Sakal Ekiminin Maliyeti Ne Kadar?

12.05.2021
1.297
Sakal Ekiminin Maliyeti Ne Kadar?
REKLAM ALANI

Sakal ekimi fiyatları 2021 özelinde kişinin tüy çıkma yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Basit bir hesaplaması bulunan sakal ekimi fiyatlarında 1 greft (Kök) sakal ekim fiyatı 5 TL olarak belirlenmiştir. Ekim için ortalama 750 greft (kök) yapıldığı varsayılırsa bu da yaklaşık olarak 500 TL ila 2000 TL arasında bir fiyat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kök ekim işlemi üstüne işlem ücreti de eklenmektedir. Bunun için yaklaşık olarak 2500 ila 3750 TL arasında bir fiyat değişiminin olması söz konusudur.

Bu fiyat bilgileri, işlemi nereye yaptıracağınıza, hangi şehirde yaptıracağınıza ve işlem sonrası herhangi bir bakım yapılıp yapılmadığına göre de değişikli gösterebilmektedir.

Şehirlere Göre Sakal Ekimindeki Değişiklikler Nasıldır?

sakal ekimi avantajlari

Sakal ekimi fiyatlarındaki şehirlere göre olan değişiklik çok büyük bir fiyat farkı olmasa da yine de ufak değişimleri olması söz konusudur. Bazı şehirlerden gayet uygun fiyatlı iken bazı şehirlerde bu durum oldukça yüksek fiyatlara kadar çıkmaktadır. Şehirlere göre ücret aralıkları şu şekilde verilmiştir:

 • İstanbul İçin Sakal Ekim Fiyatları 6000 TL ile 9,500 TL arasındadır.
 • Ankara İçin Sakal Ekim Fiyatları 5000 TL ile 9,500 TL arasındadır.
 • İzmir İçin Sakal Ekim Fiyatları 4,500 TL ile 8,500 TL arasındadır.
 • Adana İçin Sakal Ekim Fiyatları 3,500 TL ile 8000 TL arasındadır.
 • Bursa İçin Sakal Ekim Fiyatları 4000 TL ile 6,600 TL arasındadır.
 • Antalya İçin Sakal Ekim Fiyatları 4000 ile 8,500 TL arasındadır.
 • Gaziantep İçin Sakal Ekim Fiyatları 3,500 TL ile 7,500 TL arasındadır.

Yukarıda verilen fiyatlara da bakıldığında şehirlerin büyüklüğüne göre fiyatlar da artmaktadır. Maksimum ekim fiyatı 9,500 TL olurken minimum 3,5000 TL olduğu görülmektedir.

Ayrıca çene estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Sakal Ekimi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Sakal ekimi yapılması için başvurulan durumlar arasında birçok faktör yer almaktadır. Bu durumlar aşağıda verilmektedir:

 • Sakal ve bıyık kısmına oluşan boşluklar ve genetik faktörlerden dolayı çıkmaması durumda sakal ekimi yapılmaktadır.
 • Yüz bölgesinde geçirilen ameliyat ya da yaralanmalar sonucunda belli bölgelerde sakalın çıkmaması durumları.
 • Sakal ya da bıyık bölgesinde yanma olması sonucu kıl köklerinin zarar görmesi sonucunda sakal çıkmaması durumları.
 • Doğuştan seyrek sakallı olunması.
 • Herhangi bir hastalık sonucunda sakalın dökülmesi.
 • Hiç sakalın çıkmaması durumunda.
 • Cinsiyet değişikliği sonucu gibi durumlarda da sakal ekim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda verilen nedenler gibi birçok erkek sakal ekimi yaptırarak daha yakışıklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Sakal Ekimi Fiyatları Hangi Durumlarda Değişmektedir?

