Terleme Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

21.06.2021
1.229
Terleme Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Terleme botoks tedavisi aşırı terleme problemi ile başa çıkmaya çalışan kişilere uygulanır. Özellikle yaz aylarında havanın da sıcak olmasından dolayı herkeste terleme problemi oluşabilir. Fakat bazı insanlar bu terlemeyi aşırı şekilde yaşar ve bu da rahatsız edici bir hal almaya başlar. Aşırı terleme probleminden dolayı insanın günlük yaşantısı ve sosyal hayatı oldukça olumsuz etkilenir ve bu problemi yaşayanlar kısa süre içerisinde kurtulmak ister.

Herkes aşırı terlemenin önüne geçilebilecek bir çözüm yönteminin olup olmadığını merak eder. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık günümüzde terleme problemine terleme botoksu ile kesin bir çözüm bulunmuştur. İnsan vücudunda terleme herhangi bir bölgede aşırı şekilde görülebilir. Genel olarak terlemek gayet normal bir durumdur ve sağlığımız açısından gereklidir. Fakat terlemenin aşırı olması da bir hastalık anlamına gelir.

Genellikle kişinin ense, koltuk altı, yüz, el ve ayaklarda aşırı terleme sorununun olduğu görülmüştür. Bu terleme problemi kişinin kendine olan öz güveninin azalması neden olur. Aynı zamanda ortam içerisinde rahat hareket edememesine sebebiyet verir. Bu yüzden tedavisi için uygun görülen terleme botoksu çoğu kişi tarafından tercih edilip yapılmaya başlanmıştır. Terleme botoksu sayesinde ter bezlerindeki sinirsel iletimi gerçekleştiren sinyallerin durdurulması amaçlanır.

Amaçlanan durum başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde ıslak bir görüntü ortadan kalkar ve kişinin rahat hareket etmesine olanak sağlanmış olur. Vücudumuzda bulunan sinir sistemleri ter bezlerine terleme emrini verir. Bazı kişilerde bu sinir sistemi çok aktif şekilde çalışır ve aşırı terleme problemi ortaya çıkabilir. Terleme botoksu sayesinde terleme emri engellenir ve vücutta ter salgısı oluşmaz.

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

terleme botoksu kimler icin uygundur

Terleme botoksu uygulaması lokal anestezi yöntemi ile yapılır. Hastanın şikayet ettiği ve aşırı terlediğini söylediği bölgeye botoks öncesinde uyuşturucu krem sürülür. Bu krem sürüldükten sonra kişinin terlemesi sağlanır. Terleme meydana geldiğinde en çok terleyen 10-15 noktaya 100 veya 150 ünite botoks enjekte edilerek işlem tamamlanır. Terleme botoksu toplamda 20 dakika süren bir işlemdir. İşlemin acısız olmasından ve kısa sürmesinden dolayı aşırı terleme problemi olan kişiler bu botoks tedavisine yönelir.

Aynı zamanda botoks tedavisinin etkisi uzun süre sürdüğü için hasta senede 2 kez veya 1 kez bu botoks işlemini tekrarlayabilir. Terleme botoksu için belirlenen herhangi bir bölge yoktur hastanın aşırı terleme problemi hangi bölgede mevcut ise oraya uygulanır. El, ayak, koltuk altı veya gövde en çok terleyen bölüm olduğu için sıklıkla botoks uygulaması yapılır. Terleyen bölgenin belirlenmesi için uzman tarafından iyot nişasta testi kullanılır.

Bu sayede bölgeler belirlenir ve botoksun enjekte edileceği yerler işaretlenmiş olur. Terleme botoksu yaptıran kişilerin işlemden sonra 2 hafta süre sıcak sudan uzak durması tavsiye edilen bir durumdur. Sıcak su yerine ılık su ile banyo yapmak iyileşme açısından önemlidir. Operasyon kolay olduğu için terleme botoksundan sonra kişi hemen günlük yaşamına geri dönebilir.

Ayrıca diş eti kanaması hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Terleme Botoksunun Etki Süreci Nasıldır?

Terleme botoks tedavisinin etki süresi hastalığın hastaya değişebilen bir durumdur. Genellikle botoks yapıldıktan sonra yaklaşık 6 aya kadar etkisi devam eder. Fakat bazı kişilerde bu 4 aya da düşebilir. Terleme botoks uygulamasından sonra hemen belirgin bir fark görmek mümkün değildir. Bu yüzden hastanın botoksun verimini görebilmesi için bir haftalık süre kadar beklemesi gerekir.

Her insanın yapısı farklı olduğu için bazı kişiler botokstan hemen sonra farkı görmeye başlarken bazıları bir hafta sonrasında bunu fark eder. Botoksun etkisi geçtikten sonra kişi eskiden yaşadığı aşırı terleme problemini yaşamaya başlayabilir. Botoks işlemi birden fazla kez, tedavinin etkisi geçtikten sonra tekrarlanabilir. İşlemin yapılması için herhangi bir sınır yoktur. Hasta istediği kadar terleme botoksu yaptırabilir ve bu durum herhangi bir sakınca içermez.

