İmplant Fiyatları 2021

19.04.2021
1.020
İmplant Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

İmplant fiyatları üzerinde en etkili faktör implantın markasıdır. Hastaların diş hekimindeki muayenesi sonrası yapılack implan şekline ve markasına karar verirlir. Tedavi muayene sonrasında planlanan şekilde devam eder. Muayenede hastanın eksik olan diş sayısı, ağız yapısı ve estetik kaygıları etkin rol oynar.

İmplant Nedir?

implant nasil yapilir

İmplant hastaların diş kayıplarını gidermek için yapılan bir tedavi yöntemidir. Hastanın ağız ve çene yapısı implant tedavisine uygun ise implant tedavisi yapılır. implant tedavisi ile hastanın eksik dişleri estetik ve fonksiyonel olarak giderilir. Diş kayıpları hastalarda estetik bozukluklara, yeme ve konuşma güçlüklerine neden olur. Yeterli çene kemiğine sahip olmak ve kemik gelişimini tamamlamış olmak tedavinin ön koşuludur.

İmplant tedavisinde hastanın kayıp dişlerinin yerine çene kemiğine doğru açı ile implantlar yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen implantların kemik ile kaynaşması beklenir. Bu süre hastanın ağız içi yapısına göre değişir. İmplantların çene kemiğine kaynaşmasından sonra seçilen protez dişler implantların üzerine yerleştirilerek tedavi tamamlanır.

İmplant Kimlere Yapılır?

İmplant yapılacak kişiler diş kaybı yaşamış olan hastalardır. İmplant tedavisi var olan dişlerin üzerine yapılmaz. İmplant yapılabilmesi için hastanın çene kemiğinin tedaviye elverişli olması gerekir. Bununla birlikte kemik gelişimi tamamlanmış bireylerde bu tedavi uygulanır. Çok erken yaşlarda diş kaybı yaşamış hastalara bu tedavi ilerleyen yaşlarda yapılabilir.

Tedavi öncesi hastalar bazı tetkikler yaptırır. Tetkiklerinin sonucunda doktor izin verirse tedavi yapılır. Diyabet hastaları ve kanama riskine karşı tehlike arz eden hastalara bu tedavi önerilmez. Bunun sebebi implant yerleştirme esnasında hastalarda kanama yaşanabilmesi riskidir.

İmplant Öncesi Önemli Hususlar

İmplant öncesi önemli hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Tedavi öncesi hastanın ve tedavi yapılacak alanın yeterince hijyenik olması gerekir. Hijyen ortamının sağlanması hastada enfeksiyon oluşması riskini ortadan kaldırır.
 • Çene kemiğinin implanta uygun olması gereklidir. Tedavi öncesi çene kemiği incelenir ve uygunluğuna karar verildiği hastalarda tedavi başlatılır.
 • İmplant hastalara anestezi altında yapılır. Bu sebeple tedavi olacak hastaların anesteziye alerjisi olmaması önemlidir.
 • İmplant sonrasında hastalarda ağrı şikayeti sıklıkla olur. Ağrı kesici reçete edilmesi dikkat edilecek hususlar arasındadır.

İmplant Avantajarı

İmplant avantajları hasta açısında oldukça etkili ve uzun ömürlüdür. İmplant tedavisi sıklıkla hastaya uzun yıllar tekrar sorun yaşatmayan bir tedavi yöntemidir. İmplantlar hastalara neredeyse ömür boyu kullanım avantajı sağlar. Kullanım ömrü açısında seçilen protez dişler de çok etkilidir.

İmplant tedavisi ile hastalar orijinaline en yakın dişlere sahip olurlar. Estetik olarak ve kullanım fonksiyonu açısından implant dişler neredeyse orijinalinden farksızdır. Kaybedilen dişlerin ardında oluşan estetik bozuklukları, konuşma ve yeme güçlüklerini implantlar ortadan kaldırır. İmplant diş tedavisi olmuş bir hasta yeme problemi yaşamaz. Katı gıdaların tümünü implant tedavisi sonrası tüketmek mümkündür.

