Lamine Diş Fiyatları 2021

03.04.2021
2.501
Lamine Diş Fiyatları 2021
REKLAM ALANI

Lamine diş fiyatları Türk Tabipler Birliği’nin İstanbul, Ankara, gibi birinci grup illerinden gösterilen 2021 yılı fiyat tarifesine göre akrilik lamine tedavisi ortalama 690 TL’dir. Full seramik porselen lamine diş tedavisi ücreti 1730 TL olarak belirlenmiştir. Lamineler arasında estetik görünüme sahip olan tek diş porselen lamine diş fiyatları 2021 içinse 1730 TL olarak belirlenmiştir. Ön diş uygulamasında sıklıkla üst dişlerde 8 ya da 10, altta ise 6 ya da 8 dişin kaplanması gerekir. Kullanıcılar tarafından en uygun fiyat seçeneği olarak belirtilen kozmopolit lamine ücretleri ise tek diş için olmak üzere ortalama 270 TL olacak şekilde belirlenmiştir. Akrilik lamine tedavisi günümüzde pek sık tercih edilmese bile, bazı klinikler tarafından hala uygulanmaktadır. Tek diş fiyatı ortalama 690 TL’dir.

Lamine Diş Kaplama Nedir?

lamine dis kaplama nedir

Lamine diş kaplama Laminey, Lamine veya lamina, yaprak porselen olarak ta bilinir. Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen pek çok diş bozukluğu için uygulanan kozmetik bir çözüm yöntemi olarak tercih edilir.  Lamina yaprak kaplama uygulamasında estetik görünümünüzü olumsuz yönde etkileyen pek çok diş bozukluğunu onarmasının yanında kozmetik bir çözüm olarak kullanılır. Laminat yaprak kaplamada temel olarak sorunlu bölge olan ön dişler için kaplama uygulaması yapılır. Porselenden hazırlanan tabakalar dişin ön yüzeyine yapıştırılarak ön dişlerde oluşan diş problemleri ivedilikle çözülür. Çoğu zaman sağlam yapıda olan ve bozulmayan dişler kendi doğal renkleriyle daha natürel ve parlak bir görünüm kazanır. Lamina kaplamada kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilir, sosyal hayatınıza sağlam ve parlak dişlerinizle keyifle devam edebilirsiniz. Porselenden imal edilen Laminat kaplama ince, yarı geçirgen bir tabaka özelliğine sahiptir. Kaplama; mevcut diş üzerine uygulanan harika uyum yakalama fırsatı yakalayabileceğiniz hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilen uzman bir diş uygulamasıdır. Dişin ön yüzü ve kaplamanın içi yüzeyi özel bir rezinle  (yapıştırıcı bir ara madde)  ile yapıştırılarak dişe natürel bir görünüm kazandırılır. İşlem bittiğinde ise mükemmel bir kaynaşma uyumu gerçekleşir.

Lamine Diş Tedavisine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Lamine diş tedavisine başvurma talebi genel olarak dişte oluşan kararma, sarılıkların giderilmesi renk değişikliklerinin önüne geçilmesi ve belirli bir dereceye kadar şeklinin düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Tedavinin başlıca uygulama alanları ise şunlardır: renklendirme, dişi beyazlatma gibi yöntemlerle sonuç alınmayan ileri derecede antibiyotik, flor vb. leke oluşumlarında, kalıtsal yapı ve renkli diş bozukluklarıdır. Ayrık diş bitimi, kırk ya da aşınmış dişlerin restorasyonu, renk yapısı bozulan eski dolguların düzeltilmesi, çarpaşık ve eğri dişlerin düzeltilmesi de tedavinin başlıca uygulama alanları arasında gösterilir.

Lamine Tedavisinden Kimler Faydalanabilir?

Lamine tedavisinden faydalanan kişiler hemen hemen herkestir. Yukarıda belirtilen sebeplerden şikâyet eden, her yaş grubundan hasta laminat tedavisinden yararlanabilir. Çene bozukluklarının yanı sıra kalem ısırma, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar zamanla ileri derecede diş eti iltihabı, ve diş tahribatı ile sonuçlanabilir. Diş hastalıklarının oluştuğu bölgede lamine tedavisi uygulanmaz. Tedavinin ne zaman ve hangi diş bölgesine uygulanacağı kararını alanında uzman diş doktorunuz verecektir. 

Lamine Tedavisi Klinik Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Lamine tedavisi klinik uygulama aşamaları için öncelikle diş bölgesi işleme alınır ve diş yüzeyindeki artıklar hijyenik bir şekilde temizlenir. Dişin tam bir kopyasını almak için dişinizin ölçüsü alınır. Porselen malzemeden üretilen dişin üzerine uygulanacak olan tabaka hazır hale getirilir. Son işlem olarak adeziv sisteminde olduğu gibi laminatlar mevcut dişin yüzeyine rezin yapıştırıcı ara madde ile dikkatli bir şekilde kaynaştırılır. 

Laminatları Yapısı Nasıldır?