Sakal ekimi fiyatları bazı durumlarda değişiklik olabilmektedir. Gelişen duruma göre fiyat azalabilir ya da artabilmektedir. Sakal ekimi fiyatlarında oluşan değişiklik nedenleri ise aşağıda verildiği gibidir:

 • Sakal oranına göre ekim gerçekleştirilecek greft (kök) sayısına göre fiyat aralığı değişmektedir ve bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir.
 • Sakal ekme işleminin hangi yöntem ile yapılacağına göre de fiyatlarda değişim olmaktadır. Ekim işlemi FUE ve FUT olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Eğer FUE yöntemi ile ekim yapılmasını istiyorsanız PRP yöntemi için de ekstre ödeme yapmanız gerekmektedir. Fakat bu isteğe bağlı bir uygulamadır. FUE yöntemi ile sakal ektiren kişilere önerilmektedir.
 • Sakal ekimi yapılacak şehrin hangi ilçesinde işlemin gerçekleşeceği durumu da fiyatları etkilemektedir. Lüks semtler ile daha orta halli semtler arasında fiyat farkları mevcuttur.
 • Ekim yaptıracağınız yerin size sunmuş olduğu imkanlar da fiyat aralığını değiştirmektedir. Daha fazla hizmet sunan yerlerin fiyatlarının daha fazla olduğu görülmektedir.

Sakal Ekimi Nasıl Uygulanır?

Sakal ekiminin uygulanışı aynı saç ekiminde olduğu gibi mikro motorlar ile kanal açılarak işlem yapılmaktadır. Yapılan bu işlem de FUE yöntemi olarak adlandırılmaktadır. İşlem yapılmadan önce hastalara lokal anestezi uygulanarak işlem sırasında oluşabilecek olan acı engellenmeye çalışılır. İşlem yapılmadan ilk olarak donör olarak vücutta bir bölge belirlenir ve oradan kıl kökleri alınarak sakalların seyrek ya da çıkmayan bölgesine eklenir. Donör olarak seçilen bu bölge genellikle ense bölgesi olmaktadır. Ense haricinde sakal bölgesinin herhangi bir yeri de donör olarak belirlenebilmektedir. 

Hiç sakal olmayan hastalarda ortalama 3000 tane kök eklenmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın istediği sakal yoğunluğuna bağlı olarak kök miktarı artıp azalabilmektedir. Sakal olan ama seyreklik problemi yaşan hastalarda ise ortalama 1000 tane kök ekimi gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca lazer göz ameliyatı hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Sakal Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

sakal ekimi kimler icin uydundur

Sakal ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verildiği gibidir:

 • Sakal ekimi gerçekleşen bölge ortalama 24 ila 48 saat arasında yıkanmamalı, su değmemelidir.
 • Ekim gerçekleşen bölgede işlemden sonra sivilce gibi kırmızı noktalar oluşabilmektedir ve bunlar belli bir süre kalır. Fakat geçici olan bu durum kök dipleri iyileşmeye başladıkça bu görüntü ortadan kalkacaktır. Operasyon esnasında kullanılan işlem ve yüz bölgesinin hassas bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Ekim sonrasında sakallarda dökülmeler olabilmektedir. Bu durum hastaları korkutmamalıdır. Ekim işleminden birkaç ay sonra sakallar sağlıklı bir şekilde çıkmaya başlayacaktır. Sakal çıkma işleminin tam olarak düzene oturması maksimum 1 seneyi bulmaktadır.
 • Ekim işlemi gerçekleştikten 1 ay sonra sakallar makas ile kesilmelidir. Kökten kesme işlemi yapılmadan sakallar kısaltılmalıdır.

Ekim işlemi gerçekleştikten sonra hastalar aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uyularak sakal ekim işlemi sonrasındaki süreç rahat ve hızlı bir şekilde atlatılabilmektedir.

Sakal Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Sakal ekiminin avantajlarının başında dış görünüşün daha iyi görünmesi gelmektedir. Çoğu erkek daha yakışıklı görünebilmek için bu yönteme başvurmaktadır. Sağladığı diğer avantajlar ise şu şekilde yer almaktadır:

 • Sakallar daha gür çıkmaktadır ve görünümü olumlu yönde etkilemektedir.
 • Ekim yapılmış görüntüsü oluşmamaktadır. Doğal bir görünüme sahiptir.
 • Uzun sürmeyen hızlı gerçekleşen bir operasyondur.
 • Operasyon sonrasında bakımı oldukça kolaydır bu yüzden hastalar kendi bakımlarını kolay bir şekilde yapabilmektedirler.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.