Keratin Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

24.07.2021
1.444
Keratin Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Keratin botoksu, saçlara uygulanan bir bakım yöntemidir. Diğer cilt botokslarında olduğu gibi iğneli bir işlem değildir ya da botulinum toksin maddesi içermez. Adının botoks olmasının nedeni, botoks işleminin cildi gerginleştirip pürüzsüz bir hale getirdiği gibi keratin botoksunun da saçı daha pürüzsüz bir hale getirmesidir. Bu sebepten dolayı keratin botoksu adını almıştır. Daha çok keratin bakımı ya da saç botoksu olarak da bilinir. Aslında keratin bakımı ve saç botoksu aynı işlem olarak yapılmaktadır.

Yaşlanma cilde nasıl etki ediyorsa aynı oranda saçlara da etki etmektedir. Bu nedenden dolayı saçlar elastikiyetini kaybetmektedir. Keratin botoksu yapmadan önce bir saç teli ele alınır ve ne derece kuvvet uygulandığında koptuğu gözlemlenir. Yaşlanan saç kolayca kopar.

Saçların yaşlanmasında temel etken uygulanan kimyasallardır. Tabii ki bir insan yaş aldığında tüm hücreleri de yaşanacaktır fakat kimyasal maddeler bu süreci hızlandırmaktadır. Kullanılan kimyasalların haricinde saçı düzleştirmek ya da kıvırcık hale getirmek için kullanılan saç düzleştiricileri ve maşalar da saçın yaşlanmasına neden olur. Yaşlanan saç keratinini kaybeder. Bu tarz durumlarda keratin botoksu en etkili çözümlerin başında gelir.

Keratin Botoksu Nasıl Uygulanır?

keratin botoksu kimlere yapilir

Keratin botoksunun uygulanışı Brezilya fönüne benzetilir. Keratin botoksu uygulandıktan sonra saçı 3 ila 4 gün boyunca yıkamamak gereklidir. Bunun haricinde başka dikkat edilmesi gereken bir nokta yoktur. Yapılan bu botoks işlemi saç derisine zarar vermemektedir. Aksine saç dökülmelerini de azaltmaktadır.

Keratin Botoksu ve Brezilya Fönü Neden Benzetilir?

Keratin botoksu ve Brezilya fönünün benzetilme nedeni keratin botoksunda da saça bir takım ısıl işlemler uygulanmasıdır. Fakat keratin botoksu saça tam bir düzlük sağlamaz. Sadece saçtaki keratin eksikliğinden meydana gelen karışıklıkların ve kabarmaların önüne geçildiği için düzlük etkisi yarattığı kabul edilir. Diğer yandan Brezilya fönü uygulandıktan sonra da keratin bakımı yapılabildiği için bu iki işlemin benzetilmesi gayet doğaldır.

Ayrıca çekik göz estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Saç Botoksu Nedir?

Saç botoksu saça protein yüklemesi yapılan ve yıpranmış saçları onaran bir başka tedavi çeşididir. Saç botoksu ve keratin botoksu hemen hemen aynı şeylerdir denilebilir. Saç botoksunda amaç zarar görmüş, yıpranmış, yaşlanmış ve elastikiyetini kaybetmiş olan saçlara canlılık ve doğallık kazandırmaktır.

Saç botoksu yapılırken kullanılan maddede bulunan proteinler yıpranmış saçın çatlaklarına ve kırıklarına dolarak dolgu görevi görmektedir. Bu tedavi sonrasında saçlar eskisinden çok daha parlak ve canlı bir görünüm kazanır. Tabiri caizse resmen gençleşir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından rahatlıkla kullanılabilen bu botoks sonucunda saçlar çok daha kolay taranmaya başlar.

Saç Botoksu Nasıl Uygulanır?

Saç botoksu yapılırken herhangi bir enjeksiyon kullanılmaz. Hem evde hem de kuaförde rahatlıkla yapılabilen saç botoksu uygulaması saç tellerinin açılması işlemi ile başlar. Bunun için öncelikle saçları sülfatsız bir şampuan ile yıkamak gereklidir. Saç botoksu dipten uca masaj yapılarak saça iyice yedirilmelidir. En az 45 en fazla da 90 dakika duracak şekilde saçlar bu şekilde bırakılmalıdır. Bekleme süresinin sonunda saçlar kuruyabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Botoks işleminden sonra saçları durulamak için sadece su kullanılmalıdır. Şampuan ile yıkanmamalıdır.

Saç botoksundan sonra keratin uygulaması da yapılabilir. Hatta saç botoksu sonrası keratin uygulaması yapılır ise çok daha etkili ve kalıcı bir sonuç oluşmaktadır. Saç botoksundan sonra su ile durulanan saçlara keratin bakımı yapılır. Bu bakımdan sonra 15 dakika saç o şekilde bekletilir. 15 dakikanın sonunda saçlar yine sadece su ile durulanmalıdır.

Tüm bu saç botoksu ve keratin bakımı adımları kuaförde yapılabileceği gibi evde de rahatlıkla yapılabilir. Evde yapılırken dikkat edilecek husus alınan saç botoksunun kaliteli bir marka olmasıdır. Piyasada halihazırda bulunan saç botoksları birbirinden çok farklı fiyatlara sahiptir. Her markaya güvenilmemelidir.

