Göğüs Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

06.05.2021
1.278
Göğüs Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Göğüs estetiği genellikle kadınların göğüslerinin istendiği şekle sokulma operasyonudur. Bunun yanında yapılan göğüs küçültme ameliyatları vücuduna oranla fazla büyük göğse sahip olan ve sağlığı için artık sorun teşkil eden kadınların tercih ettiği bir operasyondur. Göğüs boyutları normalden çok ufak ya da çok büyük olan kişilerin yaptırabileceği göğüs estetiği uygulamaları, çeşitli yöntemler ile yapılmaktadır. Vücuda en az reaksiyon gösteren maddelerden biri olan silikonla uygulanan bu yöntemde, içinde silikon jel olan ve dışı daha sert bir yapıya sahip olan silikon kapsüller ile uygulanmaktadır. Memelerin alt kısmından, koltuk altı bölgesinden veya meme ucu kısımlarından açılan kesilerden içeri yerleştirilen kapsüller, her bir memenin daha dik ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Kişinin göğüs boyutları, görüntüleme yöntemi ile elde edilerek incelendikten sonra en uygun olan kapsül türü, boyutu gibi veriler de netleştirilerek operasyon planı hazırlanmakta olup silikonla uygulanan göğüs estetiği uygulamalarında izlerin kalmaması için de özel olarak estetik ipler kullanılarak dikişler gizlenmektedir. Çok sivri ve sert bir materyal ile darbe durumu olmadıkça da silikon kapsüllerin patlaması ya da çözülmesi mümkün olmamaktadır. Yine cerrahi bir müdahale ile aşırı büyük olan göğüsler için de küçültme işlemlerinin yapılabileceği operasyon yöntemleri de bulunmaktadır.

Enjeksiyon Yöntemi Ve Diğer Yöntemler Nelerdir?

enjeksiyon yöntemi ve diğer yöntemler nelerdir

Enjeksiyon yöntemi ve diğer teknikler cerrahi açıdan farklılık göstermektedir. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan uygulanan birtakım yöntemler ile de göğüs büyütülebilmektedir. Fakat genelde geçici veya birtakım risklerin varlığı da uygulamalarda görülmektedir. İlk olarak yağ, aqua filling veya dolgu maddesi enjeksiyonu ile uygulanabilecek olan göğüs büyütme yönteminin yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat birtakım risklere sahip olan bu yöntem, aynı zamanda geçici bir sonuç da gösterebilmektedir. Sadece steril bir ortamda ve estetik uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanabilecek olan enjeksiyon uygulamasının da 1 saat kadar süreci bulunmaktadır.

Ayrıca çene estetigi  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Göğüs Estetiği Kimlere Uygulanır?

Göğüs ameliyatı uygulaması, yaptırmak isteyenler için genel bir olmamakla birlikte memelerinin görüntüsünden rahatsız olan, şeklini beğenmeyen, sarkıklığından rahatsız olan, biraz daha büyük olmasını isteyen veya tam tersi memelerinin büyüklüğünden rahatsız olup küçültmek isteyen herkes göğüs estetiği yaptırabilir. Bunun için genellikle ameliyatlar 18 yaş ve üzeri kişilerde uygulanmaktadır. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için 6 ile 9 aylık bir bekleme süreci uygundur. Hem emzirmek açısından hem de memenin son şeklini alması açısından bu sürecin bitmesi gerekmektedir. Ameliyat düşünen kişiler kendileri için en doğru yöntemi başvurdukları doktor tarafından almalılar.

Göğüs Estetiği Riskleri Nelerdir?

