Kök Hücre Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

16.05.2021
715
Kök Hücre Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kök hücre saç ekimi son yıllarda kullanılan yöntemlerden biridir. Kök hücreler birçok alanda hasar görmüş dokuların onarılması ve hücrelerin yenilenmesi için kullanılır. Kök hücre saç ekimi sayesinde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler tedavi edilebilir. Kök hücreler insanların dokularından elde edilir ve ardından sorunlu bölgelere enjeksiyon yapılır. Bu işlem sonucunda kafa derisine enjekte edilen hücreler saç köklerinin onarılmasında ve yeni saçların çıkışında etkili olur. Kellik sorunu olan kişiler hem saç köklerinin zayıflaması durumunda hem saç kaybında bu yöntemi kullanabilir.

 Kök Hücre Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

DHI sac ekimi sonrasi

Kök hücre saç ekiminin yapılışı kişiden yağ kök hücreleri alınması ile başlar. Gerekli muayene yapılır ve liposuction ile yağ hücreleri vücudun genelde karın bölgesinden alınır. Bu yağ dokuları bazı işlemlerden geçirilir ve kök hücrelerin ayrışması sağlanır. Saç derisi için uygun hale getirilen çoğaltılmış kök hücreler saç diplerine uygulanır. Enjeksiyon yöntemi ile yapılan uygulama saç köklerinin ve tellerinin onarılmasını sağlar. Lokal anestezi altında yapılan kök hücre saç ekimi etkisi yaklaşık 1 ayda görülür.

 Kök Hücre Saç Ekimi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kök hücre saç ekiminin süresi için net sayı vermek mümkün değildir. Hastanın durumuna göre tedavinin süreci değişiklik gösterebilir. Hastadan alınan yağ dokusunun laborant ortamında çoğaltılır. Bu işlem için ortalama 3 hafta gerekebilir. Çoğaltma adımı tamamlandıktan sonra ikinci olarak enjeksiyona geçilir. Saç derisine yapılan enjeksiyondan sonra bekleme süreci başlar. Bu süreçte en etkili olan sonucu görmek için 8 ile 12 ay kadar beklemek gereklidir. Kök hücre tedavisinde saç ekiminin hastaya doğal bir görünüm vermesi istenir.

Kök Hücre Saç Ekimi Herkese Uygulanır Mı?

Kök hücre saç ekimi uygulanabilecek kişiler için genel olarak bir sınır yoktur. Kadın ya da erkek saç dökülmesi sorunları yaşan herkes için uygulanabilir. Hastaya oluşan saç dökülmesinin bir enfeksiyona bağlıysa kök hücre uygulamasına engel olabilir ancak bu durum çok nadir olarak yaşanır. Özellikle farklı kuaför işlemlerine maruz kalarak zarar görmüş saçlarda sadece destek amaçlı uygulama yapılabilir. Bu nedenle genelde kadınların boyalı ya da işlemleri saçlarında erkeklerin doğal saçları kadar etkili olmayabilir. Kök hücre ile saç ekimi sonucunda saçlar yenilenir ve parlar. Cansızlaşma ve dökülme sorununun ortadan kalkmasında etkili olur.

Ayrıca dudak estetigi  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

 Kök Hücre Saç Ekimi İşleminden Sonra Nelerde Dikkat Edilir?

Kök hücre saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Kök hücre saç ekimi yaptırırken hafif acı hissedebilirsiniz fakat ertesi güne bir ağrınız kalmaz. Doktor önerilerine uymak önemlidir. Kök hücre işlemi ile saç ektirenler şunlara dikkat etmelidir:

 • Doktor antibiyotik verdiyse düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Şampuan, sprey gibi önerilen bakım ürünleri tercih edilebilir.
 • Sırt üstü uyumak gerekebilir.
 • Güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
 • B7, Biotin ve B12 vitaminlerinin yeterli olarak alınması gerekir. Bunun için tavuk, sert kabuklu yemiş, yumurta, muz ve avokado tüketilebilir.
 • Demir, Çinko içeren besinlerin tüketilmesi yararlıdır.
 • İlk günlerde spor yapılmaması tavsiye edilir.
 • Sigara ve alkol ürünlerinin tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Kök Hücre Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Kök hücre saç ekiminin avantajları oldukça fazladır. Bu işlemi uygulamayı düşünenler için şu avantajlar vardır:

 • Uygulanan bölgeden doğal bir saç çıkışı sağlar.
 • Saç hücrelerini aktif hale getirdiği için saç ekimi yapılmasına gerek kalmaz.
 • Kaybedilen saç köklerinin büyük bölümünün aktif eder.
 • İşlem süresi diğer yöntemlere göre çok daha kısadır.
 • Cerrahi bir süre olmadığı için hastayı ve uzmanı uygulama sürecince yormaz.
 • Günlük hayatın aksamasına neden olmaz.
 • Eğer kişinin dökülmesi az ise tek seansta uygulanabilir.
 • Dışarıdan herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz.
 • Kişinin kendi yağ dokuları kullanıldığı için alerjik reaksiyona neden olmaz.
 • İşlemden sonra bakım süreci basittir.
 • Yeni saç üretimini konusunda etkili olur.
 • Cılız – zayıf saç köklerine uygulanabilir.
 • Kişinin hem kellik yaşanan bölgesinde hem yoğunluk kaybı yaşanan bölgesinde kullanılabilir.
 • İyileşme süreci oldukça hızlı ilerler.
 • Hastalar için herhangi bir yaş ve cinsiyet sınırlaması yoktur.

Diğer Saç Tedavileri Yerine Kök Hücre Neden Seçilmelidir?

DHI sac ekimi sonrasi

Kök hücre tedavisinin seçilmesi ile saç sorunlarına çözüm bulunabilir. Diğer saç tedavi yöntemleri yerine oldukça hızlı ve etkili sonuçlar oluşmasını sağlar. Kök hücre tedavisi uygulanan kişilerde saçların canlanması ve büyümesi gözlemlenir. Saç dökülmelerinden korunmak için güvenle uygulanabilir. Erkekler ve kadınlarda saç dökülmelerinin azalmasında ve yavaşlamasında sıklıkla kullanılır. Kök hücre ile saç tedavisini özellikle 25- 17 yaş aralığında saç kaybı olan erkekler tercih eder. Saç ekimi yerine yapılan bir uygulama değil destekleyici bir yöntem şeklinde kullanılır. Herhangi bir dezavantajı olmadığı için genç yaştaki kişiler saç yoğunluğunun azalmasına ve dökülmelere bağlı olarak rahatlıkla tercih edilebilir. Ölü saç hücrelerinin canlanmasında ve büyümesinde kök hücre tedavisi olumlu sonuçlar verir.

Ayrıca  kulak estetiği ameliyatı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kök Hücre ile Saç Ekimi Fiyatı Nedir?

Kök hücre ile saç ekimi fiyatı konusunda net bir veri söylemek doğru olmaz. Kök hücre saç ekimi fiyatı işlemin yapıldığı kliniğe, doktorun tecrübesine göre değişebilir. Aynı zamanda hastanın saçlarındaki dökülme ve azalma oranına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Kök hücre çoğalma işlemi standart saç ekimi uygulamasına göre daha maliyetli olabilir. Bu saç ekimi tedavisinde net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. İşlemin doğru şekilde uygulanması için hekim tecrübesine ve kliniğe bağlıdır. Güvenilir ve doğru klinik seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Kök hücre işleminin saçlarınıza uygun şekilde uygulanabilmesi ve fiyatın belirlenmesi için hekim muayenesi gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.