Gamze Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

05.05.2021
1.674
Gamze Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Gamze estetiği, yanaktaki kas doku görevini yavaşlatan işlemler yapılarak, kasın görevini yerine getirmemesi sağlanmaktadır. Bu şekilde istenilen bölgelerde gamzeler oluşturulmaktadır. Son zamanlarda kadınlar tarafından çok tercih edilen bir operasyon olan gamze estetiği, erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Kadınlar çoğunlukla gamzeyi yanak bölgesinde tercih ederken, erkekler ise çene gamzesini tercih etmektedir. Bununla beraber bel bölgesinde olan gamzelerde oldukça tercih sebebi olmakta ve bu gamzelere 15 dakikalık bir operasyon sonrası ulaşmak mümkündür. Sadece gülerken belirginleşen gamzelerin yanı sıra daima yüzde belirgin duran gamzelerin oluşturulması için ortalama 1 saatlik operasyon gerekmektedir. Gamze estetiği uygulaması genel anestezi altında da , lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Ancak pratik bir uygulama olduğu için genellikle lokal anestezi altında yapılması genel tercih olmaktadır. Gamzenin tam olarak nerede olması gerektiğine, hasta ve doktorun birlikte karar vermesi oldukça önemlidir. Ağzın iç bölgesinden parça çıkarılarak o bölgede bir çukurluk oluşturulur ve daha sonra bölgeye dikiş atılarak işlem sona ermektedir.

Gamze Estetiği Sonrası

gamze estetigi kimler icin uygundur

Gamze estetiği sonrası, hastanın ilk gün yumuşak besinler tüketmesi gerekmektedir. Bir hafta kadar bölgede hafif bir şişlik ve morluk gözlenebilir. Hastayı rahatsız etmeyecek derecede de ağrı hissedildiği için hastalar iyileşme sürecinde önerilen ağrı kesici ilaçları ve antibiyotikli ilacı kullanabilmektedir. Operasyon yanak içinden yapıldığında iz kalma problemi ile karşılaşılmamaktadır. Gamze estetiği sonrasında bazı hastalarda gamze oluşumu sabitken, bazılarında gülümseme ile gamzeler ortaya çıkabilmektedir. Hastalar iyice iyileştikten sonra 1 ile 2 hafta sonra bu durum gözlenebilir.

Gamze Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Gamze estetiğinin zararları, her operasyonda olduğu gibi gamze estetiği ameliyatında da enfeksiyon kapma ve kanama riski bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için küçük bir müdahale ya da ilaçla geçirilmektedir. Bazı operasyonlarda çıkarılan doku yetersiz ise gamze oluşmama riski de bulunmakta ve çıkarılan doku çok fazla olursa sürekli bir çöküklük oluşabilir bu da yapay görüntüye sebep olabilmektedir. Ancak yaşanan gelişmeler sayesinde bu olumsuzluklara da müdahale edilebilmektedir. Operasyon sonrasında oluşan ödem ve ağrı normal karşılanmalı fakat ağrının uzun sürmesi durumunda işlem yapan doktora başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca  kaş kaldırma estetiği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Venüs Gamzesi Nedir?

Bel gamzesi anlamına gelmekte olup belde oldukça estetik bir görünüme sebep olmaktadır. Vücudun genel görünümünde küçük bir ayrıntı gibi dursa da kişiye ayrı bir çekicilik kazandırmaktadır. Bu gamzeler bel çukurluklarında olurken bazı kişilerde doğuştan bulunmaktadır. Venüs gamzesi isteyen kişiler, gamze estetiği sayesinde bel ve popo arasındaki orta hat bölgesinde simetrik şekilde birbirine uzaklığı 6 ile 8 cm olan venüs gamzeleri oluşturmak mümkündür. Gamze estetiği çoğunlukla gençler tarafından çok istenmektedir. Lokal anestezi altında yapılan operasyon 20 dakika sürmekte olup hastaların deri altı yağ dokusu inceltilerek venüs gamzeleri oluşturulmaktadır.

