İmplant Tedavisi Fiyatları 2021

09.05.2021
1.111
İmplant Tedavisi Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

İmplant tedavi ücreti, yapıldığı materyal olan titanyum olduğu için özelliği itibarıyla çene kemiğine uyumlu ve aynı zamanda pahalı olan kıymetli bir metaldir. Bu yüzden implant fiyatları pahalı olabilmektedir. İmplantların çoğu ithal olduğu için döviz kurları fiyatlarını etkilemekte fakat implant uzun ömürlü oluşu ve sağlamlığıyla birlikte ücretine değen bir işlemdir.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

implant tedavisinde ilk muayene

Diş implantı, yapılacak hastanın öncelikle genel sağlık durumu değerlendirilerek ağız içi muayenesi yapılır. 3 boyutlu radyografik görüntüler ile mevcut kemiğin implant için uygunluğu değerlendirilir. Ön planlama gerçekleştikten lokal anestezi altında işlem aşamasına geçilmektedir. Çene kemiğinde implantlar için yuvalar açılır ve bu yuvalara implantlar yerleştirildikten sonra dikiş atılarak işlem sonlandırılmış olur. Operasyondan ortalama 1 hafta sonra dikişler alınarak kontrol muayenesi yapılmaktadır.

İmplant Tedavisinde İlk Muayene

İmplant tedavisinde ilk kontrolde gerekli klinik ve radyografik muayeneler ağız diş ve çene cerrahları tarafından yapılarak hastanın genel sağlık durumu değerlendirilerek ağız içi muayenesi yapılmaktadır. Hastanın ne şekilde diş istediği ve 3 boyutlu radyografik görüntüler ile kemiğin implant için uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Bu radyografi üzerinden milimetrik ölçümler yapılarak hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilmektedir. Estetik değerlendirmeler yapılarak hastaya en uygun üst yapı seçimi gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Diş İmplantı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş implantı öncesi önem verilmesi gereken bazı durum vardır. Dental implant uygulaması cerrahi bir işlem olup alanında uzman ve yeterli donanıma sahip çene cerrahları tarafından uygulanması tedavi sonrasında yaşanacak geri dönüşü olmayan problemlere sebebiyet vermemek için çok önemli bir durumdur.

Diş İmplantı Yararları Nelerdir?

Diş implantı faydaları tedavi ile yeterli sayıda destek dişi bulunmadığı için hareketli protez kullanmak zorunda olan kişilere sabit protezler uygulanmaktadır. Komşu dişler kesilerek köprü uygulaması ile karşılaştırıldığında ise implant tedavisi ile komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan ağız içinde bulunan eksik diş tamamlanabilmektedir. Hareketli protez kullanan ama kemik yetersizliğinden dolayı protezi tutmayan hastalarda implant yerleştirilip proteze bağlanarak implant tutuculuğu artırılabilir. Diş eksikliklerinde kullanılan en güncel tedavi yöntemi dental implantlar olup işlem süresi, uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterebilir. Ortalama implant başı 10 dakika gibi bir sürede cerrahlar tarafından yerleştirilmektedir.

Dental İmplant Uyum Süreci Nasıldır?

Dental implant uyum süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilmekte olup bazı durumlarda implant uygulaması ile aynı gün protez aşamasına geçilebildiği gibi bazı hastalarda da ek cerrahi işlemler sebebiyle uyum süreci yaşanabilmektedir. Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen kaplamalar yapılmaktadır. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmış ise bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant işlemi uygulaması için, kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalı olmaktadır. Cerrahın implant yapılması öngörülen her hastanın sağlık geçmişini bilmesi bu sebep ile oldukça önemli bir durumdur.

İmplant Tedavisi İçin Uygun Yaş Var Mıdır?

İmplant tedavisi için uygun yaş, büyüme gelişimi tamamlanmış ve sağlık durumu elverişli olan her hastaya implant tedavisi yapılabilmektedir. Kemik gelişiminin tamamlandığı yaş kadınlarda ortalama 15-16, erkeklerde ise 17-18 yaşlardır. Bu yaşlardan sonra her yaşta implant tedavisi yapılabilmektedir. Yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre yaşlılık implant tedavisinde bir risk oluşturmamaktadır.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılmamaktadır?

İmplant tedavisi bazı sistemik rahatsızlıklar dental implant uygulamalarına engel olabilmektedir. Tedavi için başvurulan hekime sağlık durumunuz hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde, implantın düşme olasılığı normalden 2 kat daha yüksek bir durumdur.

İmplant Uygulanırken Ağrı Hissi

İmplant uygulanırken acı hissi, cerrahi bir işlem olan implant operasyonundan önce sadece işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılmaktadır. İmplant işleminden sonra anestezinin etkisinin geçmesiyle yapılan cerrahi işleme bağlı olarak düşük dozda şişlik ve ağrı yaşanabilir. İlk 24 saat içerisinde yapılan soğuk tampon uygulaması, uygun görülen ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilir.

Ayrıca implant diş tedavisi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Diş İmplantı Tedavisi Yüzde Ağrı Ve Şişliğe Sebep Olur Mu?

implant dis riskleri var midir

Diş implantı tedavisi yüzde şişlik ve acıya sebep olabilmektedir. Uzman doktorun belirttikleri ve tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Aksi durumda, yüzde ağrı ve şişlik ile karşılaşılmaktadır. Tedavi sonrasında ağrı ve yüz şişmesi şikayeti sık görülmekle beraber hastanın yüzünün şişmesi normal bir durumdur. Diş doktorunun tavsiyelerine uyulması halinde şişlik birkaç gün içerisinde geçecektir. Şişliğin yanında ağrı da meydana gelebildiğinden belirtilen ilaçların kullanması ile ağrı kesilecektir. Diş hekiminin önerilerine uymamak, çeşitli komplikasyonlar ve sorunlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. İmplant tedavisi sırasında genel anestezi uygulanabilir fakat tedavi sonrasında herhangi bir ağrı söz konusu olmamaktadır. Ancak tedavi yapılırken diş eti ve çene kemiği açıldığı için ağrı yaşanabilmektedir. Uzman doktorun verdiği ilaçlar ile ağrının ortadan kalkması sağlanabilir. Tedavinin tamamlanmasının ardından ağrı yaşanmaması kişiye bağlı bir durumdur. Ağız içinde herhangi bir enfeksiyon oluşmasına izin vermemeli ve herhangi bir problem halinde doktora danışılması gerekmektedir.

İmplantların İnsan Vücuduna Zararı Var Mı?

İmplantların insan bedenine zararı, implantlar titanyumdan üretilmekte olduğundan insan vücuduna uyumlu olan titanyum, herhangi bir alerji risk ve toksik barındırmayan metaldir. Dental implantın ömrü doğal dişler gibi olduğundan normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece implant çok uzun yıllar kullanılabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.