Gıdı Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

22.04.2021
1.651
Gıdı Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Gıdı estetiği, çene altındaki dolgunluğa yapılan işlemdir. Gıdı ile ilgili doğru bilinen yanlış bilgi gıdının kilo sebebiyle meydana geldiğidir. Genelde kilolu olan kişilerin gıdıları olduğu düşünülse bile zayıf kişilerde de gıdı görülebilmektedir. Gıdı estetiğinde ise, çene altından sarkan gıdı görünümünü en aza indirmek ve boyun hattını daha zayıf ve estetik gözükmesini sağlamak için yapılan uygulamalardır. Gıdı estetiğinin amacı, yüzün alt kısmını yeniden şekillendirmek ve gıdıyı ortadan kaldırmaktır. Gıdı estetiği hem cerrahi hem de lazer destekli cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca gıdı oluşumunun bir diğer sebebi platysma kasının ve yüz derisinin gevşemesi ve sarkması sebebiyle oluşmaktadır. İki elin yanaklara koyulup yukarı kaldırıldığında gıdı yok oluyorsa ve boyun konturu tamamen düzeliyorsa problem deri platysma sarkmasından kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu durumda ise derin plan yüz germe ameliyatı ideal tedavi seçeneği olmaktadır.

Gıdı Estetiği Fiyatları?

gidi estetigi kimler icin uygundur

Gıdı estetiği ücretleri işlemi yapacak doktorun tecrübe ve deneyimine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca anestezin lokal mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağı ücreti etkilemektedir. Ayrıca gıdıdan yağ aldırma işleminin hangi hastanede yapılacağı da ücret değişikliğine sebep olmaktadır.

Gıdı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gıdı estetiği ameliyatı kulak arkasından açılan kesiler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Genel anestezi veya sedasyon uygulaması altında gerçekleşen bu operasyonda sarkan gıdı kesilerek vücuttan ayrılmaktadır. Geriye kalan gıdıdan sarkan deri, gerilerek çene hattına dikilmektedir. Gıdı germe ameliyatından sonra gıdı düz ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır. Boyun hattının ön plana çıkacağı, çene hattının daha belirgin olmasını sağlamaktadır. Gıdı germe ameliyatından sonra daha zayıf ve genç bir görüntü elde edilmekte olup ayrıca gıdı germe ameliyatından bir hafta sonra ameliyat ağrıları geçer ve ödem azalmış olmaktadır. Ameliyattan bir hafta sonra hasta günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Gıdı Sarkma Sebepleri?

Gıdı sarkması çenenin alt kısmını saran cilt dokusunun sarkması olup çenenin bu kısmında bulunan ince deri yapısı, cilt altındaki kolajen azalması ile birlikte zamanla kırışmaya ve sarkmaya başlamaktadır. Genetik olarak bazı kişilerde gıdı sarkması daha erken görünürken, bazı kişilerde ise 30 yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. Gıdı sarkmasının yaşlanma ve genetik durumlar dışındaki bir diğer sebebi ise sık kilo alıp vermektir. Hızlı bir şekilde kilo alıp veren kişilerin cildinde bozulmalar ve sarkmalar meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder ve kendini toparlayamaz halde geldiğinden bu durumda gıdı sarkması kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca deri altı yağ dokusunun fazlalığına bağlı olabileceği gibi, platysma adı verilen kasın gevşekliğine, platysma altındaki derin yağ dokusunun fazlalığına, digastrik kasların büyümesine, submandibüler tükürük bezlerinin büyümesine, çene altı kasların gerginliğinin azalmasına, çene ucunun geride olmasına ve yüz derisinin gevşeyip sarkarak çene altında birikmesine de bağlı olabilmektedir.

Liposuction ile Gıdı Estetiği Yapılır Mı?

Liposuction ile gıdı estetiği, yağ alma tekniği olarak da bilinmekte olup bu uygulama ile gıdı estetiği yapılabilmektedir. Gıdıda biriken yağları diyet ve spor yapılmasına rağmen gıdıdan yağ erimiyorsa çözümü Liposuction yöntemi olabilmektedir. Liposuction ile yağ alma yöntemi lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında gerçekleşmektedir. Bir saat süren bu operasyonda ince kanüller ile gıdıdaki fazla yağlar dışarı çekilmektedir. Liposuction estetiğinden sonra ciltte belirgin bir iz kalmamakta ve gıdı estetiği izleri kulak arkasına gizlenerek hastanın pürüzsüz bir gıdıya sahip olması sağlanmaktadır.

Ameliyatsız Gıdı Estetiği Mümkün Mü?

Ameliyatsız gıdı estetiği, gıdıda germe etkisi oluşturmak mümkün olabilmektedir. Bunun için en çok tercih edilen teknikler ise Ulthera ve Thermage uygulamalarıdır. Ameliyat izi bırakmayan, iyileşme dönemi gerektirmeyen bu estetik uygulamaları, gıdını toparlamaya yardımcı olarak kişilere farklı bir tercih sağlamaktadır.

Gıdı Estetiğinde Ulthera Yöntemi

Gıdı estetiğinde Ulthera tekniği gıdıda lifting etkisi oluşturmak için tercih edilip ameliyat izi olmadan ve tek seansta dahi etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Ulthera tekniğinde 4, 5, 3 ve 1,5 mm altına odaklanma sağlanabilmektedir. Deri altında termal olarak hasar bırakarak kontrollü hasar sonrasında cilt altı dokusu kendi kendini tamir etmeye başlar ve bu yöntem gıdının sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır.

Ayrıca yağ enjeksiyonu hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gıdı Estetiğinde Thermage Yöntemi

gidi sarkma sebepleri

Gıdı estetiğinde Thermage tekniği ise ameliyat olmak istemeyen hastaların tercih ettiği, gıdıdaki sarkma görünümünden kurtulma işlemidir. Thermage uygulaması direkt olarak cildin alt tabakasına etki ederek cilt altı dokusuna odaklanıp buradaki kolajen lifleri ısıtmaktadır. Uygulama esnasında ortaya çıkan kolajen dokusu sayesinde vücut kendi kendini sıkılaştırma eğilimi göstermektedir. Thermage yönteminden sonra gıdının sıkılaştığını ve sarkmanın azaldığı görülmekte olup bu yöntemleri her 4 ayda bir yaptırarak gıdıda genç ve taze bir görünüm elde edilmektedir.

Gıdı Estetiği Öncesi Ve Sonrası

Gıdı operasyonu öncesi ve sonrasında normal ya da lazer lipoliz uygulaması olsa bile bazı durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Gıdı ameliyatı zor bir ameliyat olmamakla beraber genelde lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Gün içerisinde de hasta taburcu edilmekte olup fakat ameliyathane ortamında uzman estetik cerrah tarafından yapılması gereken uygulama kişinin ihtiyacına göre belirlenmektedir. Ameliyat sonrasında 10 gün içerisinde tamamen iyileşme olmaktadır. Gıdı germe ameliyatından sonra kulak arkasında ya da saçların içerisinde minik bir ameliyat izi kalabilmekte olup oldukça küçük olduğundan belli olmamaktadır.

Gıdı Estetiği Kalıcılığı

Gıdı estetiği uzun ömürlü olması pek mümkün olmamaktadır. Fakat gıdı aldırma işlemi diğer birçok estetik operasyona göre çok daha kalıcı olmaktadır. Gıdı estetiği etkileri hastanın hayat tarzı, çok sık kilo alıp verme durumu, iyi bakım ve sigara içilmemesi gibi durumlara göre değişmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.