Gamze Estetiği Sonrası Oluşabilecek Problemler

Gamze operasyonu sonrası oluşabilecek sorunlar genellikle uzman doktor tarafından yapılmayan işlemleri tümüdür. Asimetri, yetersiz gamze oluşumu, cilt problemleri bunlar arasında en sık rastlanılan problemler arasındadır. Operasyon sonrasında oluşabilecek olan enfeksiyonların yanı sıra istenen gamze çukurluğunda yetersizlik gözlenebilir. Ayrıca yapılacak estetik sonrasında bel, yanak ya da çene gamzesi farketmeksizin yanlış işlem ile fazla yağ dokusunun kaldırılması sonucunda çekici olacak gamzeler çukur bir görünümde oluşabilmektedir. Tüm bu sorunların beraberinde kişi memnun kalmayıp hem doktor seçimini değiştirmek hem de ekstra işleme maruz kalmaktadır.

Gamze Estetiğinden Vazgeçmek Mümkün Mü?

Gamze operasyonundan vazgeçmek mümkün olmaktadır. Operasyon sonrası kişi gamzeden memnun kalmazsa ya da belli bir süre sonra sıkılırsa, eski haline dönmek için yeniden operasyon geçirerek gamzelerden kurtulmak mümkündür. Gamzelerin alınması da oluşturulması kadar kolay bir işlem olduğundan her cerrahi operasyon gibi bu estetik ameliyatının da bazı riskleri bulunmaktadır. Ancak kişide ameliyat sonrası enfeksiyon kapma riski de göz ardı edilmemelidir. Enfeksiyon oluşumu, ilaçla kısa zamanda tedavi edilebilmektedir. Operasyon sonrası oluşan ağrı ve şişkinlik, tahmin edilen yan etkiler olup tekrar operasyon geçirmek isteyen kişiler bu durumları birkaç kere yaşamak zorunda kalabilirler.  Gamze estetiği ameliyatına karar vermeden önce, konusunda uzman bir cerraha başvurulmalıdır. Her ne kadar küçük bir operasyon gibi görünse de araştırılmadan doktor seçmek kişinin sağlığı açısından risk taşıyan bir durumdur. Doktor seçiminde bir diğer önemli durum ise doktor ve hastanın birbirini anlayabilmesidir. Hasta, nasıl bir estetik görünüm elde etmek istediğini söylerken doktorunda hastaya yakışıp yakışmayacağını ve diğer süreçleri iyi aktarabilmesi gerekmektedir.

Ayrıca  kulak estetiği ameliyatı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Gamze Estetiği Kalıcı Mıdır?

gamze estetigi riskleri

Gamze uygulaması kalıcı bir operasyon olmakla birlikte yanak dolgunluğu fazla olan kişilerde bazen gamzede açılmalar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda gamze estetiği uygulaması yenilenebilir ya da yanakları çok dolgun olan kişilerde sonradan gamze de açılma görülebildiği için öncelikle hollywood yanak estetiği önerilir ardından gamze uygulaması yapılması önerilmektedir.

Uzman Doktor Tarafından Yapılmayan Estetikler

Uzman hekim tarafından yapılmayan estetikler, her ne kadar pratik ve kısa süreli bir işlem olsa da gamze estetiği de bir cerrahi işlem olduğu için yüz anatomisi iyi bilinmeyen, cerrahi nosyonu olmadan uygulama yapılması, yüzde kas zedelenmesi, sinir zedelenmesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon veya müdahale bölgesinde iç kanama görülebilmektedir.

Gamze Estetiği Fiyatları

Gamze operasyonu ücretleri tüm estetik müdahalelerde olduğunu gibi değişiklik göstermektedir. İşlemi yapacak doktor seçimini, işlem yaptırılacak hastane veya klinik seçimi, kullanılacak yöntem gamze estetiği ücretlerini etkilemektedir. Ayrıca yanak gamzelerinde tek yanağa ya da iki yanağa birden gamze yaptırılmak istenmesi fiyatı etkilerken, venüs gamzesinde de çift ya da tek taraflı gamze istenmesi ücreti etkilemektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.