Karın Estetiği Nasıl Yapılır?

17.05.2021
1.053
Karın Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Karın estetiği yapılışı sarkık ve çatlamış derinin alınıp kalan kısmın yukarı doğru gerdirilmesiyle tamamlanır. Temel olarak bu şekilde özetlenen karın estetiği için öncesinde doktor muayenesi yapılır ve gerekli kontroller sağlanır. Karın estetiği için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

  • Mini Karın Germe: Karnın fazlalık ve sarkık kısmı alınır. Göbek deliğinin alt kısmında kısa bir kesi yapılarak işlem yapılır. Bu işlem daha çok alt karnında fazlalık olan kişiler için uygulanır. Göbek deliğinin etrafından kesi oluşturulmaz ve sadece deliğin alt kısmı gerilir.
  • Tam Karın Germe: Bu işlemde hem göbek deliğinin etrafında hem karın alt kısmında kes oluşturulur. Karnın ön duvarının aşırı gevşediği daha ciddi kilo sorunları olan kişilere uygulanır. Fazla yağ varsa bunlar liposuction yöntemi ile alınır. Göbek deliği uygun pozisyona getirilir ve sarkık kısımlar alınır. Toparlayıcı dikişler sayesinde karın kasları sıkılaştırılır.

Karın Estetiği Nedir?

karin germe

Karın estetiği birçok farklı nedenden oluşabilir. Karın bölgesinde çatlak ve sarkma olan, bağ birikimi fazla olan kişilerde kişiler için uygulanabilir. Bilimsel olarak Abdominoplasti ismini taşıyan karın estetiği karın germe olarak da bilinir. Kilo alımı ve hamilelik sonrası karın bölgesindeki kas ve derilerin deformasyonlu bir görünüm oluşturabilir. Gevşeyen baş dokusu, şişkinlik, çatlaklar karın estetiği ile yok edilebilir. Karın germe işleminde sarkmış olan geri toplanır ve fazlalık olan kısımlar çıkartılır. Hastanın düz bir karna ulaşması için çabalanır. Operasyonun tamamlanmasından sonra oluşabilecek çeşitli riskler vardır. Kadınlarda özellikle hamilelik sonrası oluşan gevşeme için kullanılabilir. Çok fazla kilolu birinin zayıflaması soncu da bu işleme gerek duyulabilir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı süresi hastanın durumuna göre şekillenir. Tam karın germe operasyonunun yaklaşık 3 ile 3,5 saat sürdüğü söylenebilir. Ameliyat sürecini hastanın karın bölgesindeki gevşeklik ve sarkıklık derecesine göre değişir. Mini karın germe işlemi ise tam karın germeye göre daha kısadır. Bu operasyon yaklaşık 1 ile 1,5 saat sürebilir. Karın estetiği yapılırken deri fazlalığını miktarı, karın bölgesinin büyüklüğü değişebilir. Bölgedeki yağların alınıp alınmaması işlem süresini etkiler. Bunun yanında dikiş yöntemi ve kasların durumu da süreye etki eder. Ameliyatın mutlaka uzman kişiler tarafından bir hastane ortamından yapılması gerekir. Hasta işlem boyunca genel anestezi altında olur.

Ayrıca popo estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Karın Gerdirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın germe ameliyatından önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Ameliyat olmadan önce doktorunuz tavsiyelerine uymanız gerekir. Bu önerilere uymak iyileşme süresinde size olumlu olarak yansır. Sigara kullanan biriyseniz ameliyat yapılmadan iki hafta önce başlayarak bir ara vermelisiniz. Ameliyattan sonraki iki hafta da kullanmaya ara vermeniz yararlı olur. Karın estetiği olacağınız dönemde E vitamini ve aspirin kullanmayı bırakmalısınız. Aynı zamanda ağır bir diyet yapmamalısınız. Grip ve bunun gibi enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalısınız.

Karın Germe Ameliyatı sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe sonrası iyileşme sürecinde ilk olarak hasta 1-2 gün hastanede kalır. Bu süreçte gerekli kontroller yapılır ve ardından taburcu olur. İyileşe süreside 1 ay boyunca özel korse takılması gerekir. Korsenin takılma amacı ameliyattaki başarıyı arttırmaktır. Tam karın germe işleminden sonraki gün yardımsız olarak yürüyebilirsiniz. Doktor tavsiyelerine uyarak ve kendinizi zorlamayarak yaklaşık 7 ile 10 gün sonra rutin hayatınıza devam edebilirsiniz. Karın bölgenizde iyileşme süresince ağrılar olabilir. Doktorunuzdan alacağınız ağrı kesici ilaçlar bu konuda yardımcı olabilir. Mini karın germe işleminin iyileşme süreci ise çok daha kısadır. Yaklaşık 3 ile 5 günden sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ayrıca bişektomi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

karin germe

Karın germe ameliyatında riskler her cerrahi işlemde olduğu gibi vardır. Karın estetiği yaptıranlar işlem sonrasında bazı risklerle karşılaşabilir. Bu riskler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yara yeri enfeksiyonu: Bu sorunla karşılaşıldığında drenaj ve antibiyotik kullanımı ile tedavi sağlanır.
  • Kötü yara iyileşmesi: İşlemden sonra belirgin izler oluşabilir. Bu süreçte kötü izleri gidermek için ikinci bir işlem uygulanması planlanabilir. Özellikle sigara kullanan ve yara iyileşmesini bozan bir kronik hastalığı olan kişilerde bu görülebilir.
  • Kan pıhtısı atma: Her operasyon sonrasında görülebilecek olan bu sorun yaşlılarda daha risklidir. Ameliyat sonrasında yürümek, varis çorabı kullanmak iyi gelir.
  • Kan ya da sıvı birikimi: Drenlerin neden olduğu bu sorun nadir olarak görülür. İkincil bir müdahale yapılarak sorun çözülür.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamile Kalınır Mı?

Karın germe ameliyatından sonra hamilelik yaşanmasında bir sorun olmaz. Gebelikle ilgili herhangi bir süreçte soruna neden olmaz. Karın gerdirme işlemini yaptırdıktan sonra hamile kalabilirsiniz. Fakat bunun için uygun zamanı doktorunuzda görüşmeniz gerekir. Karın bölgenize yapılan ameliyatın iyileşme süreci tamamlandıktan sonra hamile kalınabilir. Bunun yanında hamile olan kadınlar doğum yaptıktan yaklaşık bir yıl sonra karın bölgelerinde estetik yaptırabilir. Bu sürede hastanın sarkıkları ve çatlakları ortaya çıkmış olur.

İkinci Kez Karın Estetiği Ameliyatı Yapılır Mı?

İkinci kez karın estetiği ameliyatı belli koşullar altında yapılabilir. İlk olarak hastanın önceki ameliyatınızdan 1 yıl kadar bir süre geçmiş olası gerekir. Karın estetiği yaptıran kişiler bu süreden sonra tekrar güvenli germe yaptırabilir. Bu ikinci işlemde yağlarınızı aldırmak isterseniz sınırlı bir yağ alımı yapılabilir. Daha önceki ameliyatınızda karın bölgesi zeminden kaldırıldığı için kan dolaşımı normalin altında olur. Bu nedenle zararlı olabilecek yağ alma işlemlerinin uygulaması genelde yapılmaz. Ameliyatınızın detaylarını uzman doktorla görüşmeli ve doğru zamanı seçmelisiniz. Kilo verme sürecinden sonra, doğumdan sonra karın germe yapılması daha uygun sonuçlar oluşturabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.