Keratin Nedir?

Keratin saçların ve tırnakların neredeyse ham maddesi diyebileceğimiz vücudun çok önemli bir proteinidir. Cilt yüzeyi ve diş minesi dahil vücudun birçok yerinde bulunan keratin proteini özellikle saçların ve tırnakların genç ve sağlıklı olması açısından büyük bir önem taşır. Yaş almaya bağlı olarak vücuttaki keratin miktarı azalabilmektedir. Keratin seviyesinin azalması da saç ve tırnak yapısının bozulmasına neden olabilir. Saçların yaşlanması ve tırnakların daha bakımsız görünmesinin nedeni budur. Bu durumlar ile karşılaşmamak adına vücuttaki keratin seviyesinin dengeli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer dikkat edildiği takdirde yine de keratin seviyesi azalıyor ise ekstra olarak keratin bakımı yaptırmakta fayda vardır. Keratin botoksu da yapılabilecek bakımlardan sadece biridir.

Keratin botoks sayesinde saçlar hem eski sağlığına kavuşur hem de kabarma ve elektriklenme gibi durumlardan kurtulur. Brezilya fönü ve keratin botoksu karıştırılabilir. Bunun nedeni her ikisinde de düzlük sağlanmasıdır. Unutulmaması gereken şudur ki keratin botoksunda amaç saçı düzleştirmek değil sağlığına kavuşturmaktır.

Saçları eski sağlığına kavuşturmak için ayrıca saç botoksu da uygulanabilir. Saç botoksunun içinde bulunan birçok protein saçı onarmak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için çalışmaktadır. Saç botoksu ve keratin bakımı her zaman bir arada anılan tedavi yöntemleridir. Bunun nedeni saç botoksu maddesinin içinde birçok protein bulunması ve keratinin de başlı başına bir protein olmasıdır. Keratin botoksu haricinde sadece saç botoksu yapılıyor ise işlemden sonra keratin bakımı da yapılabilir. Hatta bu önerilen bir yöntemdir. Böylece saçlar çok daha canlı ve sağlıklı olmaktadır.

Ayrıca Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Keratin Bakımı Nedir?

keratin botoksu avantajlari

Keratin bakımı hem kuaförlerde hem de evde rahatlıkla yapılabilecek olan bir saç bakımı uygulamasıdır. Özellikle yaş almaya bağlı olarak, çok fazla ısıl işlem uygulamasına bağlı olarak ya da kimyasal kullanımının fazlalığından dolayı saçlar yaşlanabilir. Yaşlanan saç kırılır ve elastikiyetini kaybeder. Bu durumda saçın keratin bakımına ihtiyacı olmaktadır.

Keratin bakımı keratin proteini içeren ve buna özel olarak hazırlanmış şampuan, saç kremi, saç yağı, saç maskesi ya da saç sütü gibi formlarda bulunabilen bir maddedir. Keratin bakımı saçların eski sağlığına kavuşması açısından hem saç botoksu sonrası uygulanabilecek hem de tek başına uygulanabilecek bir yöntemdir. Bu bakım yapıldıktan sonra kesinlikle sülfatsız şampuanlar kullanılmalıdır. Eğer keratin bakımının etkisinin en az 3 aya kadar devam etmesini istiyorsanız kullandığınız şampuanı oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Köpürmeyen ve sülfatsız olan saç bakım ürünlerinin kullanılması keratin bakımının etkisini arttıracaktır.

Keratin Botoksu Ne Kadar Etkilidir?

Keratin botoksunun etkisi keratin botoksu yaptıran kişinin saç tipine göre değişebilmektedir. Çok fazla yıpranmış ve kopmuş bir saç yapısına sahip olan kişinin yaptırdı keratin botoksu daha sağlıklı bir saça sahip olan kişinin yaptırdığı botoksa göre daha kısa süreli bir etki gösterecektir. Saç yapısına ve keratin botoksundan sonra yapılacak olan düzenli saç bakımına göre keratin botoks etkisi ortalama 2 ila 4 ay arasında sürmektedir.

Keratin botoksu, saç botoksu ya da keratin bakımından hangisini yaptırıyor olursanız olun dikkat etmeniz gereken husus aynıdır. Bu bakımların hepsinden sonra mutlaka sülfatsız bir şampuan kullanılmalıdır. Sülfat içeren şampuan ve saç bakım ürünleri saçın keratin seviyesini azaltmakta ve daha hızlı yaşlanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bu bakımların kalıcılık seviyesini ve süresini arttırabilmek için saçlar sık sık yıkanmamalıdır. Çok fazla yıkanan saç çok daha fazla yıpranır. Bu bakımların süresini arttırabilmek için ayrıca tuzlu sudan ve klordan da oldukça uzak durulmalıdır. Yani denize ve havuza sık sık girilmemelidir.

Yaşlanmış, elastikiyetini kaybetmiş, kırılmış ve yıpranmış saçlar için işte bu bakımlar uygulanabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.