Laminatların yapısı son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.  Laminatlar iyi ve düzenli bir ağız bakım uygulamasıyla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Uygulama diğer adeziv sistemlerinden daha üstün özelliklere sahip porselenlerden imal edilmiştir. Lekelenme ve aşınamaya karşı daha dirençli hale gelen dişlerin ömrü daha uzun olur. Dişlerin ömrünü uzatmak için ağız bakımına dikkat etmeniz gerekir.  Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine dikkat ederek çok sert gıdaları ısırmaktan kaçınmalı,  ağız bakımını periyodik olarak yaparak tırnak bakımı gibi kötü alışkanlıklardan da kaçınmalısınız. 

Ayrıca yağ enjeksiyonu  hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Laminey Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Lamney diş bakımı için öncelikle diş bakım teknikleri düzenli olarak yaptırılarak diş fırçalamanın dışında diş ipi ve ağız gargarası uygulamaları da yapılmalıdır. Lamine diş fiyatları 2021 ve ücret tarifelerini takip ederek dişiniz için en uygun olan diş bakım tedavisi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.    Ön dişlerle sert besinleri koparma işlemini yapmamaya özen göstermelisiniz. Diş sıkmanın yanında diş gıcırdatma alışkanlığınız varsa gece plağı kullanmaya dikkat etmelisiniz. Operasyon sonrasında altı aylık kontroller aksatılmadan düzenli olarak yerine getirilmelidir. 

Lamine Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

lamine dis tedavisi

Lamine diş tedavisinin uygulandığı kişiler 18 yaşını doldurmuş, yapısal ve estetik olarak parlak ve güçlü dişlere sahip olmak isteyen herkesi kapsar. Bazı durumlar diş kaplama yapılmasını engellense de genellikle dişte meydana gelen diş eti hastalıkları ve iltihaplanmaları yok edildikten sonra lamine tedavisine aktif bir şekilde devam edilir. Tırnak yeme alışkanlığı, çene bozukluğu, uyurken dişini sıkma alışkanlığı, bruksizm hastalığı, kalem ısırma gibi hastalığı olan kişilere lamine tedavisi uygulanmamaktadır. İleri derecede diş eti çürümesi görülen hastalara da lamine tedavisi yapılmamaktadır. Diş kaplama yaptırmanız için bütün diş ve diş eti hastalıklarınız tedavi edilmiş olmalıdır. Hasta sağlıklı dişlere sahipse, yukarıda belirtilen hiçbir diş ve diş eti rahatsızlığı yoksa Lamine diş kaplama 2 veya 3 seansta tamamlanır. Operasyon süreci yaklaşık olarak 1 hafta sürecektir.  İlk seansta dişlerin bakımı ve ölçüler alınarak tedaviye başlanır. İkinci seansta, lamine yaprak kaplamalar diş yüzeyine yapıştırılarak sağlamlaştırılır. Üçüncü seansta ise dişlerin genel kontrolü yapılarak özenli ve düzgün şekilde yapıştırılan lamine yaprak kaplamalar diş yüzeyinden düşmeyecek şekilde sabitlenir.

Lamine Diş Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Lamine diş kaplamanın dezavantajları şunlardır:

  • Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri bir hayli fazla olsa da diğerlerine nazaran biraz daha pahalı bir sistemdir. Oldukça hassas bir teknik olduğu için kaliteli ve sağlam teknik cihazlarla çalışılması gerekir. İyi klinik ve laboratuvar çalışması dikkate alınmalıdır. 
  • Hekimin ve diş teknisyeni olan kişilerin uygulama üzerinde teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin ileri seviyelerde olması gerekir. 
  • Lamine kaplamalar ön dişler için önerilen bir kaplama çeşididir. Yüksek çiğneme kuvveti uygulanan dişler zamanla yerini dişlerde sağlamlık ve estetiği bir arada bulunduran zirkonyum kaplama tedavi sürecine bırakır.

Uygulama ilk olarak uyumu kontrol edilen dişer üzerinden uygulanır. Diş yüzeyinde oluşan problemler çözüldükten sonra dişlerde herhangi bir problem de yoksa lamine diş yüzeyine yapıştırılır. Bu işlem için diş yüzeyinde biriken bakteri plağı ve yemek atıklarının diş ve diş bölgesinden arındırılarak ağız bakımının hijyenik koşullarda yapılması gerekir. Dişiniz için özel hazırlanmış asit solüsyonları dişler üzerine serilerek bir miktar pürüslendirme yapılabilir. Akabinde kaplamanın sağlam ve uzun ömürlü olması için bonding uygulaması gerçekleştirilir. Kaplama yüzeyinin pürüzlendirilmiş olması diş yüzeyini kuvvetlendirerek dişe daha parlak ve dayanıklı bir görünüm kazandırır. Dişin içine yerleştirilen yapıştırıcı çimento diş yüzeyine hafifçe bastırılarak mavi ışık yardımıyla diş minesine zarar vermeyecek şekilde sertleştirilir. Lamine diş fiyatları 2021 dişin uygulama seansı ve tedavide kullanılan teknik cihaz alt yapı sistemine göre değişiklik gösterir. Lamine işleminde son aşamada yapıştırılan kaplamalar temizlendikten sonra özel lastik ve birleşim noktaları cilalanıp parlatılarak tedavi işlemi sonlandırılır.  

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.