Yanak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

05.07.2021
1.307
Yanak Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Masseter botoks, masseter kasına yapılan bir işlemdir. Bu kas, alt çeneyi kafa tasına yaklaştırarak çiğneme faktörünü gerçekleştiren en önemli kas olarak bilinir. Bazı insanlarda bu kas çok güçlü olabilir ya da geceleri beynin stres algısına istemsiz kasılarak cevap vererek eklemlere ve dişlere binen yükün artmasına sebep olmaktadır. Yanak botoksu, çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak da bilinen bu kasın büyüyüp dışarıdan bile görünecek kadar belirginleşmesi sorununu çözen bir uygulamadır.

Yanak botoksu bir diğer adı ile masseter botoks şu şekilde yapılmaktadır:

 • Enjeksiyon, çok ince uca sahip iğneler ile yapılır. Çene kasının hastanın dişlerini sıkarak elle bulunup, çene kemiği ile birleşen yere uygulanan ağrısız bir işlemden ibarettir.
 • Yanak botoksu uygulamaları esnasında hasta hafif bir acı hissedebilir fakat bu durum uzun sürmez.

Yanak botoksu, masseter kasının alt çene kemiği alt sınırına yapılan enjeksiyon yardımı ile işlevinin azaltılmasını sağlar. Bu sayede de diş sıkma gibi problemlerinde dişlerin ve diş köklerinin aşırı baskıdan kurtulmasını, zarar görmesini engeller. Aynı etki, çene ekleminde oluşacak sorunların da azalmasını sağlar.

Yanak Botoksunun Masseter Kasına Etkileri Nelerdir?

yanak botoksu kimler icin uygundur

Çene botoksunun masseter kasına etkisi şu şekilde verilmiştir:

 • Masseter kasına bu işlem uygulandığında çene köşelerinde incelme gözle görünür bir etki oluşturur. Bunun yanı sıra yanak kemiği belirginleşmesi ile estetik bir görüntü oluşturulur.
 • Geceleri olan diş sıkma sorununun şiddetini azaltır ve dişlerinize gelecek olan zararı en aza indirir. Fakat psikolojik olarak sebepleri çok açık olmayan diş sıkma problemi az da olsa devam edebilir.
 • Diş gıcırdatma sorunu azalır. Bu da dişlerinizin yüzeyinde oluşabilecek düzleşme sorununu azaltarak diş minesi hastalıklarının engellenmesini sağlar.

Yanak botoksu düzenli bir şekilde yaptırıldığı zaman etkileri daha uzun sürebilir. Yani tek seferde yanak botoksu kalıcı olmaz. Yanak botoksunun etki süresi ise hastadan hastaya göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 4 – 6 aydır.

Ayrıca karın estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Yanak Botoksu Avantajları Nelerdir?

Çene botoksunun öne çıkan en önemli özelliği ağrısız ve acısız bir şekilde diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarınızı çözebilmektir.

Çene Ucu Botoksu Nedir?

Çene ucuna uygulanan botoks işlemi her iki çene kemiğinin uç kısımlarından, çene ucu cilt kısmına yapışan ve kasıldığında hem dudakları hem de çene ucunu yukarı kaldırarak çene ucunda çilek şeklinde bir görüntü oluşmasını sağlayan bir botoks çeşididir. Bu botoks işlemi, musculus mentalis denilen kasın faaliyetinin kısıtlanması ile uygulanır.

Çene Ucu Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Çene ucu botoksunun uygulanabileceği kişiler bazı hastaların konuşmaları ya da dikkatli dinleme eylemleri esnasında musculus mentalis kasının belirgin hale gelmesi halinde uygulanabilir. Bu etki yıllar içerisinde tekrar ederse bu çukurlar, hasta bu kasını hareket ettirmese bile görünür.

Yanak Botoksu Kalıcılığı Nedir?

Çene botoksunun kalıcılığı yaklaşık olarak 4 – 6 ay arasında hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu süre, çeşitli sebeplere bağlı olmak üzere değişir. Daha kalıcı bir botoks uygulaması için botoks uygulamaları, 2 – 4 ay aralıklar ile yapılabilmektedir.

Yanak Botoksu Etkisi Ne Zaman Geçmektedir?

Çene botoksu etki süresi yani uygulama sonrasında yüzde incelme görüntüsü 3 – 4 hafta içerisinde gözlenmektedir. Bu işlem sonucunda meydana gelen V etkisi, 4 ay devam eder. İşlem ve enjeksiyon uygulamalarına devam edildiği sürece, yüzde incelme etkisi kalıcı hale gelir.

Yanak Botoksu Hangi Sıklıkla Tekrar Edilmelidir?

