Kanal Tedavisi Fiyatları 2021

02.04.2021
1.539
Kanal Tedavisi Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Kanal tedavisi fiyatları 2021 diş üzerine uygulanan tedavi yöntemlerine ve KDV tarifelendirme ücretlerine göre değişmektedir. Örneğin: Kanal tedavisi fiyatları 2021 kanal tedavisi dolgu haricinde iki kanal için uygulanacaksa ortalama 695 TL, üç kanal için uygulanacaksa 925TL, her kanal için uygulanacaksa 320TL ödenmektedir. Kur piyasası hareketliği ve dolar ve Euro’nun TL karşısındaki değeri de kanal tedavisi fiyatlarını belirleyen diğer etmenlerdendir. Diş tedavisi için kullanılan teknik cihazın teknolojik kalitesi, laboratuvar ve kliniklerin profesyonel hizmet güvencesine sahip olması da tedavi etkileyen diğer belirleyici faktörler arasında yer alır. Tedavi gelişen tıbbi teknoloji sayesinde basit bir şekilde 1 ya da 2 seansta kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. 

Kanal Tedavisi Nedir?

kanal tedavisi nedir

Kanal tedavisi ağız hijyenine dikkat edilmemesi sonucunda diş çürümeleri ve diş kırılmalarıyla diş köklerinde ortaya çıkan dişlerde uygulanmaktadır. Diş kökleri hava aldıkça bir süre sonra dayanılması zor ve şiddetli ağrılar oluşur. Geçmişte uygulanan geleneksel yöntemlerle kaybettiğiniz dişer için köprü tedavisi ya da hareketli protezli tedavi seçenekleri uygulanırdı. Kanal tedavisi yöntemleriyle dişlerin köklerinde yer alan sinirler alınarak bu boşluklara çeşitli malzemelerden oluşan dolgu malzemesi yerleştirilmektedir. En son aşamada çürüklerden temizlenen dişe zirkonyum ya da porselen dolgu işlemi uygulanarak tedaviye son verilmektedir. Dolgu işlemiyle, çürüyen dişinizi kaybetmiş olsanız dahi, kendi dişinizi kullanmaya devam etme avantajınız bulunmaktadır. 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi uygulaması dişinizde meydana gelen diş ve diş eti hastalıklarının türüne ve tedavi yöntemlerine göre farklı şekilde ve sürelerde gerçekleşir. Dişinizde enfeksiyon ve iltihaplanma çok ise öncelikle bu sorunları gidermek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu işlemlerin her biri 3 seansta uygulanarak bitirilir. Uygulamalar için en doğru kararı da yine diş hekiminiz karar verecektir.  Tedavinin ilk aşamasında, kanal uygulanacak diş bölgesine röntgen çekimi yapılır. Röntgen ile çene yapısı ve diş kökleri derinlemesine görüntülenip analiz edilir. Diş köklerinin sağlıklı yapısı ve enfekte düzeyi test edilir. Kanal tedavisinin yapılacağı dilin bulunduğu yere lokal anestezi uygulanarak diş minesi uyuşturulur. Dişiniz, üst çenenin sağ kısmındaysa sadece üst çenenin bir kısmı anestezi yapılarak uyuşturulur. Bu sayede doktorunuz dişinizin his kaybını kontrol ederek bölgenin tamamen uyuşup uyuşmadığına kanaat getirerek kanal tedavisini uygular. Kanal tedavisi uygulanacak dişin köklerine yabancı cisimle girilmemeli, diş etlerine zarar verilmemeli; tedavi sağlam ve hijyenik diş yapısı çevresinde uygulanmalıdır. Bu yüzden dişin etrafı su geçirmez bir bant yardımıyla kaplanarak muhafaza edilmektedir. 

