Pembe Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

28.10.2021
946
Pembe Diş Estetiği Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Pembe diş estetiği gülümseme sırasında ön tarafta bulunan iki dişin tepe noktası diş etlerinde hayali çizginin hafif bir şekilde dudağa dokunmasıyla uygulanan bir estetik uygulamasıdır. Pembe diş estetiği uygulaması sayesinde daha hoş ve estetik bir gülümseme yakalarsınız. Ağızdaki diş ve diş etleri arasındaki bölgedeki dişleri belli bir forma sokmak için diş dizilişleri düzene sokularak aralarında bir uyum sağlanır.  Form ve diziliş bakımından mükemmel görünmeyen diş ve diş etleri düzensiz görünür. Bu durum gülümseme sırasında ortaya çıkan ahengi bozarak kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Bazı durumlarda ise dişlerin dizilişi ile ilgili sorunlardan ötürü pembe diş estetiğine başvurulur. Böyle durumlarda diş etlerinin düzeltilmesi için uzman hekiminizin tavsiye ettiği tedavi yöntem ve uygulama aşamalarına geçilir. Pembe diş estetiği cerrahi müdahalelere başvurarak küçük düzeltmelerle mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Diş etleri çekildiğinde kök yüzeyleri görünerek diş kronu olduğundan çok daha uzun görünebilir. Böyle durumlarda diş etlerinin kök yüzeyine belirli miktarlarda ilave edilmesi gerekebilir. Diş kökleri kapatılıp, diş eti grefti koyularak hem diş hem de diş eti sağlığı korunur.

Estetik bir görünüme sahip olmak için hekiminizin önerdiği tüm işlemlerin belirli sıraya göre tamamlanması gerekir. Diş etlerinde çekilmeye neden olan etkenlerin belirlenerek çekilmenin tekrar oluşmasını engelleyici yöntemlerin uygulanması oldukça önemlidir. Bazı kişilerin çok sert bir şekilde dişlerini fırçalaması da diş sarkması ve diş etlerinde çekilme gibi sorunlara neden olabilir. Estetik amaçla yapılan operasyonların yanı sıra dişler üzerinde uygulanan uygulamalar yeterli olmayabilir. Ağız ve diş muayenesi sonrasında yapılması öngörülen tüm işlemler belirlenerek alanında uzman bir diş hekimi tarafından estetik uygulamalara geçirilerek sağlıklı bir şekilde tamamlanmalıdır. Diş etine sağlıklı ve simetri bir görünüm kazandırılarak daha protetik restorasyonlar oluşturulabilir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin artması ile beraber estetik diş hekimliği ve tıbbi cihazlar konusunda pek çok geliştirici ve sevindirici buluşlar ortaya çıkmıştır. Bonding ve lamine uygulamalarının yanı sıra Mine ve Dentin gibi dişin anatomik yapısına uygun, sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlayan estetik uygulama yöntemleri geliştirilmiştir. Empress porselenler, estetik ve hoş bir görünüm kazanmanıza yardım eden Zirkonyum destekli porselenler oldukça sağlam ve uzun ömürlü bir yapı özelliği sunar.

Pembe Estetik İle Kusursuz Bir Gülüşe Nasıl Sahip Olursunuz?

pembe dis estetigi nedir

Pembe estetik ile kusursuz bir gülüşün sağlanabilmesi için diş etinin diş, dudaklar ve çene yapısıyla uyumlu bir harmoni içerisinde olması gerekir. Sağlam ve uyumlu bir şekilde yapılandırılması gereken dişler üzerinde hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda sorunun varlığı saptanarak dişinize özel diş eti operasyonu uygulanır.  Tercih edilen bu yöntemler sayesinde gülümseme esnasında diş etleri belirli bir miktarda küçültülür. Diş etleri diş yapınıza uygun olarak şekillendirilerek daha estetik bir görünüm kazandırılır. Dişlerinde uygulanan estetik müdahaleler sonrasında diş etleriniz oldukça sağlıklı ve sağlam bir yapıya kavuşur. Diş etlerinde oluşan kızarıklık, kanama, şişlik gibi diş eti sorunları varsa diş estetiği öncesinde diş etlerinin sağlıklı ve doğru tedavi yöntemleriyle iyileştirilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda diş eti küretajı gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanarak diş taşı temizliği yapılır.  

