Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

14.09.2021
1.119
Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Gülüş tasarımı yapımı için öncelikle hastanın bu işlem sonrasında ne beklediğine bakılır. Beklentilerin doğru anlaşılması çok önemlidir. Bu işlem halk arasında Hollywood gülüş tasarımı olarak da bilinmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı diş ve diş etinde estetik kusurlar meydana gelebilir. Bu kusurlar kişinin kendini özgüvensiz hissetmesine ve çeşitli estetik kaygılara neden olabilir. Gülüş tasarımı adı yapılan çeşitli işlemler sayesinde bu durum ortadan kaldırılabilmektedir. Artık hayallerinizdeki gülüşe kavuşmak hayal değil. Her kişi için özel planlanan bu süreçte kişinin dudak şekli, cinsiyeti, yüz şekli ve yüz hatları dikkate alınmaktadır.

Gülüş Tasarımı Kimler Tarafından Tercih Edilir?

gulus tasarimi nedir

Gülüş tasarımının tercih edildiği kişiler herkes olabilir. Genellikle görünüşü ile ön planda olan mesleği icra eden kişilerden olan oyuncular, yöneticiler, konuşmacılar, sanatçılar, satış ve pazarlama uzmanları tarafından gülüş tasarımı yapılmaktadır. Bu işlemle birlikte kişinin diş doku sağlanması hedeflenir ayrıca diş sağlığını ideal seviyeye getirmek de gereklidir. Gülüş tasarımı yapılırken en çok tercih edilen uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş eti operasyonu,
 • Köprüler,
 • Zirkon kaplamalar,
 • Bonding,
 • Beyazlatma,
 • Dudak şekillendirme yapılarak gülüşün estetik bir görünüm kazanması için çabalanır.

Ayrıca göğüs dikleştirme ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Neden Yapılır?

Gülüş tasarımı yapımı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal ve sağlıklı görünen dişlere kavuşmak,
 • İlk intibanın etkili bırakılması,
 • Özgüvenli olmak,
 • Diş bozukluklarından kurtulmak,
 • Diş eti hastalıklarına veda etmek,
 • Kişinin istediği gibi gülmesi ve konuşması,
 • Güzel gülüşe sahip olmak nedenlerinden dolayı kişi gülüş tasarımı yaptırmak isteyebilir.

Ortodonti uzmanları tarafından her yaştan insana, bilgisayar destekli ortamda diş tasarımı yapılmaktadır. Her ağız yapısına uygun diş tasarımı yapmak mümkündür. Yapılacak olan gülüş tasarımından kişinin tam tatmin sağlaması en önemli nokta kabul edilir.

Gülüş Tasarımı Yapım Süreci Nasıl İşler?

Gülüş tasarımı yapım süreci başında ilk olarak kişinin ne tarz bir gülüşe sahip olmak istediğine bakılır. Gülüş tasarımı yapmak için özel foto cihazları kullanılır. Bu makine sayesinde kişinin ağız içi ve dışı görüntüleri elde edilir. Diş ölçülerinin de alınması gerekir. Dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiği ile diş etlerinin oluşturduğu estetik birbirinden farklı kabul edilmektedir. Dişlerin hangi dizilimde olması gerektiğine hastanın beklentisine göre karar verilir. Dişlerin kemik seviyeleri incelenir. İnceleme yapılırken hekim klinik ve radyografik yöntemlerden faydalanır.

Eğer kişi için pembe estetik yapılması planlanıyorsa, diş etlerinin seviyeleri ayarlanır. Daha sonra lazer makinesiyle iş etleri belirlenen bölgeye alınır. İleri seviyede düzenleme gereken durumlar olabilir. Böyle bir durumda kombine lazer cihazı ya da sert doku kullanılması gerekir. Beyaz estetik yapılması halinde ise porselen laminalar kullanılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Gülüş tasarımı avantajları başında kişinin doğal ve sağlıklı dişlere kavuşması ilk önemli noktadır. Bunun yanı sıra kişinin estetik kaygıları da giderilmiş olur. Kişi kendini öz güvenli hisseder. Gülüş tasarımı avantajlarından diğerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi daha rahat ve öz güvenli şekilde gülümser ve konuşur.
 • Çene problemleri giderilir.
 • Kırık dişlerden ve çürük dişlerden kurtulunur.
 • Diş etleri normal görünümüne kavuşur.

Gülüş Tasarımı Fiyatı Nedir?

Gülüş tasarımı fiyatı kişiye özel belirlenmektedir. Herkesin gülüş tasarımı için yapılacak olan işlemler farklıdır. Bu nedenle işlemlere göre fiyat verilmektedir. Net bir gülüş tasarım fiyatı yoktur. Kaplamanın türü, dolgu ve diş uzatmalarının türü, diş törpüleme yapılıp yapılmadığı ve diğer estetik uygulamaların varlığına göre gülüş tasarımı fiyatları belli olmaktadır. En doğru fiyatı almak adına uzmanla görüşmeniz ve muayene olmanız gerekecektir.