Terleme Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

Terleme botoksu yapılamayan kişiler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Kanser hastaları
  • Emziren anneler
  • Hamile olan kadınlar
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullanan kişiler
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler
  • Cilt üzerinde enfeksiyon oluşturan bir hastalığa sahip kişiler

Yukarıda listele dediğimiz kişilere terleme botoksu tedavi uygulaması kesinlikle önerilmeyen bir durumdur. Bu tip aşırı terleme problemi yaşayan kişilere doktorlar tarafından başka çözüm yolu bulunur.

Terleme Botoksundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Terleme botoksundan sonraki günlük yaşam işlemden hemen sonra bazı hususlara dikkat edilecek şekilde devam ettirilmelidir. Hastanın operasyondan sonraki süreçte dikkatli davranması herhangi bir yan etki oluşmaması için çok önemlidir. İlk dikkat edilmesi gereken nokta tedaviden sonra sıcak su ile temas etmekten kaçınmaktır. İşlemden sonra yaklaşık 2 hafta boyunca ılık su ile banyo yapılması önerilen bir durumdur.

Terleme botoks uygulaması ortalama 20 dakika süren bir işlem olduğu için hasta tedaviden sonra hemen günlük hayatına geri dönebilir. Kişinin gerçekleştirdiği faaliyetlerden uzak durmasına gerek yoktur. Botoks uygulamasından sonra havuza veya denize girilmesinde herhangi bir sakınca görülmez.

Terleme Botoksu Fiyatları Nasıldır?

Terleme botoks ücretleri her yıl değişiklik gösterebilen bir durumdur. Genellikle yıl geçtikçe bu tarz uygulamalara zam yapılır. Fiyatı belirleyen bir diğer unsur da botoksun yapılacağı bölgedir. Vücudun farklı bölümlerine yapılan botoks için ayrı ücretler talep edilebilir. Çünkü terleme botoksun uygulandığı bölgelerin kapladığı alan farklılık gösterir. Botoksun uygulandığı bölgenin genişliğine göre kullanılacak enjeksiyon sayısı ve botoks tozu değişir.

Bu da fiyatının belirlenmesi için olarak gösterilebilir. Genellikle internet üzerinde net bir fiyat belirtmek Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanan bir durumdur. Aynı zamanda botoksun uygulandığı klinik merkezleri de sahip olduğu donanımdan dolayı farklı fiyatlar içerebilir. Bu yüzden terleme botoksu yaptırmak isteyen kişilerin bizzat klinik ile görüşüp detayları konuştuktan sonra fiyat alması önerilen bir konudur.

Ayrıca zirkonyum diş fiyatları hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Terleme Botoksunun Riski Var Mıdır?

terleme botoksu avantajlari

Terleme botoksu, hastaya zararı bulunmayan bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden tedavi öncesinde de sonrasında da herhangi bir risk içermez. Bölgeye enjekte edilen botoks sayesinde terleme bezlerinin çalıştırılması durdurulur. Ancak bu geçici bir işlemdir. Yaklaşık 6 aylık bir süreç sonrasında botoksun etkisi geçer. Eğer kişi tekrar isterse terleme botoksu uygulamasını yeniden yaptırabilir. Aşırı terleme probleminden rahatsızlık duyan kişilerin bu botoksu yaptırmasında sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmaz.

Terleme Botoksu Çeşitleri Nelerdir?

Terleme botoks uygulamasının farklı türleri mevcuttur ve bu durum da yapılan bölgeye bağlıdır. Aşırı terleme problemini yaşayan kişilerin hepsi tek bir bölgede sorun yaşamayabilir. Bazıları koltuk altı terlemesinden şikayetçiyken bazı kişiler ayak terlemesinden yana sıkıntı yaşar. Bu yüzden farklı bölgelere farklı dozda ve sayıda botoks enjekte edilmiş olur. Terleme botoksu yapılabilen bölgeler şu şekildedir:

  • Koltuk altı: En sık işlem yapılan bölgelerden biridir. Koltuk altındaki terleme kıyafetleri de etkilediği için kişiye rahatsızlık veren bir durumdur. Botoks sayesinde bu problem ortadan kalkar.
  • Ayak: Ayak terlemesi probleminde de terleme botoksu uygulanır.
  • Avuç içi: En sık terleyen bölgelerden biridir. Botoks enjekte edilmesiyle beraber eldeki ıslaklık hissi giderilmiş olur.
  • Bel bölgesi: Terleme botoksu tedavisi sayesinde bu bölgedeki terleme ortadan kalkar. Hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.