Kanal Tedavisi Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

Kanal tedavisini uygulamak için yukarıda belirtilen işlemlerin yanı sıra kanallara rahat bir şekilde ulaşılıp dişe delik açılır. Bu sürede diş kökleri tamamen açığa çıktıysa bu işleme gerek kalmayabilir,  fakat genellikle dişe delik açılarak tedavi işlemi gerçekleştirilir. Enfeksiyonlu bölgeye minimal çok küçük bir matkapla giriş yapılarak iltihaplı diş bölgesi rahatça temizlenir. Bu sayede sinir yuvaları biraz daha genişletilmiş olur. Enfeksiyonlu bölge mikroplu sinirlerden ve yabancı maddelerden arındırılır.  Ardından kanal eğeleme denilen bir işlemle kanal genişletilerek işlem daha kolay hale getirilir. Artık sinir uçları olmadığı için hastada ağrı ya da sızı hissi oluşmaz. Kanalların içinde kalan, çürüyen diş dokusu ve enfeksiyonları parçalamak için sodyum hipoklorit sıvısı ile temizleme işlemi yapılır. Bu işlemle kanalların içi boşaltılarak daha hijyenik hale getirilir. Kanalların içinin boş kalmaması için Gute  Percha denilen küçük bir malzeme kullanmaktaki amaç; vücudun  bu maddeyi tanıyarak malzemeye  daha uyumlu hale gelmesini sağlamaktır. Bu sayede vücut bölgesi reaksiyon göstermeyerek maddeye daha duyarlı hale gelecektir. İnce çubuğa benzeyen bu madde diş köklerine sinirlerden boşalan yerlere yerleştirilerek dişin hava almasının ve enfeksiyon kapmasının önüne geçilir. Diş hekimizin gözetiminde su geçirmez kaplamalar yardımı ile diş kökleri kapatılır. Kalıcı dolgu için bir müddet beklemeniz tavsiye edilmektedir. Bu konuda en doğru kararı ve uygulanacak kanal tedavisi yöntemini belirleyecek olan kişi uzman diş hekiminizdir. Kanal tedavisi fiyatları 2021 için en doğru zamanı bekleyip profesyonel hekim desteği alarak tedaviye başlamanız tavsiye edilir. Doktorunuz bir süre beklemeniz gerektiğini söylerse, kanalların yabancı maddelerle dolmaması için geçici bir dolgu işlemi yaptırarak bir sonraki seans için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Doktorunuz kalıcı dolgu işlemini yapmaya karar verdiyse dişe kozmopolit, porselen dolgu ve zirkonyum kaplama yöntemleri uygulanacaktır.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kanal Tedavisi İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kanal tedavisi iyileşme süresi bir kaç saat hatta bir gün ile bile sınırlı olabilmektedir. İyileşme sürecinde tedaviye başlamadan önceki diş ve vücut sağlığı durumunuz son derece etkili olacaktır. Enfeksiyon ve mikrobik diş eti hastalıkları ile karşı karşıya kalırsanız uygulama öncesinde de bir miktar ağrınız varsa kanal tedavisi sonrasında iyileşme süreciniz gecikebilir.  Uygulama öncesi herhangi bir sancınız yoksa sonraki süreçte de dişinizde pek fazla sorun oluşmayacaktır.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

kanal tedavisi asamalari

Kanal tedavisi aşamaları ilk olarak dişin çürüyen kısımlarının temizlenmesiyle başlar. Kırılan dişer törpülenerek düzeltilir. Hastanın daha önce kronik rahatsızlığı varsa hastalık tespit edilerek diş bölgesine sınırlı uyuşturma işlemi uygulanır. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı olan hastalar için kanal tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağına diş hekimi karar verir. Çünkü yüksek tansiyonu olan hastalar için kanamanın durdurması zorlaşabilir. Şeker hastalıklarında ise yaraların iyileşmesi bir hayli zor olacağından tedavi sürecinde çok dikkatli davranılmalıdır. Dişlerin etrafına ve kanal bölgesine yabancı madde girmemesi ve su almaması için tedavide kullanılan malzemeler su geçirmez şekilde imal edilmiştir. Su geçirmez malzemeler diş bölgesini koruyarak, enfeksiyon kaplamasını önlemektedir. Lokal anestezinin ardından pulpa adı verilen sinirlerin bulunduğu kanallardan girilerek diş eyesiyle kanal bölgesi genişletilmektedir.

Genişletilen kanal girişlerine küçük matakap ile girildikten sonra sinirler temizlenerek daha hijyenik bir hale getirilir. Sinir bölgesi temizlendikten sonra oluşan boşluklara bağışıklık sisteminin tepki vermediği kauçuktan yapılan ince çubuklar yerleştirilerek kanal bölgesi özel malzeme ile doldurulur. Çubuk ile kapatılan bölgeler bağışıklık sistemi için herhangi bir tehdit olarak algılanmadığı için diş yapısı ile uyum gösterir. Bu süreçte diş hekiminiz tedaviyi tek seansta olmak üzere bitirmeyi isterse diş etrafında kalıcı dolgu işlemi yapılır. Böylece diş kökleri, çene kemiği herhangi bir şekilde enfekte olmadan sağlıklı bir gelişim gösterir. Doktorunuz tedaviyi geciktirmek isterse dişlere geçici dolgu işlemi uygulanır. Geçici dolgu sayesinde yemek esnasında diş bölgesinde yabancı cisimlerin kaçması imkânsız hale gelmektedir.

Kanal Tedavisinin Önemi Nedir?

Kanal tedavisinin önemi ağız ve diş sağlığının hijyenik, teknik cihaz kalitesi gelişmiş araç gereçlerle profesyonel bir şekilde yürütülmesinden ileri gelir. Bu sayede en son teknoloji aygıtı ağrısız ve sancısız uygulanan kanal yöntemi kullanıcıları tarafından olumlu tepkilerle karşılanır. Doğru klinik ve uzman diş hekimleri sayesinde uygulamanın önemi bir kat daha artmıştır. Güvenilir kliniklerde uygulanmadığında ise, pek çok farklı diş ve diş eti problemi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kanal tedavisi fiyatları 2021 çerçevesinde size en uygun operasyon yöntemini tercih edebilir, yüksek teknolojiyle donatılan kliniklerden destek alarak gönül rahatlığı ile kanal tedavisi diş uygulamasını yaptırabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.