Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

19.02.2022
862
Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
REKLAM ALANI

Yağlı bir cildin bakımı şu şekilde olmalıdır:

 • Cilt Nemlendirme: Yağlı cilt bakımı sırasında yağlı cilt yapısına sahip kişilerin en sık yaptığı hatalardan biri, ciltlerinin yağlılığını göz önünde bulundurarak nemlendirmemeleridir. Böylece ciltteki nem seviyesini arttırmak istemezler fakat doğrusu cildin esnekliğini ve nemini kaybetmesini engelleyen, yağlı ciltler için üretilen nemlendiricilerden kullanmaktır. Her cilt tipine göre yapılan kremler mevcuttur. Siz de yağlı ciltler için üretilen nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz.
 • Cilt Temizliği: Yağlı cilde sahip olan kişilerin yaptığı bir diğer hat ise ciltlerini sabun ile yıkayarak kurumasına sebep olmaktır. Cildiniz kurudukça da kuruluğu gidermek için daha fazla yağ salgılayacaktır. Cilt yağlandıkça yüzünüzdeki akne ve siyah nokta oluşumu artacaktır.
 • Tonik Kullanımı: Cildinize düzenli bir şekilde tonik uygulamanız önerilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. İçeriğinde alkol bulunan toniklerden uzak durmanız gerekir.
 • Cildinize Uygun Olan Yağ Kullanımı: Lavanta yağı ve papatya yağı, cildiniz için uygun olacak ve cildinizdeki nem dengesini sağlayacaktır.

Yağlı cildinizden şikayetçi iseniz cildinizin nemini dengeleyin ve vücudun sebum üretimini azaltarak yağ kontrolünü sağlayın. Fazla üretilen sebumları da temizleyerek cilt problemlerini engelleyin.

Yağlı Ciltler için Bakım Rutini Nasıldır?

yagli cilt bakimi uygulama

Yağlı ciltli bireyler için bakım rutini şu şekilde özetlenebilir:

 • Cilt temizliği,
 • Yağ üretimini dengeleme,
 • Cildi nemlendirme,
 • Parlama görünümünün önüne geçme.

Bu 4 aşamayı doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız halinde cildiniz problemsiz olacaktır.

Yağlı Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağlı cildin temizliği, cildinizin daha tazelenmiş ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de Yağlı cilt bakımı için temizleme jeli ve temizleme köpüğü seçme işlemi oldukça önemlidir. İlk olarak cilt tipiniz fark etmeksizin makyaj yapan herkesin makyaj temizliğini atlamaması gerekmektedir. Makyaj temizliğinin yanı sıra cildinizi günde 2 kez, sabah ve akşam birer kez seçtiğiniz temizleyici ürün ile temizlemeniz gerekmektedir. Cilt temizleyici ürünler, cildinizin doğal yağ oranına zarar vermeden gözeneklerinizin arınmasını ve gün boyu yüzünüzde biriken kirlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Fakat etkili bir cilt bakımı yapmak için yalnızca yük temizleyici ürünler yeterli olmamaktadır. Yağlı ciltli kişilerin en büyük problemlerinden birisi ise gözenek görünümüdür. Burada ise tonikler devreye girmektedir. Yağlı ciltli bireyler için tonik seçimi, cildi yatıştıran ve sıkılaştırmasını sağlayan ürünler olmalıdır.

Tonikler, farklı bileşenlerden oluşan antiseptik sıvılardır. Yağlı ciltlere sahip olan bireyler alkol oranı oldukça düşük ya da alkol içermeyen tonikler kullanmalıdırlar. Çünkü alkol oranı yüksek olan ürünleri sürekli bir biçimde kullanmak cildi kurutur. Cildin nem oranı düşer. Böylece cilt, nem dengesini korumak için daha fazla sebum üretir. Cildin daha fazla yağlanmasına sebep olur. cilt yapınıza en uygun olan toniği günlük bakım rutininize ekleyerek gözenek problemlerinizi çözebilir, gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Yağlı cildin nemlendirilmesi için cildinize en uygun olan nemlendirici kremi seçmeniz gerekmektedir. Yağlı ciltler için krem, serum ve jel yapısında nemlendiriciler mevcuttur. Yağlı ciltlerin hafif yapıda ve yağ oranı oldukça düşük nemlendiriciler kullanması gerekir. Sabah akşam düzenli bir şekilde uygulamanız gereken kremler farklılık göstermektedir. Gece ve gündüz kremleri şeklinde ikiye ayrılan bu nemlendiriciler, düzenli şekilde uygulandığı zaman etkisini göstermektedir.

Aynı zamanda göz çevrenize de farklı bir nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. göz çevrenizin dokusu oldukça hassas ve incedir. Bundan dolayı bu bölgeye nemlendirici krem seçerken dikkat etmeniz gerekir. Göz çevresi yağlanma, parlama, yorgunluk ve yaşlılığın belirtilerini yansıtan en önemli bölgelerden biridir. Bundan dolayı göz çevreniz için en uygun olan kremi bularak günlük bakım rutininize eklemenizi tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca Aloe Vera Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Yağlı Cildin Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

yagli cilt bakimi nedir

Yağlı cildin meydana gelme nedenleri şu şekilde verilmiştir:

 • Cildin yağlanmasında pek çok neden bulunmaktadır. Yağlı cilt, bazı insanlarda doğuştan bazı insanlarda ise sonradan dış etkenlere bağlı olarak oluşabilmektedir.
 • Doğum kontrol hapı kullanan kişiler,
 • Menopoza giren kişiler,
 • Hamilelik döneminde olan kadınlarda da ciltte yağlanma görülmektedir.

Genç yaşlarda, metabolizmanın hızlı olması ve hormonların etkisi ile cilt sebum üretimini arttırır. Ancak yaş geçtikçe ciltteki nem oranı düşer. Cilt, nem oranının az olmasına bağlı olarak sebum üretimini arttırır. Bu sayede de cilt yüzeyi parlar fakat içeride gerginlik hissi oluşur. Aynı zamanda cildin yağlı olup olmaması, kişinin yediği besinlere de bağlıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Yağlı Cildin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilt yapısının öne çıkan özellikleri şu şekilde verilmiştir:

 • Ciltte yağlanma, erken yaşlarda daha sık görülebilmektedir. Normal cilt yapısına göre yağ bezlerinin daha fazla çalıştığı yağlı cilt yapısında sebumların fazla salgılanmasına sebebiyet verir.
 • Çocuk yaşlardaki kişilerde en fazla görülen cilt tipi yağlı cilttir. Normal cilt yapısına göre yağ ve ter bezleri daha aktif bir şekilde çalışır. Sebum daha fazla salgılanır. Bu salgılanan sebum ile cilt daha parlak olur. Makyajın kolaylıkla çıkmasına ve zamanla koyulaşmasına yani oksitlenmesine sebep verir.
 • Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin yüzleri mat ve donuk gözükmez. Dışarıdan bakınca parlak ve canlı gözükür.
 • Yağlı ciltlerin gözenek problemleri vardır. Gözenekler daha çok tıkanır. Böylece sivilce problemleri ortaya çıkar. Bu durumda ise Yağlı cilt bakımı sırasında temizliğin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.