Kulak Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

24.04.2021
1.265
Kulak Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kulak estetiği plastik cerrahi tarafından otoplasti olarak adlandırılmaktadır. Kepçe kulak sorunu yaşayan hastalar, görüntüde var olan bozukluk sebebiyle, kulakların gerektiğinden daha büyük görünmesinden rahatsız olmaktadır. Hem kadınlarda, hem erkeklerde estetik bir problem olarak gözükmekte olup özellikle erken yaş çocuklar için çevresi tarafından dalga geçildiği veya psikolojik yapıyı bozması nedeniyle bu konu önemli olmaktadır. Kadınlarda estetik açıdan özellikle saçlar toplandığında görünür bir kulak kepçesi rahatsız edici olmaktadır. Bunların düzeltilmesi operasyonla mümkün olmakta, tamamen bozuk olan bir anatomik yapıyı, kıkırdak açılarını düzelterek çözüp kulağı normal pozisyona getirilebilmektedir. Ayrıca kulakta bu oluşumların hepsi bulunmakta fakat açılar sorunlu olduğundan kulak kepçesinin önden daha fazla görünmesine neden olacak bir açı bozukluğu bulunmaktadır. Plastik cerrahlar bu açı bozukluğunu operasyonla düzelterek normal bir açıya getirmektedir. Aynı zamanda bazı oluşumlar gereğinden fazla olabildiği için bu durumlarda kulak estetiği işlemi sırasında bu fazlalıklar alınarak kulak normal anatomik pozisyona getirilmektedir.

Kulak Estetiği Operasyonu

kulak estetigi operasyonu

Kulak estetiği uygulamasında kepçe kulak şikayeti ile başvuran hastalara yapılacak operasyon genel olmakta fakat gerçekleştirilecek aşamalar farklı olabilmektedir. Hastanın kulak kepçesinin kıkırdak açıları bozuksa bu düzeltilebilmekte olup hem kıkırdak açıları bozuk, hem de ortadaki konka denilen çukurluk fazla ise bu azaltılmaktadır. Ayrıca kulak memesi olduğundan daha fazla görünüp açısı bozuksa bu durumda düzeltilmektedir. Hastalara ön analiz yapmak çok önemli olup operasyon aşamaları buna göre gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sırasında arka bölgeden işlem yapıldığı için önden bir iz görünme durumu bulunmamakta ve tamamen arka bölgeden kulak açılarak bu aşamalar sırayla gerçekleşmektedir.

Kulak İçin Yapılan Düzeltmeler

Kulak için yapılan işlemler sadece kepçe kulak problemi olmamakla beraber kulakta başka sorunlarda görülmektedir. Bunlardan en sık rastlanan kulak kepçesinin olduğundan daha büyük olması, kulak kepçesinde doğumsal olarak kısmi yokluk yaşanması, kulak kepçesinin kısmen kafa derisi altına gömülü olması veya kulak kepçesinin tamamen olmaması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu durumlar tamamen plastik ve rekonstrüktif cerrahinin alanı içinde olup düzeltilmeleri mümkündür. Kulak kepçesinin yokluğunda daha fazla aşamalı operasyon gerekirken, gömülü olması ya da kısmi yokluklarda daha küçük operasyonlar gerekebilmektedir.

Kulak Küçültmek Mümkün Müdür?

Kulak küçültmek için öncelikle kulak analizini yapılmakta olup yüze göre yerleşimine, açılarına ve ölçülerine bakılmaktadır. Bir sorun varsa bu sorun hastaya anlatılmakta ve sırayla problemlerin düzeltilme işlemleri başlamaktadır. Bu aşamada kulak kepçesinin büyüklüğü de söz konusu olabilmekte olup hastada hem kepçe kulak, hem kulak kepçesi büyüklüğü ya da bunlar tek tek olabilmektedir. Açıları da görünümü de normal olup fakat kafa yapısına ya da standartlara göre büyük duruyor olabilmektedir. Bunların küçültülmesi ve normal ölçülere getirilmesi mümkün olmakla beraber kulağın ayrı ayrı parçalarının da büyük olması söz konusu olabilmektedir. Kulak genelde üst, orta ve alt olmak üzere 3 bölüme ayrılmakta olup bunların herhangi birinde de büyüklük görülebilmektedir. Kulak memesi, kulağın yapısına veya yüze göre büyük ise kulak estetiği işlemiyle küçültmek mümkün olmaktadır.