Çene botoksunun tekrar edilme süresi 6 ayda bir yaptırılması önerilmektedir. Genel olarak ilk tedavi sonrasında hastaların çoğu için ek bir tedavi gerekmez.

Yanak Botoksu Sonrası Ağrı Oluşumu Gözlenir Mi?

Masseter botoks uygulaması ardından hastalarda ağrı durumu söz konusu değildir. Aynı zamanda yanak botoksu ardından yemek yenildiği zaman da bir ağrı oluşumu gözlenmemektedir.

Yanak Botoksu Nasıl Etki Gösterir?

Masseter botoksun etki göstermesi şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Botoks, kaslara çeşitli sebeplerden dolayı enjekte edilen ve çoğunlukla da yüz bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkları hedef alan bir tür proteindir. Enjekte edildiği bölgede sinir sinyallerini bloke eden botoks, kasların hareketini kısıtlar. Masseter kasındaki aşırı kasılmayı da kısmen felç etkisi göstererek etkisini göstermektedir.
 • Masseter botoks tıbbi amaçlar ile uygulandığında çene ağrısı, diş ağrısı, çene sıkma, baş ağrısı ve temporomandibular eklem sendromu belirtilerini ortadan kaldırır. Kozmetik amaçlar ile uygulandığı zaman ise çene hattını daha belirgin ve küçük göstermektedir. Bu işleme aynı zamanda nefertiti lift adı da verilmektedir.

Yanak Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Masseter botoksun yol açtığı komplikasyonlar şu şekilde verilmiştir:

 • Görme bozuklukları
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kas zayıflığı ve kas sertliği
 • Çene bölgesinde şişme ve kızarıklık
 • Çene bölgesinde ağrı oluşumu gözlenebilir.

Yanak Botoksu Sonuçları Nelerdir?

Masseter botoks uygulamasının sonuçları şu şekilde verilmiştir:

 • Masseter kasının gücünü, uygulanan doza bağlı olarak kontrollü bir şekilde azaltması sonucu diş gıcırdatma,
 • Çene – eklem plağının korunmasını sağlama ve ağrıların azaltılması,
 • Basınca bağlı olarak diş köklerinin zarar görmesi,
 • Diş etlerinin çekilmesi durumu,
 • Aşırı diş sıkmaya bağlı olarak gelişen baş ağrısı
 • Estetik olarak çene genişliğinin azalması sonucu hastanın yüzünün V şeklini alması da yanak botoksu uygulamasının sonuçları arasındadır.

Ayrıca popo estetiği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Çene Botoksu Uygulaması Kimlere Yapılmaktadır?

yanak botoksu avantajlari

Masseter botoksun yapılabileceği kişiler 18 yaşından büyük olup çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene – eklem ağrısı olan herkestir. Estetik açıdan ise çene köşelerinde belirgin bir kas kütle büyüklüğü olan hastalarda, yuvarlar yüz görünümünü azaltma amacı ile masseter botoks uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede de hastanın çene köşelerinde oluşan kalın görüntü azaltılarak çene hattı belirginleştirilir ve yüze V görünümü kazandırılır.

Yanak Botoksunun Amaçları Nelerdir?

Çene botoksu uygulamasının amaçları şu şekilde verilmiştir:

 • Çene hattını inceltmek için uygulanır. Yüzün alt bölümündeki boyun – yüz ilişkisini düzenlemek, çene hattını belirginleştirmek ve hastanın yüzüne uyumlu bir çene hattı oluşturmaktır. Özellikle sert yüz hattı oluşturan çene hattı, bazı hastalar için büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bu sebeple de masseter kasına uygulanacak olan yanak botoksu enjeksiyonları önerilmektedir.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma problemi için uygulanır. Yanak botoksu ile diş gıcırdatma ve sıkma problemi olan hastalarda, çene eklemine ve dişlere uygulanan yüksek basınç ve bu duruma bağlı olarak gelişen aşınma ve ağrı yan etkilerini en aza indirmek ve gerekiyorsa ek tedavileri ortadan kaldırmak amacı ile botoksu uygulaması oldukça önemlidir.

Masseyer kası oldukça güçlü bir kastır ve yüksek doz botoks uygulamaları ardından kas gücünde bir azalma gözlenir iken kasta bölgesel incelme sonucu beklenmektedir. Yanak botoksu uygulaması ardından hastada, gece diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunları son bulmaz. Yalnızca hastanın dişlerini kırma, dişlerine büyük zararlar verme ve çene – eklem ağrıları ortadan kaldırılır. Yanak botoksu ile beraber gece plağı kullanımı, başarı yüzdesine oldukça büyük bir etki edeceğinden botoks işlemi sonrası hastanın gece plağı kullanması önemlidir. İyi bir doktor arayışı sonrası bu problemlerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.