Kilo Alınca Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?

13.01.2022
1.429
Kilo Alınca Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?
REKLAM ALANI

Kilo alındığında vücutta oluşan çatlakların, sürekli olarak yenilenen tedavi yöntemleri ile iyileştirilmesi mümkündür. Değişen tedavi yöntemleri ile çatlakların tamamen ortadan kaldırılması sağlanamazken, daha iyi sonuçlar elde edilmesi sağlanabilir. Çatlaklar bir nevi yara izi oldukları için tamamen yok edilemez ve cilt üzerinde bir miktar çatlak dokusu kalır. Kilo alındığında meydana gelen çatlaklar kesinlikle o zamanki kim tarafından kontrol edilmelidir ve hekimin önerdiği ilaç tedavisi ile sürece başlanmalıdır. Çatlakların evde tedavi edilebilmesi mümkün değildir. Bu yüzden çatlak oluşumundan sonra beklenilmesi çatlakların daha geniş yüzeylere yayılmasına neden olur. Cilt üzerinde oluşan çatlakların geçebilmesi yalnızca tıbbi müdahaleler ile mümkündür.

Çatlak Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Neler?

catlak tedavisi

Çatlak tedavilerinde kullanılabilen yöntemler, birçok çeşit halinde mevcuttur ve hastanın durumuna göre seçilerek uygulanır. Vücudun farklı bölgelerinde oluşabilen çatlakların tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Biodermogenesi

Çatlak tedavisinde en yaygın olarak kullanılan yöntem türüdür ve bu yöntemde dokular biyolojik olarak canlandırılarak, cildin kendi kendini yenilemesi sağlanır. Bu tedavi yönteminde genellikle %85 başarı oranı görülür.

 • Dermaroller

Bu tedavi yönteminde dermaroller çatlakların bulunduğu bölgeye 10 defa uygulanır. Dermaroller sayesinde mikro kanal açılır ve  kanal sayesinde vücut hücrelerin yenilenmesi sağlanarak çatlaklar yok edilir. İşlem sonrasında bölgelerde oluşan kızarıklıklar genellikle 30-60 dakika içerisinde geçer.

 • Platelet rich plasma

PRP tedavisinde öncelikle kişiden kan örneği alınır ve alınan örnek al ve akyuvarlara ayrılır. Bu sayede kişi kendi dokusu ile kollajen üretimini destekleyerek çatlak görünümünün azalmasına yardımcı olur.

 • Karboksiterapi

Bu işlem karbondioksit gazının deri altına pompalanması ile yapılır. Bu sayede yeni kollajen üretimleri sağlanarak derinin kalınlaşması sağlanır. Bu sayede çatlakların görünümü azaltılır.

 • Boya lazerleri

Boya lazerleri yöntemi genellikle yeni oluşan ve kırmızı-mor renkli çatlaklar için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde damar üzerine etkiler sağlanarak kızarıklıkların azaltılması hedeflenir. Uzman hekimin yapmadığı işlemlerin sonucunda genellikle lekelenme sorunu meydana gelir.

 • Fraksiyonel lazer

Bu yöntemde hedeflenen hem alt deriye hemde üst deriye etki etmektir. Genellikle tüm deri çatlaklarında kullanılabilen bu tedavi yöntemi %50 bir başarı oranına sahiptir. Bu yöntem ile derinin alt tabakalarında oluşan çatlaklara bile müdahale edebilmek mümkün oluyor.

Ayrıca Laminate Veneer Uygulaması Nedir? adlı yazımıza göz atın!

Vücut Çatlakları Spor İle İyileşir Mi?

