Göz Kapağı Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

07.05.2021
1.031
Göz Kapağı Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Göz kapağı operasyonu, orta yaşlardan başlayarak göz kapaklarında sarkmalar, yağ dokusunun oluşması ve yığılmalar oluşmaktadır. Aynı zamanda göz çevresinde kazayağı adı verilen kırışıklıklar da oluşur. Bu gibi estetik görünümü bozan sarkmalar olması sebebi ile makyaj ürünleri kullanımı da daha zor olmaktadır. Zaman geçtikçe değişimlerde artmakta ve kişide olduğundan daha yaşlı gözükme ve yorgun hatlar ortaya çıkmaktadır. Genetik sebepler ile de bu sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Genç yaştaki kişilerde de sarkma ve yığılmalar görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü ile genç görünüm etkisini kaybeder ve yorgun bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Göz kapağı estetik ameliyatı ile bu sorunlar kolaylık ile ortadan kalkmaktadır. Göz kapağı düşüklüğünün iki çeşit tedavisi bulunmakta olup ameliyatsız tedavi yöntemleri ve ameliyat ile tedavi yöntemleridir. Hastanın durumuna göre göz kapağı düşüklüğüne göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi gerekli bir durum olup geç kalınması halinde tedavi seçenekleri yeterli gelmemektedir. Aynı zamanda hastanın belirtileri erken fark etmesi ve hastaneye başvurması bu süreç için oldukça önemlidir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

ameliyatsiz tedavi yontemleri nelerdir

Ameliyatsız tedavi teknikleri, uygulanması için göz kapağı düşüklüğünün başlangıç ve orta seviyede olması gerekmektedir. İleri düzey göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız tedavi yöntemleri etkili olmamaktadır. Ameliyatsız birçok tedavi bulunmakla beraber göz altı ve üstünde torbalanma ve sarkma bulunuyor ise C vitamini enjeksiyonu yöntemi de uygulanabilmektedir. Enjeksiyon 1,5 ay aralıklar ile yapılır ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Yapılacak olan C vitamini enjeksiyonu öncesinde uyuşturucu kremler ya da buz uygulaması yapılması yeterlidir. Bir diğer yöntem ise ameliyatsız göz kapağı estetiği olan plexr uygulamasıdır. Göz kapağında oluşan düşüklük için plexr uygulaması ile doğal sonuçlar elde edilmekte olup tedavi öncesinde uyuşturucu kremler kullanılmaktadır. Plazma enerjisi noktalar halinde uygulanarak cildin üst tabakası buharlaştırılır ve bunun sonucunda cilt kasılarak katlanmalar düzelir. Yapılan işlem sonrasında ciltte 7 ile 10 gün kabuk oluşumu görülebilir. Kabuklanma sonrasında hafif kızarıklıklar olmakta olup hastanın durumuna göre işlem tekrar yapılabilir ve plexr uygulamasının etki süresi 3 ile 5 yıl sürmektedir. Bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir.

Ayrıca  kaş kaldırma estetiği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü semptomlarından en önemlisi görünümdedir. Aynı zamanda başka belirtilerde bulunmaktadır. Belirtileri erken fark etmek tedavinin de erken yapılmasını sağlamaktadır. Belirtiler arasında ise gözlerde sulanma, göz yorgunluğu, bulanık görme, görüş alanının kısıtlanması, çift görme, göz kapağını kaldırabilmek için kaşı yukarı doğru kaldırmak ve parmak ile göz kapağını desteklemek bulunmaktadır. Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmez ve durum ilerlerse görme kayıpları bile yaşanabilmektedir. Bunun nedeni kapak düşüklüğü yaşayan gözün tembelleşerek fonksiyonlarını kaybetmesidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Göz kapağı düşüklüğü nedenleri birden fazla olmakla beraber ameliyat ve hastalık sonrasında göz kapağı düşüklüğü görülebilir, aponevrotik nedenler olarak bilinen durum ise yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır ve göz kas dokusu olması gerektiği yerde olmamaktadır. Buna sebep olan ise geçirilen hastalık, lens kullanımı, ameliyat ya da göz kapağının travmaya maruz kalma durumlarıdır. Aynı zamanda göz kapağı düşüklüğünü arttıran sebepler de bulunmaktadır. Diyabet, sinir kas sistemine ait hastalıklar ve ağır kas zaafı riski arttırmaktadır.

Estetik Amaçlı Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Estetik amaçlı göz kapağı düşüklüğü operasyonu, ilk yaşlılık belirtileri kişilerde genellikle göz çevresinde meydana gelmektedir. Özellikle orta yaş ve üzeri olan kişilerde daha fazla karşılaşılmaktadır bu durumun sebebi göz kapaklı düşüklüğüdür. Bu durum kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine ve yorgun görünmesine sebep olmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak estetik amaçlı göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sıklıkla yapılmaktadır. Yapılan estetik ameliyatlar genellikle 30 ile 35 yaş sonrasında yapılmaktadır. Kadınlar kadar erkeklerde estetik amaçlı ameliyatlar yaptırmakta olup blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı ameliyatı ile estetik bir görünüm sağlanarak yüz ifadesine canlılık kazandırılmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı İçin Uygun Kişiler

Göz kapağı düşüklüğü operasyonu için uygun kişiler bulunmaktadır. Bazı hastalar için ameliyat olmak şart iken bazı hastalar için isteğe bağlı olabilmektedir. Bu hastalar sağlık ve ileride yaşanacak göz hastalıkları ile ilgili bir kaygıları olmamalarına rağmen blefaroplasti adı verilen göz kapağı estetiği ameliyatını olabilmektedirler.

Ayrıca  gamze estetiği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Göz Kapağı Estetiği Öncesi

goz kapagi dusuklugu sebepleri nelerdir

Göz kapağı operasyonu öncesinde hastanın durumu hakkında tüm bilgiler alınarak hasta fiziksel, psikolojik ve sağlık durumu hakkında tüm bilgileri paylaşmalıdır. Ameliyat öncesinde tüketilmesi gereken besinler, yapılması gerekenler ve ilaçların kullanımı hakkında bilgi doktor tarafından verilmektedir. Cerrahi işlem öncesinde gerekli olan tetkiklerin hepsinin yapılması oldukça önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası

Göz kapağı operasyonu sonrasında hastanın kendini toparlaması kısa sürede gerçekleşir. Tavsiyelere uyulduğu sürece hızlı iyileşme görülmektedir. Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın yüksek bir yastıkta yatması kanamanın önlenmesi için önemli olup ameliyat sonrasında morluk ya da ödem görülebilmektedir. Bazı durumlardan kaçınılması hızlı iyileşme görülmesi için önemlidir. Bunlar hakkında detaylı olarak bilgi doktor tarafından verilmektedir. Göz kapağı estetiği sonrasında göz kapatılmamakta ve görme kabiliyetinde bir sorun olmamaktadır. Ameliyat sonrasında bulanık görme ya da gözlerde kuruluk, yaş ve akıntı görülebilmektedir. İlk günler için bu sorunlar yaşanabilmekte olup kuruluk görülmesi ihtimaline karşı kullanılması için damla verilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği ücretleri değişiklik gösterebilmekte olup hastanın durumuna, ameliyatın yapılacağı hastaneye ve ameliyatı gerçekleştirecek uzman doktora göre fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı fiyatları 2.000 ila 5.000 TL arasında ya da daha yüksek ücretlendirme ile karşılaşılabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.