Ayrıca Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Pembe Diş Estetiği Nasıl Bir Görünüm Kazandırır?

Pembe diş estetiği gülümseme esnasında ön ve orta kısımda yer alan iki diş ve tepe noktasındaki diş etlerinden geçtiği sanılan hayali çizgi ile hafif dudağa dokunarak daha estetik ve doğal bir görünüm kazandırır. Bazı durumlarda uygulama için sadece diş etleri sorun olmaktan çıkar. Dişlerin dizilişinin de birbiriyle uyumlu, diş etleri ile ahenk içinde olması gerekir. Böyle durumlarda ilk olarak diş etleri düzeltilmeli, sonrasında diş estetiği tedavi uygulamalarına geçilmelidir. Pembe diş estetiği sayesinde uygulanan diş ve diş eti düzeltmeleri sayesinde mükemmel sonuçlar elde edilir. Bu gibi problemlerle karşılaşıldığında ise diş kök yüzeyi kapatılarak diş yüzeyine diş eti greft tedavisi uygulanır. Böylelikle hem diş etleri hem de diş bölgesi daha sağlıklı, hoş ve estetik bir görünüm kazanır.

Pembe Diş Estetiği Öncesinde Hangi Diş Eti Hastalıklarının Tedavi Edilmesi Gerekir?

Pembe diş estetiği öncesinde tedavi edilmesi gereken diş eti hastalıkları şunlardır:

 • Üst üste diş eti şişmesi
 • Diş eti kanaması veya kızarıklığı
 • Diş eti sızlaması
 • Diş kokusu
 • Diş eti sarkması
 • Diş eti hassasiyeti
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş eti çürümesi  

Pembe Diş Estetiği İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri Hangileridir?

pembe dis estetigi nasil yapilir

Pembe diş estetiği için uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Gingivektomi ,
 • Küretaj,
 • Kron boyu uzatma,
 • Dudak konumlandırma,
 • Gingivoplasti,
 • Flep operayonu

Ayrıca Laminate Veneer Uygulaması Nedir? adlı yazımıza göz atın!

Diş Eti Testi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş eti estetik yaptırmanın avantajları şunlardır:

 • Diş eti iltihaplarının meydana gelmesini engelleyerek diş sağlığınızın gelişmesine yardım eder.
 • Dişleriniz daha simetrik hale geldiği için estetik ve hoş bir görünüm kazanırsınız.
 • Diş etleriniz renk ve doku bakımından oldukça sağlıklı bir görünüm kazanır.
 • Çürük ve diş kaybı sorunların ortadan kaldırır.
 • Diş estetiği sayesinde daha kendinden emin, keyifli ve rahat bir şekilde gülümseyebilirsiniz.
 • Diş eti çekilmesi üzerinde meydana gelen iltihaplanma, kanama ve morarmaları büyük ölçüde engelleyerek yok eder.
 • Diş ve diş etlerini canlandırarak daha parlak ve estetik görünmesine yardım eder.
 • Ağız ve diş kokusunun önleyen bu uygulama sayesinde cesaretli, hoş ve mutlu bir görünüme sahip olursunuz.

Hasta periodontoloji uzmanına muayene olduktan sonra pembe estetik tedavisine ihtiyaç olup olmadığını öğrenir. Tüm tetkik, test ve muayene işlemleri sonrasında estetik uygulamasına geçilir. Diş eti tedavisi uygulamasından sonra hasta ve tedavi sürecine göre iyileşme süreci yaklaşık olarak 11 -15 gün arasında değişmektedir.

Pembe estetik tedavisi uygulama esnasında hastaya sınırlı uyuşturma uygulandığı için hasta acı hissi duymadan ameliyat sürecini oldukça rahat bir şekilde geçirir. Pembe diş estetiği ameliyatı sonrasında meydana gelen ağrılardan hızlı bir şekilde kurtulmak için uzman doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaç ve tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.