Konuşma bozuklukları diş kayıplarının ardından yaşanan en büyük sorunlardandır. İmplant dişler ile hastalar konuşma güçlüğü yaşamaz. Diş kayıplarının ardından çıkaramadıkları tüm sesleri yeniden çıkarabilme özgürlüğüne kavuşurlar. Kendini ifade etmekte çekilen güçlükler tamamen ortadan kalkar.

Estetik olarak ortaya çıkan bozukluklar diş kayıpları ile yaşanan en moral bozucu sorundur. Diş kaybı yaşayan hastalar ağız içindeki boşluklu görüntüden son derece rahatsızdır. İmplant tedavisi doğala en yakın sonuçlar ile estetik sorunları kalıcı olarak giderir. Kullanılan diş protezleri doğal dişlerden ayırt edilemeyecek bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

implant sonrasi

İmplant fiyatlarını etkileyen faktörler birkaç ana maddede incelenir. Tüm fiyatları en temelde Türk Diş Hekimleri Birliği açıklar. Açıklanan fiyatlar baz alınarak ücretlendirme politikası değişim gösterir. Genellikle Türk Diş Hekimleri Birliğinin açıkladığı fiyatlar taban fiyat olarak alınır.

İmplan fiyatlarını etkileyen diğer faktörler aşağıdaki gibidir:

 • İmplant diş markası
 • Tedaviyi gerçekleştirecek diş hekiminin tecrübesi
 • Hastanın ağız ve ağız içi yapısı, kaybettiği diş sayısı
 • Hastaya ne kadar implant diş yapılacağı
 • Hastanın ücreti ödeme şekli
 • Tedavinin yapılacağı kliniğin ücretlendirme politikası
 • Türk Diş Hekimleri Birliğinin açıkladığı implant fiyatları

Tüm bu faktörler implant tedavisi ücretleri hesaplanırken dikkate alınır. Muayene esnasında hastaya tüm tetkikler ve incelemeler sonrası tedavi tutarı bilgisi verilir.

İmplant tedavisi hastalara rutin olarak yapılan bir işlem değildir. Genellikle kaybedilen dişlerin ardından yalnızca bir defa yapılır. Bu nedenle bu tedaviyi yaptıracak hastalara hassas ve seçici davranmaları tavsiye edilir. Profesyonelce yapılmış implantlar ömür boyu kullanım avantajı sağlar.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları değişim gösterse de genellikle 3.000 TL ila 10.000 TL arasındadır. Üretim yeri Türkiye olan yerli implantları tercih eden hastalar daha düşük ücretler öderler. Yurt dışında üretilen implantlar döviz fiyatlarından etkilendiği için daha yüksek ücretlidir. İmplant hasta ağız içinde uzun yıllar kalıcıdır. Bu sebeple kaliteli implant seçimi oldukça önemlidir.

İmplantın yapım aşamasında kullanılan hammadde ve yapılış tekniği implantın kalitesini belirler. Kaliteli ve dayanıklı hammaddelerden üretilen implantlar daha pahalıdır. Bu implantları tedavisinde tercih eden hastalar ömür boyu tekrar sorun yaşamazlar. Aynı zamanda kaliteli implantlar estetik olarak da doğal diş görüntüsü verir.

İmplant tedavisi arka dişlerdeki kayıplar için yapılacak ise hastalar estetik kaygılarını ön planda tutmazlar. Fakat ön dişlerdeki diş kayıplarında yapılan implant tedavisi estetik kaygı barındırır. Hastalar rahatlıkla gülümsemek için estetik görünümde implant sonuçları bekler. Estetik beklentileri karşılayan orijinal dişe en yakın implantlar yüksek fiyat aralığındadır. Tedavinin bir kez yapılacağı ve doğala en yakın görüntüye kavuşulacağı düşünülürse hastalar bu ücreti karşılamayı göze alır.

İmplant tedavisi farklı fiyatlarda yapılmasına rağmen hemen hemen her hastada beklenen sonucu karşılar. Fiyatına bakılmaksızın diş kayıpları için en etkili tedavi yöntemidir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.