Saç Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

27.05.2021
1.280
Saç Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Saç botoksunun kısa tanımı yıpranmış, elastikiyetini ve ışıltısını kaybetmiş saçların eski gücüne ve görünümüne kavuşması için gerçekleştirilen bir botoks yöntemidir. Eksik ya da yanlış saç bakım rutini uygulamak, saçların yoğun ısıya ya da kimyasal içeriklere maruz bırakmak, saçları gereğinden sık ya da az yıkamak, sert fırça darbeleri gibi olumsuz ögeler saçların normalden çok daha hızlı bir şekilde yıpranmasını ve gücünü yitirmesine neden olur. Saç tellerinde kırık ve çatallaşma oluşumunun gözlenmesi dahilinde ve saçların doğal yumuşaklığı ve ışıltısının kaybolması durumunda saçların yıpranmış olduğunu söylemek mümkündür. Bu şekilde olan saçları güçlendirmek ve onarmak, saç bakımı başlığı altında uygulanan tüm adımları kapsayan oldukça geniş bir süreçtir. Ancak özellikle son yıllarda popülerliği artan bir uygulama olan saç botoksu sayesinde bireyler bu süreci hızlandırabilir, saçları daha canlı ve güçlü bir görünüme kavuşturabilirler.

Saç Botoksu Nedir?

sac botoksu kimler icin uygundur

Saç botoksu, özel bir teknolojiden yararlanılarak saçlara aminoasit ve protein yüklemesi gerçekleştirilmesini ifade eden bir işlemdir. Saç telleri keratin ismi verilen proteinler ve aminoasitler sayesinde gücünü korumaktadır. Saç botoksu ile yıpranmış saçların ihtiyaç duymuş olduğu besinlerin takviyesinin yapıldığında daha güçlü, parlak ve yumuşak saçlara sahip olmak mümkün bir hale gelir. Bu işlemi saçın formunu değiştiren, saç tellerini düzleştiren ya da dalgalandıran işlemler ile kesinlikle karıştırmamak gerekir. Saç botoksu kimyasal içermeyen ve yalnızca saça bakım yapmayı uygulayan bir yöntem olduğundan dolayı saçın rengini ya da şeklini değiştirmez. Ayrıca saç botoksu normal botokstaki gibi botulinum toksini içermez. Botoks ismini almasının asıl sebebi saçlardaki karışıklığın önüne geçip onları sakinleştirmesinden ve bu sebepten dolayı botoksa benzetilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca  badem göz estetiği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Saç Botoksu Bileşenleri Nelerdir?

Saç botoksunun içindeki bileşenlerde botulinum toksini bulunmadığı için saç botoksu, saç için son derece faydalıdır. Faydalı olan bu bileşenler şu şekilde sıralanabilir:

 • B5 vitamini;
 • E vitamini;
 • Artan yağı;
 • Hindistan cevizi yağı;
 • Kolajen kompleksi;
 • Son olarak glioksilik asit şeklindedir.

Saç Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Saç botoksunun kalıcılık süresi yaklaşık olarak 2 ila 4 ay arasında değişiklik gösterir. Saç botoksu, keratin uygulaması gibi son günlerde oldukça popüler ve tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Hatta çoğu insanlar uygulamayı evde kendileri yapmayı tercih etmektedir. Ancak evde yapılan uygulamalarda güvenilir ve sağlıklı bir ürün bulmak oldukça büyük önem arz eder. Çünkü alınan ürünün içeriği kalitesiz ise ortaya istenmedik sonuçlar çıkabilir. Bu sebeple en güvenli yöntem iyi bir kuaföre görünmek olacaktır. Bunun yanı sıra saç botoksunun gerçekleştirildiği yere, uygulanmış olduğu ürüne ve kimi zaman saç tipine bağlı olarak etkililik süresi değişir. Kesin bir aralık vermek zor olsa da genellikle 2 ila 4 ay arasında etkisini sürdürdüğü bilinmektedir. Ancak bireyler bu etki süresini korumak ve uzatmak için sülfat içermeyen şampuanlar kullanmalıdır. Çünkü sülfat içeren şampuanların içerisindeki tuz, saç botoksunun bozulmasına sebep olur.

Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Saç botoksu uygulaması tıpkı yüze uygulanan botoks işlemlerinde olduğu gibi, saç tellerindeki boşlukları onararak saçları daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmaktır. Yüklemesi yapılan amino asit ve proteinler saç değerlerindeki yıpranmış bölümleri tamamen doldurur. Bu işlem sayesinde canlanan saçlarda elektriklenme, kabarma ve koparak dökülme gibi sorunlar ortadan kaldırılır. Ancak saç botoksu belirli bir süre için kalıcılığını devam ettirdiğinden dolayı düzenli olarak yapılmalı ve uygun ürünler kullanılmalıdır.

Saç Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Saç botoksunu kullanan kişiler, Saçları yıpranmış ve güçsüzleşmiş kişilerdir. Saç botoksu, özellikle saç kabarmaların önüne geçer ve saçları yumuşatırken bu sayede saça harcanılan zamanın da azalmasını sağlar. Saçları nemlendiren saç botoksu sayesinde bireylerin saçlarındaki zarar görmüş yerlerin düzelmesini sağlayabilir ve saç büyümesini destekleyebilirler. Saç botoksu yaptırıldığında sonuçlar anında görülmeyebilir. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi saç botoksunun saç üzerindeki etki süresi yaşam tarzına ve saç tipine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Saç botoksunu herkes yaptırabilir. Herhangi bir saç tipine sahip olmakla birlikte saçların daha sakin olmasını ve kolay yapılmasını isteyen her kişi saç botoksu yaptırabilir.

Ayrıca  göz kapağı estetiği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Saç Botoksu Yapılan Saç Tipleri

sac botoksu avantajlari

Saç botoksunun uygulandığı saç türleri aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • İnce telli saçlar;
 • Kalın telli saçlar;
 • Kıvırcık saçlar;
 • Düz saçlar;
 • Son olarak çatallaşmış uçlar.

Bu saç türlerinin yanı sıra saç düzleştirmekten, maşa yapmaktan, renk açtırmaktan ve boyadan kaynaklı olarak yıpranmış bütün saçlar saç botoksu uygulaması görebilir.

Evde Saç Botoksu Uygulamak

Saç botoksu uygulamasını evde gerçekleştirmek için bireylerin takip etmeleri gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Tabii ki öncelikle güvenilir bir satıcıdan güvenilir bir ürün bulduklarına emin olmalılardır. Kaliteli ürünler kullanmanın sonucunda kişiler iyi sonuçlar elde edeceklerdir. Evde saç botoksu uygulaması sırası ile şu şekilde yapılabilir:

 • Öncelikle bireyler saçlarını kirden ve kimyasallardan arındırmak için özel arındırıcı bir şampuanla güzelce yıkamalıdır.
 • Daha sonra şampuanı durulayıp saçlarını kuruturlar.
 • Dişleri aralıklı olan bir tarak ile saçlar çok iyi bir şekilde taranır.
 • Saç botoksu için almış olunan ürünün üzerinde yazan talimatlara göre botoksu hazırlarlar.
 • Saçlar 4 eşit parçaya bölünür.
 • Bunun ardından bir boya fırçası kullanılarak kişiler ürünlerini saçların kökünden ucuna kadar sürmelidir. Tarak yardımı ile de ürünün bütün saça eşit bir şekilde dağıldığında emin olmalıdırlar.
 • Çoğunlukla saç botoksu saç üzerinde 45 dakika kadar tutulur. Ancak saç botoksu kutusunda farklı bir şey yazıyor ise talimatlara uymak kesinlikle gereklidir.
 • Bu işlemlerin ardından saçlar şampuan kullanmadan yıkanır ve iyice kurutulur.
 • Saç botoksu ürününü saça mühürlemek için saç düzleştiricisi kullanılır. Düzleştiricinin en az 180 derecede olması gerekir.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.