Kulak Memesindeki Deformasyonlar Düzelir Mi?

Kulak memesindeki bozuklukların genellikle iki sebebi bulunmakta olup birincisi doğumsal, doğuştan itibaren kulak memesinin büyüklüğüdür. İkinci sebebi ise, özellikle kadınlarda yanlış ve ağır küpe kullanımı bu duruma yol açabilmektedir. Küpeler zamanla kulağa etki edip aşağı doğru bir baskı ve gerilim oluşturduğu için kulak memesi genişleyebilir ve aşağı doğru sarkabilmektedir. Hatta bu etki bazen çok büyük olabilir, kulak memesindeki deliğin aşağı sarkmasına veya kulak memesinin tamamen ikiye ayrılmasına bile sebep olabilmektedir. Bu oldukça sık karşılaşılan sorununda tedavisi mümkün olmaktadır. Küpe deliğinin tekrar küçültülüp yerinin değiştirilmesi ya da bunun oluşturduğu deliğin kapatılması cerrahi olarak yapılan işlemlerdir. Ayrıca kulak memesinin yanakla bağlantısının da problemli olduğu durumlar yaşanabilmekte olup ya olması gerekenden daha fazla yapışık, ya pozisyonu bozuk, ya da olması gerekenden daha fazla açık gözükebilmektedir. Bu durumlarda ise yanakla ilişki tekrar kurulup açısı düzeltilebilir, açıklık varsa birleştirilebilir ya da yapışıksa ayrılması sağlanabilmektedir.

Ayrıca dudak estetigi  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Kepçe Kulak Operasyonu

kulak kucultmek mumkun mu

Kepçe kulak probleminin düzeltilmesi ameliyat ile mümkün olup ameliyat kesin çözüm olmaktadır. Hastalar ameliyat edildikten sonra tamamen normal açı ve ölçülere gelmiş olan kulakları bu şekli korumaktadır. Dört haftalık süre içinde hekimler hastalara, kulağın herhangi bir travma almaması yönünde özel öneride bulunmaktadır. Ameliyattan bir ay sonra kulak kıkırdakları ve yumuşak dokular tamamen iyileşip, bundan sonra da kulak normal bir kulak gibi işlevine devam etmektedir. Ayrıca kepçe kulağın ameliyat dışında başka bir tedavisi bulunmamaktadır. Erken dönemde, doğum sonrasında birkaç haftada kulağın şekilleneceğine dair yayınlar mevcuttur ve bu iş için özel kalıplar bulunmaktadır. Eğer aile çok erken dönemde ilk haftalarda bu durumu fark ederse, kıkırdağın dıştan şekillendirilmesi mümkün olmakla beraber genellikle bu durum farkedilmediği için daha sonra operasyonla tedavisi gerekmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak estetiği ücretleri hastalar için oldukça önemli bir konudur. Bu ameliyatın bütçelere uygun olup olmadığı merak edilmektedir. Fakat uygulanan operasyon kulağın şekil bozukluğuna göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda kulak normal boyutta iken yalnızca kulak kepçesinin dışa doğru uzanması sorunu bulunmaktadır. Bazı hastalarda ise aynı zamanda kulak boyutu da olması gerekenden büyük durumdadır. Bu sebeple herkese uygulanacak ameliyat tekniği ve kepçe kulak estetiği ücretleri farklılık göstermektedir. Ayrıca çocuklar için de kepçe kulak ameliyatı oldukça sık yapılmakta olup kepçe kulak estetiği ücretleri çocuklar içinde farklılık gösterebilmektedir. Çocuklara uygulanan işlem de fiyat üzerinde değişikliğe sebep olmaktadır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.