Göğüs ameliyatı riskleri az olmakla beraber bulunmaktadır. Göğüs büyütme ameliyatlarında meme büyütmek için dren adı verilen kapsüller koyulduğu için ameliyatın ardından sızıntılar olabilmektedir. Göğüsün içinde kalan kan artıkları dışarıya akmadığı sürece göğüsün içine konulan kapsül gelişmeyebilmektedir. Bu riski önlemek amacıyla ameliyat yapılacak yerin iyi seçilmesi gerekli olup enfeksiyon riski az görülmektedir. Enfeksiyon durumlarını engellemek için doktorun verdiği antibiyotikler kullanılabilir. Meme bölgesinde büyük damarlar bulunmadığı için kanama riski de yok denecek kadar azdır. Meme küçültme ameliyatlarında da kanama, enfeksiyon ve deri hassasiyeti gibi riskler görülebilir. Meme ve meme başının şeklinde ve simetrisinde farklar oluşabilmektedir.

Göğüs Estetiği Öncesi

Göğüs ameliyatından önce, ailede kanser hastalığı bulunan kişiler varsa bu yönde de bilgi paylaşımı yapılması gerekmekte olup doktor ile ameliyat öncesinde yapılacak görüşmede kullanılan ilaçlar, daha önce geçirilmiş hastalıklar ve tedaviler yönünde de kişi öyküsü paylaşılması gerekmektedir. Mamografi ya da ultrason gibi tetkiklerin de son güne bırakılmaması gerekmektedir. Aç karnına verilmesi gereken tahlillerin de son güne bırakılmaması, ek tahlillerin istenmesi ihtimaline karşı erken yapılması gerekir. Anestezi kontrolünden sonra herhangi grip ve benzeri anomali durumları mutlaka doktor ile paylaşılması gerekmektedir. Yeni doğum yapan kişilerden de emzirme dönemlerinin bitmesinden sonra en az 9 ay beklemeleri gerekmektedir. Aspirin, antibiyotik ya da benzeri olan ilaçları da işlemden 1 hafta önce bırakılması gerekmektedir.

Ayrıca dudak estetigi  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

göğüs estetiği riskleri

Operasyon sonrasında önem verilmesi gereken durumlar vardır. Kişiler 3 ila 4 gün sonrasında duş alabilir. Göğüs bölgesine fazla baskı yapılmamasına dikkat edilmelidir. Ani hareketlerden kaçınılmalı ve evde yüksek yerlere uzanmak için kişi kendisini zorlamamalıdır. Yüzüstü uyumak için 3 ile 4 hafta geçmesi gereklidir. İlk olarak kişi sırtüstü uyumalı ve daha sonra yan yatabilmektedir. Ameliyattan çıktıktan sonra kişinin üzerinde özel spor sütyenden bulunmaktadır. Cerrahi operasyon geçildiği için enfeksiyon riskine karşı kişiye kullanması için profilaktik antibiyotik ilaç verilmektedir. Kişi kanamaya sebep olabilecek aspirin tarzı ilaçlar kullanmamalıdır. Ameliyattan 6 hafta sonra solaryum, hamam ve sauna gibi yerlere gidilebilir.

Göğüs Estetiği Türleri

Göğüs ameliyatı türleri altında yapılan 5 tane operasyon çeşidi bulunmakta olup bunlar; meme büyütme, meme küçültme, jinekomasti, meme dikleştirme ve asimetri onarımıdır. Bu estetiklerden en fazla tercih edileni ise meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarıdır. Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantlar tüm dünyada oldukça tercih edilen ve sıklıkla kullanılan yöntemdir. Göğüs dikleştirme ameliyatı memede sarkan yerin alınarak göğsün bulunduğu dokunun sıkılaştırılması ile göğüslerin yeniden şekillendirilip estetik bir görünüm oluşturulan bir cerrahi operasyondur.

Göğüs Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği ücretleri yönteme göre ve diğer çeşitli etkenlere göre değişebilmektedir. Memelerin normalden anatomik ölçülerden çok küçük ya da çok büyük olması durumunda uygulanan büyütme ve küçültme işlemleri, asimetri durumunda uygulanan göğüs estetiği operasyonları ve diğer dikleştirme gibi farklı estetik türlerine göre de ücret değişikliği görülmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.