Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

26.05.2021
854
Mide Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Mide botoksunun kısa tanımı cerrahi yöntemler uygulanmadan insanların kilo vermesine amaçlayan, obeziteye karşı mücadelede uzmanlara ve bireylere yardımcı olan, kilo kaybında yeni bir dönemin başlamasını sağlayan operasyondur. Klasik yöntemde botoks, ciltte oluşan yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması için uygulanır. Bu yöntem revize edilerek midede uygulamaya başlanmış ve insanların kilo vermesinde yardımcı bir estetik tedavi haline gelmiştir. Bu yöntemin amacı mide kaslarının kasılması katsayısını sınırlandırarak midenin geç bir şekilde boşalmasını sağlar. Böylece midede öğleden sonra daha fazla doluluk hissi oluşacak ve bireyler daha geç acıkacaklardır. Yapay da olsa iştah kaybı oluşan bireylerin zamanla kilo vermesi amaçlanır. Süreç devam ettikçe ise yöntemin uygulanmış olduğu bireylerde mide küçülür ve kilo kaybı gözlenir. Özellikle obezite ile bireyler üzerinde mide botoksu oldukça etkili bir yöntemdir.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

mide botoksu nedir

Mide botoksunun uygulanacağı kişiler için genel bir sınırlama bulunmamaktadır. Mide botoksu, kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu sebeple hasta seçimi oldukça önem arz etmektedir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu çok faydalı olmayacaktır. Mide botoksunun yapılabileceği kişiler aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

 • Diyet ve egzersiz ile gerektiği gibi kilo veremeyen kişiler için oldukça uygun bir yöntemdir.
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve obezite cerrahisi ile başarı elde edebilecek hastalar mide botoksundan fayda alamayacağı için bu hastalara mide botoksu önerilmez.
 • Mide botoksu uygulanacak hastaların vücut kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Yani vücut kitle indeksi 27 ile 35 arası olan 10 ila 20 kilo fazlalığı bulunan Diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen bireylerde mide botoksu uygulanmaktadır. Bu noktada fazla kiloları olan ancak ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturmaktadır.
 • Midesinde ülser yada gastrit gibi rahatsızlıklar bulunan hastalarda öncelik olarak bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirilmelidir. Bu tedavinin ardından bireyler mide botoksu yaptırabilirler.

Ayrıca bişektomi fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Mide Botoksu Öncesi Süreç Nasıldır?

Mide botoksu uygulaması yapılamadan önce hastaların detaylı olarak muayene edilmesi gerekir. Bu muayene esnasında bel çevresi ölçümü ve vücut kitle endeksi ölçümü yapılır. Ardından hastaların midelerinde sorun olup olmadığı araştırılır. Gerekli olan kan ve idrar tahlilleri de yapıldıktan sonra hastaların mide botoksu için uygun olup olmadıkları doktorlar tarafından değerlendirilir. Bu süreçte hastalarda, genetik hastalıkların olup olmadığı ve düzenli ilaç kullanımı olup olmadığı gibi durumlar da sorgulanmaktadır. Tahlillerden sonra hastaların uygunluğuna karar verilmesi takdirde, tedavi için tarih belirlenir. Hastalar belirlenen tarihte belirlenen talimatlar ile birlikte mide botoksu operasyonunu kolaylıkla yaptırabilirler.

Mide Botoksu ile İlgili Bilinmesi Gereken Detaylar

Mide botoksu hakkında bilinmesi gereken temel şeyler aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Mide botoksu uygulaması kesinlikle bir obezite ameliyatı değildir.
 • Uygulama sırasında kesi yapılmaz.
 • Mide botoksu işlemi ortalama olarak 20 dakika sürmektedir.
 • Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur.
 • Mide botoksu, tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir.
 • Mide botoksu sonrasında hastanede yatmak gerekli değildir.
 • İşlem sonrası genellikle 1 ila 2 saatlik müsaade yeterli olmaktadır. Ardından hastalar taburcu edilir.
 • Mide botoksu uygulaması sonrasında yaklaşık 3 gün içerisinde iştahta azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu uygulaması cerrahi aletlere gerek kalmadan ve kesi yapılmaya gerek duyulmadan gerçekleştirilen, son derece basit bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında botulinum adı verilen bakterilerin toksinleri, hastaların midelerine enjekte edilmektedir. Doktorlar, söz konusu bu enjekte işlemi yapılırken endoskopik muayene sırasında kullanılan aletlerden yardım alınır. Hastalar işlem sırasında yalnızca endoskopinin vermiş olduğu rahatsızlığı hissederler. Bunun dışında ağrı ve acı hissi oluşmaz. İşlem sırasında midenin yaklaşık 20 yerine botoks enjekte edilir. Bu işlem ortalama olarak 20 ila 30 dakika sürmektedir. İşlemden sonra hastalar 1 ya da 2 saat gözetim altında tutulur ve aynı gün içinde evlerine taburcu edilir.

Mide Botoksu Sonrası Süreç Nasıldır?

mide botoksu fiyatlari

Mide botoksu uygulamasının ardından hastalar, herhangi bir yan etki görülmediği takdirde aynı gün içinde evlerine gönderilirler. Uygulamanın ardından hastaların bir diyetisyen ile görüşmesi ve kendilerine özel olarak hazırlanmış olan beslenme programlarını almaları gerekmektedir. Bu beslenme programı ile birlikte hastaların, hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşaması sağlanır.

Her geçen gün popülerliği artan mide botoksu uygulamasının tercih edilmesinin nedenlerinden bir diğeri de uygulama sonrasında ağrı hissedilmemesidir. Ayrıca kusma ve buna benzer sağlık problemleri görülmez. Uygulama sonrasında hastaların kısıtlanmasını gerektiren durumlar bulunmaz. Hastalar, aynı gün içinde normal yaşamlarına geri dönebilir ve günlük işlerini yapmaya devam edebilir.

Ayrıca popo estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Mide Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Mide  botoksunun ardından dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Mide botoksundan sonra hastaların kilo vermeye başlaması 1 ila 2 gün arasında değişiklik gösterir. Bu süreç içerisinde kilo vermeyi hızlandırmak için fiziksel aktivitenin artırılması gerekir. Bu sebepten dolayı hastaların, uygulamadan ilk bir hafta sonra en az yarım saat yürüyüş yapması ya da bunun gibi hafif egzersizlere başlaması tavsiye edilir.
 • Mide botosku uygulamasının tam etki göstermesi yaklaşık olarak 4 ila 6 ay sürer. Bu süre içinde tam etki görebilmek için hastaların diyet ve spor programlarına uymaları gerekmektedir.
 • Uygulamadan sonra fast food, şekerli ya da yağlı gıdaların tüketilmesi bırakılmalı, diyetisyen tarafından verilen beslenme programına uyulmalıdır. Hastaların ilk 4 ay boyunca sıvı ve sebze ağırlıklı tüketmeye özen göstermesi gerekir.
 • Mide botoksu uygulamasından sonra hastaların alkol ve sigara kullanımını bırakması gerekir. Çünkü alkol ve sigara mide kaslarını direkt olarak etkiler ve botoksunun etkisinin azalmasına neden olur. Bu da uygulanan tedavinin başarı oranının azalması sonucunu doğurur.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.