üzerinde ise bu işlemler genelde 9 saat sürebiliyor. Greft alma işlemi 3-4 saat sürer ve bu işlemden sonra kısa bir süre ara verilir. Fue saç ekiminde işlem süresini belirleyecek faktörlere şu şekildedir:

 • Ekim yapılacak alanın büyüklüğü ve küçüklüğü
 • Alanın büyüklük veya küçüklüğüne göre alınacak greft sayısı
 • İşlemi yapacak olan kişinin tecrübesi, el aşinalığı
 • İşlemi yapacak olan sağlıkçının seans tercihleri
 • Saç derisinin işlem sırasında vereceği etki

Fue yöntemi ile saç ekiminde bu ve bunlar gibi birçok etken bulunur. Kişinin saç dersinden, ekimi yapacak olan sağlıkçıya kadar birçok faktör işlemin süresini uzatabilir ve kısaltabilir. Bu yüzden böyle ciddi bir tecrübe gerektiren işlemde uzun yıllardır hizmet vermiş bir yeri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Fue Saç Ekimi Yöntemi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

fue sac ekimi nedir

Fue yöntemi ile saç ekiminden önce yapılması gereken birkaç önemli adım vardır. Bu adımlara dikkat edildiğinde ve doğru bir şekilde uygulandığında saç ekim işlemi kusursuz bir şekilde ilerleyecektir. Donör alınacak bölgede ki saçların 1mm olacak şekilde kısaltılması gerekir. Donör alma işlemi ancak bu adımdan sonra devam edebilir. Fue yöntemi ile saç ekimi öncesinde yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

 • Operasyon öncesinde saç tamamen temiz olmalıdır ve yağlanma olmamalıdır.
 • Saçta herhangi bir madde kullanılmaması gerekir. (Jöle, krem vb)
 • Fue yöntemi ile saç ekim operasyonundan önceki haftalarda mümkün ise alkol tüketilmemesi önerilir.
 • Saç ekim tedavisinden 1 hafta önce sigara kullanımı azaltılmalı veya işlem bitene kadar tamamen bırakılmalıdır.
 • İşlemden 1 hafta önce herhangi bir egzersiz yapılmaması ve vücudun yorulmaması gerekir.
 • Operasyon günü yeterli kahvaltı yapılması, öğle yemeğinde hafif şeyler yenmesi ve işleme kesinlikle tok bir şekilde gelinmesi gerekir.
 • Operasyon uzun saatler süreceği için rahat kıyafetler giyilmesi de önerilenler arasındadır.

Ayrıca Pembe Diş Estetiği Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Fue Yöntemi İle Saç Ekiminin Faydaları Nelerdir?

Fue yöntemi ile saç ektirecek bireylerin bilmesi gereken birçok faydası da bulunur. Diğer yöntemlere göre her zaman daha sık tercih edilen ve herhangi bir zararı bulunmayan fue saç ekimi faydaları oldukça çoktur. Fue yönteminin faydaları sıralanacak olur ise:

 • Operasyon sırasında herhangi bir kesi yapılmadığı için dikiş izi gibi izler kafa derisinde kesinlikle bulunmaz.
 • Donör bölgeden alınan greftler ile yapılacak ekim işlemlerinde saç gibi aynı şekilde sakal, bıyık ekimi de kolaylıkla yapılabilir.
 • Operasyon bitiminden sonra iyileşme süreci çok hızlıdır ve herhangi ağrılı bir süreç yaşanmaz.
 • İşlemden sonra 6 ay içerisinde saçlar tamamen iyi görünmeye başlar.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.