Gülüş Tasarımı İşlemleri Nelerdir?

Gülüş tasarımı işlemleri kişinin ihtiyaçlarına özel belirlenmektedir. Her hastanın estetik gereksinimleri farklıdır. İşlemlerin yapılmasından önce mutlaka uzmanın yaş, yüz hatları, beklentisi gibi etmenleri dikkate alması gerekir. Daha sonra varsa, hastanın çürük dişleri tedavi edilir. Diş eti hastalıklarından da kurtulması amaçlanır. Diş temizleme yapılır. Daha sonra hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenen işlemlere geçilir. Genellikle gülüş tasarımı için aşağıdaki işlemler uygulanmaktadır:

 • Zirkonyum kaplamalar,
 • Porselen lamine ve kaplamalar,
 • Diş eksikliklerinin implant ve protez uygulaması ile telafi edilmesi,
 • Diş eti estetiği işlemleri,
 • Diş beyazlatma işlemleri yapılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler başında hastanın isteklerini iyi anlamak gelir. Hastanın ihtiyaçlarını iyi anladıktan sonra gülüş tasarımı yapılır. Hasta ağzından ölçüler alınır. Bu ölçüler baz alınarak çeşitli modeller hazırlanır. Modelleme üzerinden problemlerin belirlenmesi ve planlamanın yapılması gerekir. Hastanın ağız içi veyüz fotoları ille birlikte bilgisayar ortamında özel programlar ile planlama yapılır. Dişlerin yüz ile uyumu planlanır. Tedavi sonrasında nasıl bir görünüm oluşacağı aşağı yukarı belirlenmiş olur. En yaklaşık görünümler programlandıktan sonra hastanın ağzına uyucak şekilde restorasyonla sunulmaktadır. Bu sırada hastanın fikirleri alınır.

Gülüş Tasarımı İşlem Sırası Nasıldır?

Gülüş tasarımı işlem sırası önceden belirlenir. Planlama yapıldıktan sonra ortodondik tedaviye gerek duyulmaması halinde öncelikle diş etlerin var olan seviye bozukluklarının düzenlenmesi gerekir. Eğer diş eksikliği varsa implant işlemlerinin yapılmasına geçilir. Bu sırada diğer cerrahi işlemlerin de yapılması gerekir. Cerrahi işlemler için iyileşme sürecinin tamamlanması gerekir. Ancak bu süreç tamamlandıktan sonra diş beyazlatma işlemi yapılabilir. Daha sonra dişlerde görsel ve biçimsel bozukluklara geçilir. Bunun için estetik kompozit dolgular kullanılabilir. Eğer bu yöntem yeterli olmazsa, zirkonyum kaplamalar kullanılabilir.

Gülüş Tasarımında Altın Kurallar Nelerdir?

Gülüş tasarımında altın kurallara bakılarak kişinin harika bir gülüşe sahio olması sağlanabilir. Öncelikle diş yapısının ve sıralanışının düzgün olması gerekir. Üst üste çakışan dişler olmamalıdır. Üste bulunan dişler altta bulunan dişlere göre biraz daha ön planda olur. Diğer dişlere göre biraz daha belirginlik vardır. Dişlerin yüzeyinde lekeler olmamalıdır ve dişler pırıl pırıl olmalıdır.  Dudak ile diş etlerinin de birbiriyle uyumlu olması istenir. Diş yapısı sıralanışının yüz ile uyumu son derece önemlidir. Bu noktalara dikkat edildiği zaman kişi istediği dişlere ve gülüşe sahip olabilir.

Gülüş Tasarımında Yüz Şeklinin Önemi Var mıdır?

gulus tasarimi nasil yapilir

Gülüş tasarımında yüz şekli önemi büyükdür. Dişler yüzden ayrı düşünülemez. Mutlaka birbiri ile uyumu olması gerekir. Kimi insanda güzel duran diş şekli diğer insanda yüz şeklinin farklı olmasından dolayı kötü durabilir. Planlama yapılırken kişinin kendi yüz yapısı dikkate alınır. Tedaviye başlanırken yüz şekli de dikkatle incelenmektedir. Elbette kadınlarda ve erkeklerde cinsiye bağlı olarak yüz şeklinde farklılık olmaktadır. Bu farklılığa dikkat etmek ve farklılığa uygun tasarım yapmak gerekir. Kadınlar için genellikle oval ve daha narin görünen dişler yapılırken erkekler için yapılan dişler daha köşelidir.

Ayrıca burun estetiği ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürede Yapılır?

Gülüş tasarımı süresi yapılacak olan işlemlerin ne olduğuna göre değişir. Ne kadar çok işlem yapılması gerekirse işlem süresi de o kadar artar. Gülüş tasarımı yapmak için gerekli olan süre ortalama 2 gün ile 15 gün arasında değişmektedir. Tedavi süresi için net bir süreden söz etmek mümkün değildir. Muayene olduktan sonra hekiminizden gerçek zamana yakın bilgi alabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.