Vücut çatlaklarının spor ile yok olması mümkün değildir. Mevcut var olan çatlaklar hiçbir spor dalı ile giderilemez fakat spor yapmanın çatlak oluşumunun engellenmesi için çok büyük bir önemi vardır. Düzenli spor yapan kişiler kilo alıp verseler dahi vücutlarında çatlak oluşumu en az seviyede olacaktır. Spor vücutta bulunan mevcut çatlaklara etki etmese dahi yeni çatlakların oluşumunun önüne geçecektir. Bu sebeple spor yapmak vücut için oldukça önemlidir. Genellikle vücut geliştirmek isteyen kişiler spora başvururlar ve bunun en büyük sebeplerinden biri de vücutta oluşabilecek kas kütlesinin çatlak oluşumuna sebep olmamasıdır. Genellikle yoğun yapılan sporlarda anlık artış gösteren kas kütleleri ile vücut çatlak oluşumuna yatkın olacaktır; fakat uygun ve düzenli spor teknikleri ile bu ihtimaller tamamen ortadan kaldırılabilir.

Vücut Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vücut çatlaklarını iyi gelebilecek birçok etken bulunur; fakat bu yöntemler tek başına uygulandığında hiçbir işe yaramaz ve fayda sağlamaz. Bu yöntemler uzman hekimin uyguladığı tedaviye ek olarak uygulanır ise olumlu sonuçlar elde edilebilir. Vücutta oluşan çatlaklara iyi gelen bazı yöntemler ise şöyledir:

 • Doğal yağ kullanımı
 • Düzenli masaj yaptırmak
 • Yeteri miktarda su tüketilmesi

Vücut Çatlaklarına Ne İyi Gelmez?

Vücut çatlakları genellikle sağlıksız bir yaşam süren ve özellikle sağlıksız beslenen kişilerde görülen bir cilt problemidir. Genellikle sağlıksız beslenmek, cilt bakımının ihmal edilmesi, yetersiz su tüketimi sonucunda ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Özellikle vücut çatlağının oluşmaması için dikkat edilmesi gereken sağlıklı beslenmektir. Bunun dışında vücut çatlaklarını iyi gelmeyen unsurlar ise şu şekildedir:

 • Sağlıksız beslenme
 • Cilt travmaları
 • Yanlış spor uygulamaları
 • Yetersiz su tüketilmesi

Vücut Çatlaklarında Kullanılan İlaçlar Neler?

kilo sebebiyle oluşan catlaklar

Vücut çatlağı problemi yaşayanların kullandığı ilaçlar yalnızca uzman hekim tarafından yazıldığında kullanılmalıdır. Vücut çatlakları ilk aşamada ise ilaç tedavisinde %90 oranında bir başarı sağlanabilir. Uzmanların gerekli gördüğü durumlarda vücut çatlaklarında kullanılabilecek olan ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vitamin türleri
 • Tretinoin
 • Glikolik asit
 • Hyaluronik asit

Bu ilaçlar genellikle topikal krem, jel, merhem veya pomad formda bulunurlar. Uygulanan diğer tedavi yöntemlerinden ayrı olarak uygulanan ilaç tedavileri kişiden kişiye değişiklik gösterirken genellikle 3 ay ve 6 ay arasında kullanıma uygundur. Kullanılacak ilaçların kullanım süreleri ve dozları uzman hekim tarafından belirlenerek hastaya bildirilir. Uzman hekimin önerileri ile ilaç kullanımlarının başarı oranlarında artış görülürken, hekimin tavsiyelerine uyulmadığında genellikle ilaç tedavilerinden olumlu sonuçlar alınamaz.

Ayrıca Diş Taşı Nasıl Oluşur? adlı yazımıza göz atın!

Vücut Çatlakları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Vücut çatlağı için gidilmesi gereken bölüm; cildiye/ deri ve zührevi hastalıklar bölümüdür. Vücut çatlakları sağlık açısından kişilerde hiçbir problem oluşturmasa dahi birçok kişiyi estetik açıdan rahatsız eden problemlerdir ve bu sebeple vücut çatlağı sorunu yaşayan kişiler uzman hekimlere başvuruda bulunurlar. En iyi sonuçların alınabilmesi için çatlak oluşumlarının ilk aşamasında uzman hekime başvurularak tedaviye başlanmasında da oldukça yüksek oranda olumlu sonuçlar gözlemlenir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.